ოთარ შამუგია: „მასშტაბური პროექტი, რომელსაც საქართველოს მთავრობა მსოფლიო ბანკთან პარტნიორობით ახორციელებს, უმნიშვნელოვანეს წვლილს შეიტანს ქვეყანაში ირიგაციის და მიწის მართვის სისტემების განვითარებაში”
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია „მდგრადი სოფლის მეურნეობის, ირიგაციის და მიწის პროექტის“ (GRAIL) წარდგენას დაესწრო. პროექტი, რომელიც საქართველოს მთავრობამ მსოფლიო ბანკთან პარტნიორობით დაიწყო, საქართველოში ირიგაციის სისტემების გაუმჯობესებით, ხელს შეუწყობს მდგრადი სოფლის მეურნეობის და მიწის მართვის პრაქტიკის დანერგვას.
ოთარ შამუგიამ პროექტის განხორციელებაში ჩართულ მხარეებს მხარდაჭერისთვის მადლობა გადაუხადა.
„მასშტაბური პროექტი, რომელსაც საქართველოს მთავრობა მსოფლიო ბანკთან პარტნიორობით ახორციელებს, უმნიშვნელოვანეს წვლილს შეიტანს ქვეყანაში ირიგაციის და მიწის მართვის სისტემების განვითარებაში. პროექტი ასევე მოიცავს კლიმატგონივრული სოფლის მეურნეობის პრაქტიკის დანერგვას, წყლის და ნიადაგის რესურსების დაზოგვას. ეს ყველაფერი ერთად კი, მნიშვნელოვანი შედეგების მომტანი იქნება. მოგეხსენებათ, საქართველოს მთავრობის ერთ-ერთი პრიორიტეტი ქვეყანაში სოფლის მეურნეობის სექტორის განვითარებაა; სწორედ ამ მიზნით, ბოლო 10 წლის განმავლობაში, არაერთი მნიშვნელოვანი პროექტი განვახორციელეთ; დღეს, ჩვენი ფერმერების მხარდასაჭერად 10-ზე მეტი პროექტი მიმდინარეობს, რომელიც ღირებულებათა ჯაჭვის თითქმის ყველა რგოლს მოიცავს - ფერმერებსა და მეწარმეებს ვეხმარებით როგორც პირველადი წარმოების, ისე გადამუშავებისა და ახალი ბაზრების ათვისების კუთხით. მომავალ წელს, სხვადასხვა ბაზარზე ჩვენი ფერმერებისა და მეწარმეების ინტეგრაციისა და ქართული პროდუქციის პოპულარიზაციის მიზნით, დაახლოებით 20 მლნ ლარი იქნება დახარჯული. სწორედ ერთობლივი თანამშრომლობის შედეგია წარმოებისა და ექსპორტის გაზრდილი მაჩვენებლები. გასულ წელს გვქონდა სასოფლო-სამეურნეო პროდუქციის ექსპორტის რეკორდული მაჩვენებლები; მიმდინარე წელს, 9 თვის მონაცემებით, წინა წელთან შედარებით, დაახლოებით 17-18%-იანი ზრდა გვაქვს. ვფიქრობ, ეს მონაცემები კარგად ასახავს სახელმწიფო, კერძო და სამოქალაქო სექტორის ერთობლივი მუშაობისა და იმ პროგრამების შედეგებს, რომლებსაც წლების განმავლობაში ვახორციელებთ“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
მინისტრმა ყურადღება გაამახვილა დასრულების ფაზაში მყოფ „საქართველოს ირიგაციის და მიწის ბაზრის განვითარების პროექტზე“, რომელიც ასევე მსოფლიო ბანკთან თანამშრომლობით ხორციელდება. როგორც მინისტრმა განაცხადა, აღნიშნულმა პროექტმა მნიშვნელოვანი შედეგები მოიტანა - ირიგაციის სისტემების რეაბილიტაციის ნაწილში, ფერმერებისთვის წყალუზრუნველყოფა დაახლოებით 17 500 ჰა ფართოებზე გაუმჯობესდა.
სამხრეთ კავკასიაში მსოფლიო ბანკის რეგიონულმა დირექტორმა როლანდ პრაისმა აღნიშნა, რომ სოფლის მეურნეობის სექტორის გასაუმჯობესებლად ერთობლივი და კოორდინირებული მოქმედება ძალიან მნიშვნელოვანია.
