ევროკავშირთან დაახლოების პროცესში სოფლის მეურნეობისა და სოფლის განვითარების მიმართულებით რეფორმები და მიღწეული შედეგები განიხილეს სამხრეთ-აღმოსავლეთ ევროპის (SEE) ყოველწლიურ სამუშაო შეხვედრაზე
საქართველოს მიეცა უნიკალური შესაძლებლობა, ევროკავშირის წევრი ქვეყნების და კანდიდატი ქვეყნების სოფლის მეურნეობის მინისტრებთან ერთად, ევროკავშირთან დაახლოების პროცესში სოფლის მეურნეობისა და სოფლის განვითარების მიმართულებით განხორციელებული რეფორმები და მიღწეული შედეგები სამხრეთ-აღმოსავლეთ ევროპის (SEE) სოფლის მეურნეობის მინისტრების მე-17 ყოველწლიურ სამუშაო შეხვედრაზე განეხილა.
სამხრეთ-აღმოსავლეთ ევროპის (SEE) სოფლის მეურნეობის მინისტრების მე-17 ყოველწლიური სამუშაო შეხვედრა, მიმდინარე წლის 6-8 ნოემბერს, ბოსნია-ჰერცეგოვინის, ქალაქ იაჰორინაში, ჩატარდა, რომელშიც მონაწილეობა საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველმა მოადგილემ ნინო თანდილაშვილმა მიიღო.
მინისტერიალი ბოსნია-ჰერცეგოვინის საგარეო ვაჭრობისა და ეკონომიკური ურთიერთობათა სამინისტროსა და სამხრეთ-აღმოსავლეთ ევროპაში სოფლის განვითარების რეგიონული მუდმივმოქმედი სამუშაო ჯგუფის ეგიდით გაიმართა.
„ჩვენ ვაგრძელებთ წინსვლას ევროკავშირში გაწევრიანების გზაზე. ჩვენი მიღწევები, მათ შორის ევროკავშირთან ასოცირების შეთანხმება, თავისუფალი ვაჭრობის შეთანხმება ევროკავშირთან, უვიზო მიმოსვლის რეჟიმი და 2022 წლის ივნისში აღიარებული ევროპული პერსპექტივა ადასტურებს ჩვენს გეოპოლიტიკურ პრიორიტეტს, გავხდეთ ევროკავშირის წევრი სახელმწიფო. პროგრესი, რომელსაც ჩვენ მივაღწიეთ, განსაკუთრებით სოფლის მეურნეობისა და სოფლის განვითარების, გარემოს დაცვისა და კლიმატის ცვლილების სფეროებში, გამორჩეულია. ჩვენი მიღწეული შედეგები ნათლად გამოიკვეთა ევროკომისიის ანალიტიკურ ანგარიშში საქართველოს ევროკავშირის კანონმდებლობასთან შესაბამისობის შესახებ. აღსანიშნავია, რომ ჩვენ ვმუშაობთ ევროკავშირის სოფლის მეურნეობის საერთო პოლიტიკის (CAP) პრინციპებთან შესაბამისობისკენ. ჩვენ ოპტიმისტურად ვართ განწყობილი, რომ ევროკომისიის მიერ საქართველოს პროგრესის მოსალოდნელი შეფასება ამ წლის ბოლოს გზას გაუხსნის კანდიდატის სტატუსზე დადებითი გადაწყვეტილების მიღებას“, - აღნიშნა ნინო თანდილაშვილმა.
აღსანიშნავია, რომ 2015 წლიდან სურსათის უვნებლობის, ვეტერინარიის და მცენარეთა დაცვის მიმართულებით ასოცირების შეთანხმების შესაბამისად, საქართველოს კანონმდებლობა დაუახლოვდა ევროკავშირის 130-ზე მეტ სამართლებრივ აქტს. გაუმჯობესდა ევროკავშირის სტანდარტების შესაბამისად ადგილობრივად წარმოებული პროდუქციის ხარისხი, რამაც ხელი შეუწყო სასოფლო-სამეურნეო პროდუქციის ექსპორტს ევროკავშირის ქვეყნებში.

The South East Europe (SEE) annual working meeting reviews reforms and achievements in the agricultural and rural development areas in the process of Georgia's rapprochement with the EU.
At the 17th annual working meeting of the Ministers of Agriculture of Southeast Europe (SEE), Georgia was given a unique opportunity, together with the Ministers of Agriculture of EU member states and candidate countries, to discuss the reforms and achievements in the agricultural and rural development area in the process of rapprochement with the European Union.
On November 6, 2023, the First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mrs. Nino Tandilashvili, participated in the 17th annual working meeting of the Ministers of Agriculture of Southeast Europe (SEE) at Jahorina, Bosnia and Herzegovina.
The Ministerial meeting was held under the auspices of the Ministry of Foreign Trade and Economic Relations of Bosnia-Herzegovina and the Regional Rural Development Standing Working Group (SWG RRD) in South-Eastern Europe.
"We are making progress towards membership in the European Union. Our achievements, including the Association Agreement with the European Union, the Free Trade Agreement with the European Union, the visa-free travel regime, and the European perspective recognized in June 2022 confirm our geopolitical priority of becoming a member state of the European Union.
The progress we have made, particularly in agriculture and rural development, environmental protection, and climate change areas, is outstanding. Our achievements were clearly outlined in the European Commission's analytical report on Georgia's compliance with EU legislation. It should be emphasized that we strive to comply with the principles of the Common Agricultural Policy (CAP) of the EU, and we are optimistic that the European Commission's scheduled assessment of Georgia's progress at the end of this year will pave the road for a positive decision on the candidate status." Mrs. Nino Tandilashvili stated.
Since 2015, within the scope of the EU Association Agreement, Georgia has approximated its legislation with more than 130 EU legal acts in the food safety, veterinary protection, and plant protection areas. The quality of locally produced products has been improved in compliance with EU standards, contributing to agricultural product exports to the EU countries.