თბილისში მესაქონლეობის გამოფენა „მესაქონელეობის ექსპო 2023“ ჩატარდა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ოთარ შამუგიამ და ამერიკის შეერთებული შტატების ელჩმა საქართველოში რობინ დანიგანმა მესაქონლეობის გამოფენა „მესაქონლეობის ექსპო 2023“ მისასალმებელი სიტყვით გახსნეს.
„ჩვენთვის მესაქონლეობის მხარდაჭერა ერთ-ერთი პრიორიტეტული მიმართულებაა. მნიშვნელოვანია, რომ უკვე მესამედ იმართება გამოფენაც, „მესაქონლეობის ექსპო”, რომლის ფარგლებში, ჩვენს ფერმერებს საშულება აქვთ, წარმოადგინონ პროდუქცია, ასევე, გაეცნონ დარგის სიახლეებს. მადლობა მინდა გადავუხადო აშშ-ის ახალ ელჩს გამოფენაზე მობრძანებისთვის. აშშ-ის სოფლის მეურნეობის დეპარტამენტის მხარდაჭერით ხორციელდება პროექტი, რომელიც ჩვენს ფერმერებს, მეწარმეებს უწყობს ხელს, აწარმოოონ ხარისხიანი პროდუქცია უვნებლობის სტანდარტების დაცვით. მინდა აღვნიშნო, რომ არაერთი პროექტია სახელმწიფოს მიერ დაფინანსებული, რამაც კონკრეტული შედეგი გამოიღო, თუმცა, ვფიქრობთ, რომ დარგს კიდევ უფრო მეტი მხარდაჭერა სჭირდება. სწორედ ამიტომ, ძალიან მალე, ჩვენ გვექნება სიახლეები ჩვენი ფერმერებისთვის, რაც ითვალისწინებს წვდომას იმ ტექნოლოგიებზე, რომელიც აუცილებელია კონკურენტუნარანობის გაზრდისთვის“, -აღნიშნა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ოთარ შამუგიამ.
აშშ-ს ელჩმა რობინ დანიგანმა, სიტყვის გამოსვლისას საქართველოში მესაქონლეობის სექტორის განვითარებისათვის საქართველოს მთავრობასთან, ფერმერებთან და ინდუსტრიულ პარტნიორებთან გატარებული სამუშაობის შესახებ ისაუბრა.
„მოხარული ვარ, რომ, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსთან ერთად, ვმონაწილეობ ამ წლის მესაქონლეობის ექსპოზე, რომელიც მხარდაჭერილია აშშ-ის სოფლის მეურნეობის დეპარტამენტის მიერ. აშშ ახორციელებს ინვესტიციას საქართველოში რძისა და ხორცის სექტორებში, რათა ისინი იყოს მდგრადი, თანამედროვე და მეტად პროდუქტიული. ამისათვის ჩვენ ვმუშაობთ საქართველოს მთავრობასთან, ინდუსტრიულ პარტნიორებთან და დაინტერესებულ მხარეებთან. ეს არის ჩემი პირველი ღონისძიება საქართველოში. ჩვენ მრავალი წელია, ვმუშაობთ ქართველ ფერმერებთან, აგრობიზნესებთან და ქართველ დაინტერესებულ პირებთან და, რაც მთავარია, საქართველოს მთავრობასთან, რათა დავეხმაროთ მათ ამ სექტორის გაძლიერებაში“, -აღნიშნა აშშ-ის ელჩმა საქართველოში, რობინ დანიგანმა.
მესაქონლეობის გამოფენა ლისის ტბის მიმდებარედ ჩატარდა. ღონისძიების ფარგლებში მოეწყო საქართველოს სხვადასხვა რეგიონიდან ჩამოყვანილი მაღალპროდუქტიული და ადგილობრივი სელექციური მსხვილფეხა პირუტყვის გამოფენა-შეჯიბრი, ასევე სასოფლო-სამეურნეო და სასურსათო პროდუქციის გამოფენა-გაყიდვა.
ღონისძიებაში ფერმერები, ცხოველური წარმოშობის პროდუქტების გადამმუშავებლები, სასოფლო-სამეურნეო საშუალებების მომწოდებელი კომპანიები, ფინანსური ორგანიზაციები, პროფესიული და ინდუსტრიული ასოციაციები მონაწილეობდნენ.
ღონისძიების მიზანია, ქვეყანაში მესაქონლეობის სექტორის განვითარების ხელშეწყობა, კერძოდ მაღალპროდუქტიული, ადგილობრივი სელექციური მსხვილფეხა საქონლის ჯიშების პოპულარიზაცია.
მესაქონლეობის გამოფენის ორგანიზატორია საქართველოს მეცხოველეობის სანაშენე საქმის ასოციაცია და შვეიცარიული აგრარული სკოლა „კავკასია”; ღონისძიების პარტნიორია ამერიკის სოფლის მეურნეობის დეპარტამენტის (USDA) მიერ დაფინანსებული პროექტი „ინვესტირება უვნებელ და ხარისხიან მესაქონლეობაში’’, რომელსაც Land O’Lakes Venture37 საქართველოს ფერმერთა ასოციაციასთან პარტნიორობით ახორციელებს.

Tbilisi hosted the "Cattle Expo 2023" .
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia, and the Ambassador of the United States of America to Georgia, Mrs. Robin L. Dunnigan, made opening remarks at the livestock exhibition "Cattle Expo 2023".
"Supporting cattle breeding is one of our top priorities. It is essential that the exhibition "Cattle Expo 2023" is being conducted for the third time, providing local farmers the opportunity to display their products and get familiar with the latest news in the field. I appreciate the new US Ambassador's attendance at the exhibition. With the cooperation of the US Department of Agriculture, a project is being implemented to assist our farmers and companies in producing quality products in compliance with safety standards. I emphasize that several state-funded programs have already produced concrete results. However, the sector needs even more support. Consequently, we will have news for our farmers very soon, enabling access to the technology necessary for increasing their competitiveness." - noted the Minister of Environmental and Agriculture, Mr. Otar Shamugia.
During her remarks, US Ambassador Mrs. Robin Dunnigan discussed the work being implemented with the Georgian government, farmers, and industrial partners to enhance the cattle breeding industry in Georgia.
"I am pleased to participate together with the Ministry of Agriculture in this year's Livestock Expo, which is supported by the US Department of Agriculture. The United States invests in Georgia's dairy and meat industries to make them more sustainable, modern, and productive. We collaborate with the government of Georgia, industrial partners, and stakeholders on these matters. This is my first event in Georgia. For many years, we have been working with Georgian farmers, agribusinesses, and Georgian stakeholders, and most importantly, with the Georgian government, to help them strengthen this sector," said US Ambassador to Georgia, Robin Dunnigan.
The livestock exhibition was held in the vicinity of Lisi Lake.
The expo included an exhibition competition of high-yielding, local cattle breeds presented from different regions of Georgia and an exhibition/sale of agricultural products. Farmers involved in the livestock sector, processors of animal products, and companies supplying agricultural inputs, financial organizations, professional and industrial associations also participated in the event.
The event aims to promote the development of the cattle breeding sector, specifically promoting highly productive local cattle breeds produced from selective breeding.
The livestock exhibition is organized by the Animal Breeders Association of Georgia and the Swiss Agrarian School "Kavkasia." The partner of the event is the project "Investing in Safe and Quality Livestock," funded by the US Department of Agriculture (USDA), implemented by Land O'Lakes Venture37 in cooperation with the Georgian Farmers' Association.