კანზასის სახელმწიფო უნივერსიტეტის (აშშ) წარმომადგენლებმა კვლევა „საქართველოს ხორბლის სექტორის შეფასება“ განახორციელეს
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ინიციატივით და აშშ-ის სოფლის მეურნეობის დეპარტამენტის (USDA) მხარდაჭერით, კანზასის სახელმწიფო უნივერსიტეტის (აშშ) წარმომადგენლებმა კვლევა „საქართველოს ხორბლის სექტორის შეფასება“ განახორციელეს.
კვლევის მიზანია იმ ღონისძიებების გამოვლენა იყო, რაც ხელს შეუწყობს ხორბლის მიწოდების ჯაჭვის მდგრადობას. ხორბლის მოსავლიანობის ანალიზის, წისქვილების მუშაობის ეფექტიანობის შეფასებისა და ხორბლის მიწოდების ჯაჭვის ანალიზის შედეგად, შემუშავდება საბოლოო რეკომენდაციები, რაც საქართველოში ხორბლის წარმოების განვითარებას და სასურსათო უსაფრთხოების უზრუნველყოფას შეუწყობს ხელს.
კვლევის „საქართველოს ხორბლის სექტორის შეფასება“ პრეზენტაციას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე თენგიზ ნასარიძე დაესწრო. მინისტრის მოადგილემ ამერიკულ მხარეს მხარდაჭერისთვის და გაწეული მასშტაბური სამუშაოსთვის მადლობა გადაუხადა.
„ჩვენთვის მეხორბლეობის და მემარცვლეობის განვითარების ხელშეწყობა ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი პრიორიტეტია. სწორედ ამიტომ, ფინანსურ რესურსებზე ხელმისაწვდომობის გაზრდის, ადგილობრივი ხორბლის რეალიზების ხელშეწყობისთვის, არაერთი ნაბიჯი გადავდგით. ამასთან ერთად, დარგის მდგრადობისთვის, მნიშვნელოვანია გავითვალისწინოთ სიღრმისეული კვლევების და რეკომენდაციების აუცილებლობა. სწორედ ამ მიზანს ემსახურება აშშ-ის მხრიდან ბოლო ერთი წლის განმავლობაში ჩატარებული საქართველოს ხორბლის სექტორის შეფასების კვლევა. აღნიშნული კვლევის საფუძველზე, მივიღებთ მნიშვნელოვან სურათს მეხორბლეობის სექტორის განვითარებისთვის გადასადგმელ აუცილებელ ნაბიჯებზე. ჩვენს ამერიკელ პარტნიორებთან ერთად, ვაპირებთ სამოქმედო გეგმის შემუშავებას, რაც ქვეყანაში ხორბლის ხარისხის და მოსავლიანობის  მაჩვენებლის ზრდას შეუწყობს ხელს“, - განაცხადა თენგიზ ნასარიძემ.
კანზასის სახელმწიფო უნივერსიტეტის (აშშ) წარმომადგენელმა მარტი დრეიპერიმ ხორბლის წარმოების გაუმჯობესების მიზნით გადასადგმელ ისეთ ნაბიჯებზე გაამახვილა ყურადღება, როგორებიცაა სასუქის ხარისხი, საირიგაციო სისტემების გაუმჯობესება, დაავადებებთან ბრძოლის აუცილებლობა.
საქართველოს ხორბლის სექტორის შეფასების დოკუმენტი  საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს, საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურისა და სექტორულ პლატფორმასთან „მომავლის ფერმერი” თანამშრომლობით მომზადდა.

Representatives of Kansas State University (USA) conducted the research "Evaluation of the Wheat Sector in Georgia " .
At the initiative of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, and with the support of the US Department of Agriculture (USDA), the representatives of Kansas State University (USA) conducted the research "Evaluation of the Wheat Sector in Georgia ".
The study aimed to identify measures for ensuring the sustainability of the wheat supply chain. The final recommendations will be based on the wheat yield analysis, mill efficiency evaluation, and wheat supply chain analysis, which will contribute to the development of wheat production and provide food security in Georgia.
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr.Tengiz Nasaridze, attended the presentation of the research "Evaluation of the Wheat Sector in Georgia".
The Deputy Minister thanked the American side for assisting and conducting the large-scale work.
"Promoting the development of wheat and grain crops is one of our top priorities. Therefore, we have made several efforts to improve access to financial resources and promote the sale of locally-grown wheat. At the same time, for the sustainability of the field, it is crucial to address the need for in-depth research and recommendations. Moreover, the research on the evaluation of the wheat sector in Georgia conducted by the USA experts during the last year served this purpose. Based on the mentioned research, we will get an ‘’important picture’’ for actions to perform for the development of the wheat sector. Together with our American partners, we are going to develop an action plan that will help to boost the quality and yield of wheat in the country," said Mr. Tengiz Nasaridze.
Dr. Marty Draper, a representative of Kansas State University (USA), focused on ways to improve wheat production, such as fertilizer quality, irrigation system development, and disease control.
The evaluation document on the wheat sector in Georgia was prepared in cooperation with the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, the National Statistics Service of Georgia, and the sector platform "Future Farmer".