ქართული ღვინო ქ.შანხაიში, საერთაშორისო იმპორტის ყველაზე მასშტაბურ გამოფენაზეა წარმოდგენილი
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ოთარ შამუგიამ ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკის ქალაქ შანხაიში მიმდინარე ჩინეთის საერთაშორისო იმპორტის ყველაზე მასშტაბურ გამოფენაზე ქართული ღვინის სტენდი დაათვალიერა.
საქართველოს ეკონომიკის სამინისტროს ,,აწარმოე საქართველოში“ ორგანიზებით, მიმდინარე წლის 5-10 ნოემბერს, ჩინეთის სახალხო რესპუბლიკაში, ქ. შანხაიში, ქართული კომპანიები ერთ-ერთ ყველაზე მასშტაბურ საერთაშორისო გამოფენაში China International Import Expo (CIIE) იღებენ მონაწილეობას. საქართველო აღნიშნულ გამოფენაზე წარმოდგენილია სასურსათო პროდუქტებისა და საფეიქრო ინდუსტრიის (ე.წ. Consumer Goods) პავილიონებში.
ღვინის ეროვნული სააგენტოს ორგანიზებით, ქართული საექსპორტო პროდუქტების სტენდზე მნიშვნელოვანი ადგილი დაეთმო ქართული ღვინის კუთხეს, სადაც საკუთარ პროდუქციას 15-მდე ღვინისა და ალკოჰოლური სასმელების მწარმოებელი კომპანია წარადგენს.
„მისასალმებელია, რომ ადგილობრივი პროფესიონალები და ღვინით დაინტერესებული ადამიანები დიდ ყურადღებას აქცევენ ქართული ღვინის მრავალსაუკუნოვან ისტორიას. ეს ჩვენ საკუთარი თვალით ვიხილეთ. გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრომ და ღვინის ეროვნულმა სააგენტომ აქტიური მარკეტინგული ღონისძიებები ჩინეთის ბაზარზე 2013 წლიდან დაიწყო. ამჟამად, ჩინეთში 40-მდე ქართული ღვინის სახლი, მაღაზია და სალონი მოქმედებს, ხოლო ღვინის ექსპორტს 90-მდე ქართული ღვინის კომპანია ახორციელებს“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
გამოფენაზე საქართველო წარმოდგენილია ორ ლოკაციაზე: საექსპორტო პროდუქტების სტენდი და ქვეყნის პავილიონი (Country Pavilion), სადაც წარმოდგენილია სხვადასხვა უწყება, მათ შორის ღვინის ეროვნული სააგენტო, რომლებიც ვიზიტორებს მათი კომპეტენციის სფეროში არსებულ ყველა პროდუქტს აცნობენ.

Georgian wine is showcased at the largest international import exhibition in Shanghai.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr. Otar Shamugia, visited the Georgian exhibition wine stand at the largest international import exhibition in Shanghai, People's Republic of China.
On November 5-10, 2023, Georgian companies participated in one of the largest international exhibitions, the China International Import Expo (CIIE), in Shanghai, through the support of the "Produce in Georgia" of the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia.
The pavilions for food products and the consumer goods industry represented Georgia.
The National Wine Agency organized a Georgian wine corner at the exhibition stand of Georgian export products, where about 15 wine and alcoholic beverage-producing companies display their products.
"We appreciate and welcome local wine professionals and wine enthusiasts which are paying much attention to the centuries-old history of Georgian wine. We witnessed this with our own eyes. The Ministry of Environmental Protection and Agriculture and the National Wine Agency have launched active marketing campaigns in the Chinese market since 2013. Currently, there are about 40 Georgian wine houses, shops, and salons operating in China, and about 90 Georgian wine companies are exporting wine," said Mr. Otar Shamugia.
Georgia is represented in two locations: the Exhibition Stand for export products and the Country Pavilion, where several agencies, including the National Wine Agency, offer visitors all products within their scope of competence.