საქართველო კლიმატის მწვანე ფონდის საბჭოს 37-ე შეხვედრას მასპინძლობს
თბილისში კლიმატის მწვანე ფონდის (GCF) საბჭოს 37-ე შეხვედრა იმართება. საბჭოს სხდომა საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ოთარ შამუგიამ და კლიმატის მწვანე ფონდის აღმასრულებელმა დირექტორმა, მაფალდა დუარტემ გახსნეს.
მინისტრმა მადლობა გადაუხადა კლიმატის მწვანე ფონდის საბჭოს წევრებსა და სამდივნოს, აღნიშნული შეხვედრის მასპინძელ ქვეყნად საქართველოს შერჩევისთვის.
„ჩვენთვის მნიშვნელოვანია, რომ საქართველოს კლიმატის მწვანე ფონდის (GCF) საბჭოს რიგით 37-ე შეხვედრას მასპინძლობს. მთელ მსოფლიოში, კლიმატის ცვლილების ნეგატიური ზეგავლენა გაძლიერებულ სტიქიურ მოვლენებში გამოიხატა. საქართველოში, შემარბილებელი და საადაპტაციო ღონისძიებების განსახორციელებლად, GCF-მა ორი ეროვნული პროექტი დააფინანსა. ამასთან, ჩვენ ჩართული ვართ GCF-ის რეგიონულ პროექტებშიც. ვიმედოვნებთ, კლიმატის მწვანე ფონდთან ნაყოფიერი თანამშრომლობა მომავალშიც გაგრძელდება. მჯერა, თბილისში მიღებული გადაწყვეტილებები მნიშვნელოვანი პროექტების დაფინანსებასთან დაკავშირებით, განვითარებადი ქვეყნებისთვის იქნება კიდევ ერთი წინ გადადგმული ნაბიჯი გლობალურ პრობლემასთან - კლიმატის ცვლილებასთან გასამკლავებლად“, - აღნიშნა ოთარ შამუგიამ.
კლიმატის მწვანე ფონდის აღმასრულებელმა დირექტორმა, მაფალდა დუარტემ საქართველოს მთავრობას მასპინძლობისთვის მადლობა გადაუხადა.
„ეს არის პირველი შემთხვევა, როდესაც კლიმატის მწვანე ფონდის საბჭოს შეხვედრა აღმოსავლეთ ევროპის რეგიონში იმართება. შეხვედრა ძალიან მნიშვნელოვანია, ვინაიდან საბჭომ მომდევნო ოთხი წლის განმავლობაში განსახორციელებელი გადაწყვეტილებები უნდა მიიღოს. ჩვენი პარტნიორობა საქართველოსთან 2016 წელს დაიწყო და მას შემდეგ არაერთ ერთობლივ პროექტს ვახორციელებთ სხვადასხვა მიმართულებით. აღნიშნული პროექტების ფარგლებში, მიმდინარე კვირას ვგეგმავთ ვიზიტებს სხვადასხვა ლოკაციაზე“, - განაცხადა მაფალდა დუარტემ.
შეხვედრის გახსნით სესიას უძღვებოდა კლიმატის მწვანე ფონდის მმართველი საბჭოს წევრი, საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე ნინო თანდილაშვილი, რომელიც საბჭოში აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყნების ჯგუფს წარმოადგენს. შეხვედრას ესწრებოდა პარლამენტის გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტის თავმჯდომარე მაია ბითაძე.
კლიმატის მწვანე ფონდი (GCF) მსოფლიოს უდიდესი ფონდია, რომელიც განვითარებად ქვეყნებს ეხმარება კლიმატის ცვლილებასთან დაკავშირებული მიზნების განხორციელებაში.
თბილისში მიმდინარე GCF-ის საბჭოს 37-ე შეხვედრას ესწრებიან შესაბამისი სამინისტროების მაღალი რანგის წარმომადგენლები სხვადასხვა ქვეყნიდან (აშშ, პაკისტანი, გერმანია, იტალია, კანადა, საფრანგეთი, შვედეთი, შვეიცარია, ნორვეგია, დანია, არგენტინა, ჩინეთი, დიდი ბრიტანეთი, ესპანეთი, იაპონია, ეგვიპტე და სხვა).

Georgia is hosting the 37th meeting of the Green Climate Fund Board
The Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr. Otar Shamugia, and the Executive Director of the Green Climate Fund, Mrs. Mafalda Duarte, made opening remarks at the event.
The Minister thanked the members of the Board and the Secretariat of the Green Climate Fund for selecting Georgia as the host country for the Board meeting.
"It is important for us that Georgia is hosting the 37th meeting of the Green Climate Fund GCF Board. The negative impact of climate change has manifested itself in intensified natural events all across the planet. GCF has funded two national projects in Georgia for implementing mitigation and adaptation measures. Furthermore, we are also involved in GCF regional projects. We hope that fruitful cooperation with the Green Climate Fund will continue in the future. I believe that the decisions made in Tbilisi regarding the financing of important projects will be another step forward for developing countries in dealing with the global problem of climate change," Mr. Otar Shamugia stated.
Mrs. Mafalda Duarte, Executive Director of the Green Climate Fund, thanked the Government of Georgia for its hospitality.
"This is the first time the Green Climate Fund Board meeting is held in the Eastern European region. The mentioned meeting is crucial since the Board of Directors has to make decisions that will be implemented in the next four years. Our partnership with Georgia started in 2016, and since then we have been implementing several joint projects in different directions. Within the mentioned projects, we are planning to visit different locations this week", said Mrs. Mafalda Duarte.
Mrs. Nino Tandilashvili, a member of the Governing Board of the Green Climate Fund and the First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, representing the countries of the Eastern European region, headed the opening of the session. Mrs. Maya Bitadze, Chair of the Environmental Protection and Natural Resources Committee of the Parliament of Georgia, attended the meeting.
The Green Climate Fund (GCF) is the world's largest fund that helps developing countries meet their climate change goals.
The high-ranking representatives of relevant Ministries from different countries (USA, Pakistan, Germany, Italy, Canada, France, Sweden, Switzerland, Norway, Denmark, Argentina, China, Great Britain, Spain, Japan, Egypt ..) attended the 37th meeting of the Green Climate Fund Board.