ოთარ შამუგიამ ქ.შანხაიში საერთაშორისო იმპორტის უმსხვილესი გამოფენის გახსნაში მიიღო მონაწილეობა
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ოთარ შამუგიამ ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკაში, ქალაქ შანხაიში საერთაშორისო იმპორტის უმსხვილესი გამოფენის China International Import Expo (CIIE) გახსნაში მიიღო მონაწილეობა. გამოფენის ფარგლებში, „აწარმოე საქართველოს“ ორგანიზებით, საქართველო რამდენიმე პავილიონშია წარმოდგენილი.
„ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკასა და საქართველოს შორის თანამშრომლობა არის ძალიან მჭიდრო და ნაყოფიერი. განსაკუთრებით ხაზგასასმელია, მიმდინარე წლის ზაფხულში, საქართველოს პრემიერ-მინისტრის ვიზიტის დროს გაცხადებული სტრატეგიული პარტნიორობის შესახებ ინიციატივა, რაც კიდევ უფრო მაღალ დონეზე აიყვანს ჩვენს ქვეყნებს შორის ურთიერთობას. მნიშვნელოვანია ორივე ქვეყნის მთავრობების ძალისხმევა თანამშრომლობის გაღრმავებისთვის, თუმცა აღნიშნულ პროცესში უმნიშვნელოვანეს როლს ასრულებს კერძო კომპანიების აქტიურობა და ინიციატივები“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
ოთარ შამუგიამ საქართველოს პავილიონზე ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკის კომერციის მინისტრის მოადგილეს ლინგ ძის უმასპინძლა. მინისტრის მოადგილის განცხადებით, გამოფენაზე საქართველოს დელეგაციის ვიზიტი, ასეთ მაღალ დონეზე, ადასტურებს სტრატეგიულ პარტნიორობას და იძლევა საფუძველს უფრო მჭიდრო თანამშრომლობისთვის. მინისტრის მოადგილემ გამოხატა ჩინური მხარის მზადყოფნა ხელი შეუწყოს სავაჭრო ურთიერთობების გაღრმავებას, განსაკუთრებით ქართული ღვინის ექსპორტს ჩინეთის ბაზარზე.
გამოფენაში China International Import Expo (CIIE) 40-მდე ქართული კომპანია საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს სააგენტოს - „აწარმოე საქართველოში“ ორგანიზებით მონაწილეობს. სააგენტოს ბენეფიციარების საექსპორტო პროდუქციას საერთაშორისო დამთვალიერებლები ეცნობიან, რაც მსხვილ საერთაშორისო კომპანიებთან კავშირების დამყარების კარგი შესაძლებლობაა. გამოფენაზე წარმოდგენილია ქართული ღვინო, ალკოჰოლური და არაალკოჰოლური სასმელები, აგროპროდუქტი, ასევე, ტყავის ნაწარმი და აქსესუარები, საბავშვო ტანსაცმელი.
საქართველოს შესახებ ცნობადობის გაზრდის მიზნით, ეროვნულ პავილიონში წარმოდგენილია სხვადასხვა სახელმწიფო უწყების საინფორმაციო სტენდი, მათ შორის: საქართველოს ინოვაციებისა და ტექნოლოგიების სააგენტო, ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაცია, ღვინის ეროვნული სააგენტო, მთის ტრასების სააგენტო და საქართველოს რკინიგზა. ეროვნული პავილიონის სტუმრები, ვიდეორგოლებით და საინფორმაციო ბუკლეტებით, საქართველოს ტურისტულ, საინვესტიციო, სატრანსპორტო პოტენციალს ეცნობიან.
ქართულ დელეგაციას, სოფლის მეურნეობის მინისტრ ოთარ შამუგიასთან ერთად, საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრის მოადგილეები გენადი არველაძე და ირაკლი ნადარეიშვილი, ასევე, საქართველოს საპარლამენტო დელეგაცია გელა სამხარაულის, ირაკლი კირცხალიას და ზაალ დუგლაძის შემადგენლობით; სააგენტოს „აწარმოე საქართველოში“ დირექტორი მიხეილ ხიდურელი და საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკაში არჩილ კალანდია წარმოადგენდნენ.
ქალაქ შანხაიში საერთაშორისო იმპორტის უმსხვილესი გამოფენაში 150-ზე მეტი ქვეყნის სამთავრობო და ბიზნეს დელეგაცია მონაწილეობს. გამოფენის ვიზიტორების რაოდენობა 700 000-ს აღწევს.

Otar Shamugia participates in the opening of the Largest International Import Exhibition in Shanghai.
The Minister of Environment Protection and Agriculture of Georgia, Mr. Otar Shamugia, participated in the opening of the sixth China International Import Expo (CIIE), the largest international import exhibition in Shanghai- People's Republic of China. Georgia is represented in several pavilions, organized by "Produce in Georgia" as part of the exhibition.
"The People's Republic of China and Georgia have a very close and fruitful cooperation. The strategic partnership initiative announced during the visit of the Prime Minister of Georgia to China this summer, which will raise the two countries’ relations to an even higher level, should be emphasized. The efforts taken by the governments of both countries to deepen cooperation are crucial, however, the activities and initiatives of private companies play an important role in the mentioned process," stated Mr. Otar Shamugia.
At the Georgian Pavilion, Mr. Otar Shamugia hosted the Deputy Minister of Commerce of the People's Republic of China, Mr. Ling Ji, who stated that the visit of the Georgian Delegation to the exhibition, at such a high level confirms the strategic partnership and lays the foundation for closer and stronger collaboration.
According to the Deputy Minister, the Chinese side is eager to support the expansion of trade relations, particularly to promote the export of Georgian wine to the Chinese market.
About 40 Georgian companies participated in the China International Import Expo (CIIE) organized by the Agency of the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia - "Produce in Georgia".
The beneficiaries of the Agency exposed their export products to international visitors, providing an excellent opportunity to establish connections with large international companies. The expo features Georgian wine, alcoholic and nonalcoholic drinks, agricultural products, leather items and accessories, and children's clothing.
The national pavilion displays information from several state Agencies, such as the Georgian Innovation and Technology Agency, the National Tourism Administration, the National Wine Agency, the Mountain Tracks Agency, and the Georgian Railways, aiming to raise awareness of Georgia. The visitors at the National Pavilion will get familiar with Georgia's tourism, investment, and transport potential through videos and information pamphlets.
The Georgian Delegation included the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia, the Deputy Ministers of Economy and Sustainable Development of Georgia, Mr. Genadi Arveladze and Mr. Irakli Nadareishvili, the Georgian parliamentary delegation comprising Mr. Gela Samkharauli and Mr. Zaal Dugladze; Mr. Mikheil Khidureli, Director of the Agency "Produce in Georgia"; and Mr. Archil Kalandia, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Georgia to China.
Government and business delegations from more than 150 countries participate in the largest international import exhibition in Shanghai. Government and business delegations from over 150 countries participate in the largest international import exhibition in Shanghai. The exhibition attracts around 700,000 people.