„ჩვენ მოლოდინი გვაქვს, რომ ინტეგრირებული მიდგომა სოფლის მეურნეობის, ირიგაციისა და მიწის მართვის მიმართულებით, საქართველოს მნიშვნელოვან ეკონომიკურ ზრდას მოუტანს, შეამცირებს სიღარიბეს, შექმნის დამატებით სამუშაო ადგილებს. ვფიქრობ, განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის, ფინანსთა და იუსტიციის სამინისტროების ერთობლივი მუშაობა, რაც, როგორც წარსულის გამოცდილებამ გვაჩვენა, დადებითი შედეგების მომტანია“, - განაცხადა როლანდ პრაისმა.
„მდგრადი სოფლის მეურნეობის, ირიგაციის და მიწის პროექტის“ (GRAIL) ღირებულება 150 მლნ აშშ დოლარს შეადგენს და პროექტი თანაბრად ფინანსდება საქართველოს მთავრობისა და მსოფლიო ბანკის მიერ.
პროექტის წარდგენას ფინანსთა მინისტრი ლაშა ხუციშვილი, იუსტიციის მინისტრის პირველი მოადგილე თამარ ტყეშელაშვილი, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე თენგიზ ნასარიძე და სამინისტროს სისტემაში შემავალი შესაბამისი სამსახურების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

Otar Shamugia: "The large-scale project implemented by the Government of Georgia in partnership with the World Bank will make an important contribution to the development of irrigation and land management systems in the country."
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia, attended the presentation of the "Georgia Resilient Agriculture, Irrigation, and Land Project" (GRAIL). The project, launched by the Government of Georgia in partnership with the World Bank, will promote the adoption of sustainable agriculture and land management practices by improving irrigation systems in Georgia.
Mr.  Shamugia expressed gratitude to the parties involved in the implementation of the project and thanked them for their support.
"The large-scale project implemented by the Government of Georgia in partnership with the World Bank will make an essential contribution to the development of irrigation and land management systems in the country.
The mentioned project also includes the adoption of climate-smart agricultural practices and saving water and soil resources. All mentioned above will bring significant results. As we know, one of the priorities of the Georgian government is agricultural development in the country. For this purpose, we have implemented several important projects in the last ten years. Today, more than ten projects are underway to support our farmers, covering almost all value chain links - we help farmers and entrepreneurs in primary production, processing, and entering new markets.
Approximately 20 million GEL will be spent next year to integrate our farmers and entrepreneurs in different markets and promote Georgian products. It is the result of cooperation that increased production and export figures. Last year, we had record indicators in the export of agricultural products. This year, according to the data of 9 months, compared to the previous year, we have about 17-18% growth. We think these data will reflect the results of the state, private, and civil sectors' collaborative efforts and the programs we have been implementing for years," said Mr. Otar Shamugia.
The Minister emphasized the "Georgia Resilient Agriculture, Irrigation, and Land Project" (GRAIL), which is in the completion phase and is also being implemented in cooperation with the World Bank. According to the Minister, the mentioned project has brought significant results - in the part of the rehabilitation of irrigation systems, water supply for farmers has been improved to approximately 17,500 ha.
Regional Director of the World Bank in the South Caucasus, Mrs. Rolande Pryce, noted that joint and coordinated action is essential to improve the agricultural sector in the country.
"We expect that an integrated approach to agriculture, irrigation, and land management will bring significant economic growth to Georgia, reduce poverty, and create additional jobs. We believe that the collaboration between
the Ministries of Environmental Protection and  Agriculture, and  Finance, and House of Justice is crucial, as previous experience has shown us, it will bring positive results", said Mrs. Rolande Pryce.
The "Georgia Resilient Agriculture, Irrigation, and Land Project" (GRAIL) amounts to 150 million USD, and the project is financed equally by the Government of Georgia and the World Bank.
The Minister of Finance, Mr.  Lasha Khutsishvili; First Deputy Minister of Justice, Mrs.  Tamar Tkeshelashvili; Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr.  Tengiz Nasaridze, and representatives of relevant services included in the Ministry's system attended the presentation.