სოლომონ პავლიაშვილი მსოფლიო ბანკის ანგარიშის განხილვას დაესწრო
მსოფლიო ბანკმა, საქართველოში მწვანე გარდაქმნის მხარდასაჭერად, ახალი ანგარიში გამოაქვეყნა, სადაც ბოლოდროინდელ პროგრესსა და იმ გამოწვევებზეა საუბარი, რომელიც მწვანე ეკონომიკაზე გადასვლის პროცესში არაერთ ქვეყანაში, მათ შორის, საქართველოშიც არსებობს.
ანგარიშის განხილვას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე სოლომონ პავლიაშვილი დაესწრო და პანელურ დისკუსიაში „გამოწვევები, შესაძლებლობები და რეფორმების პრიორიტეტები მწვანე ბიზნესის მხარდასაჭერად საქართველოში“ მიიღო მონაწილეობა.
„ეკონომიკური ზრდის მისაღწევად, მწვანე ეკონომიკის მოდელზე გადასასვლელად და სათბური აირების ემისიების შესამცირებლად ქვეყანა არაერთ რეფორმას ახორციელებს. რეფორმების განხორციელების პროცესში, რა თქმა უნდა, არსებობს გამოწვევები, რაც, ვფიქრობ, ბუნებრივია სიახლეების დანერგვისას. ჩვენი ქვეყანა ენერგოეფექტურობასა და ეკონომიკის მწვანე მოდელზე გადასვლასთან დაკავშირებული სხვადასხვა რეგულაციის შემუშავებისა და ევროპულ სტანდარტებთან მიახლოების მნიშვნელოვან ეტაპზეა. აღნიშნული რეგულაციების პრაქტიკაში სრულყოფილად და სწორად ამოქმედებისთვის, საჭიროა სახელმწიფოს, კერძო სექტორისა და საზოგადოების ერთობლივი მუშაობა. საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო, პარტნიორ უწყებებთან ერთად, ყოველდღიურ რეჟიმში მუშაობს რეფორმებისა თუ საკანონმდებლო ცვლილებების ეფექტიანად გატარება-დანერგვის და წარმოშობილი გამოწვევების გადასაჭრელად“, - განაცხადა სოლომონ პავლიაშვილმა.
ანგარიშის განხილვას ესწრებოდნენ სახელმწიფო უწყებების შესაბამისი სამსახურების, კერძო სექტორისა და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები.

To support green transformation in Georgia, the World Bank has published a new report on recent progress and hurdles towards transitioning to a green economy in many countries, including Georgia.
Mr. Solomon Pavliashvili, Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, participated in the panel discussion "Challenges, opportunities, and priorities of reforms to support green business in Georgia".
‘’The country is implementing several reforms to achieve economic growth, move to a green economy model, and reduce greenhouse gas emissions. There are challenges in the process of implementing reforms, which, I think, are natural when adopting innovations. Our country is at an important stage in terms of adopting numerous regulations relating to energy efficiency, the transition to a green economic model, and meeting European standards. Joint efforts are required from the state, private sector, and society to properly implement the mentioned regulations. The Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, together with the partner agencies, is working daily to effectively carry out reforms, adopt legislative amendments, and solve the emerging challenges," said Mr. Solomon Pavliashvili.
Representatives of relevant services of state agencies, private sector, and non-governmental organizations attended the meeting.