ეროვნული აგრარული ოლიმპიადა 2023-ის გამარჯვებულები გამოვლინდნენ
ეროვნული აგრარული ოლიმპიადა 2023 დასრულდა. რიგით მესამე აგროოლიმპიადის გამარჯვებულები, საზეიმო ღონისძიებაზე,  გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველმა მოადგილე ნინო თანდილაშვილმა, გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის (FAO) წარმომადგენლის მოადგილემ საქართველოში მამუკა მესხმა და ავსტრიის საელჩოს ტექნიკური თანამშრომლობის საკოორდინაციო ოფისის ხელმძღვანელმა ალექსანდერ კარნერმა დააჯილდოვეს. გამარჯვებულებს სპეციალური პრიზები გადასცეს ოლიმპიადის პარტნიორებმა და სპონსორებმა.
„ჩვენი მთავრობისთვის პრიორიტეტია სოფლის მეურნეობის დარგის განვითარება; შესაბამისად,  ყოველწლიურად ვაძლიერებთ მხარდამჭერ პროგრამებს ჩვენი ფერმერებისთვის. სოფლის მეურნეობის განვითარებასთან ერთად, ძალიან მნიშვნელოვანია ახალგაზრდების დაინტერესება აგრარული პროფესიებით. აქედან გამომდინარე, აგრარული ოლიმპიადა არის პლატფორმა, რომელიც ხელს უწყობს სტუდენტების, მოსწავლეების, სპეციალისტებისა და ფერმერების  შესაძლებლობების გაზრდას და წახალისებას, რომ კიდევ უფრო მეტი ახალგაზრდა დავაინტერესოთ აგრარული დარგით“, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველმა მოადგილე ნინო თანდილაშვილმა.
გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის (FAO) წარმომადგენლის მოადგილემ საქართველოში მამუკა მესხმა აღნიშნა, რომ  ეროვნული აგრარული ოლიმპიადა მნიშვნელოვან როლს ასრულებას აგრარული განათლების სექტორის განვითარებისა და პოპულარიზაციის პროცესში.
„ოლიმპიადაში ძალიან ბევრი ახალგაზრდა იღებს მონაწილეობას; მნიშვნელოვანია მათი დაინტერესება სოფლის მეურნეობის სექტორით აღნიშნული დარგის კიდევ უფრო განსავითარებლად“, - განაცხადა ავსტრიის საელჩოს ტექნიკური თანამშრომლობის საკოორდინაციო ოფისის ხელმძღვანელმა, ალექსანდერ კარნერმა.
აგროოლიმპიადა 2023-ში 870 კონკურსანტი   მონაწილეობდა. ორეტაპიანი ტესტირების შედეგად,  ოთხ კატეგორიაში (სპეციალისტი, სტუდენტი, ფერმერი, მოსწავლე), ექვსი საკონკურსო  მიმართულებით (აგრონომია, ვეტერინარია-მეცხოველეობა, მევენახეობა-მეღვინეობა,  სასურსათო ტექნოლოგია, მექანიზაცია, სატყეო საქმე), 39 გამარჯვებული  გამოვლინდა.
აგროოლიმპიადა 2023-ის პარტნიორები და მხარდამჭერები იყვნენ: აშშ-ის სოფლის მეურნეობის დეპარტამენტის (USDA) პროექტი „ინვესტირება უვნებელ და ხარისხიან მესაქონლეობაში“ (SQIL), თიბისი ბიზნესისთვის, ალდაგი, აგროსფერო, ბარაქა, ჰექტაში, ქართული ღვინის გილდია, ვინოტელი, ბეკო, აგრომოტორსი, პომონა და მურაჩა.
ეროვნული აგრარული ოლიმპიადა საქართველოში უკვე მესამე წელია ტარდება და აგრარული განათლების, სპეციალობების და პროფესიების პოპულარიზაციას, დარგით ახალგაზრდების დაინტერესებას და საზოგადოების ცნობიერების ამაღლებას როგორც სოფლის მეურნეობის, ასევე გარემოს დაცვის მნიშვნელობის შესახებ ისახავს მიზნად. აგროოლიმპიადა წარმოადგენს აგრარული მიმართულებით ცოდნის გამოვლენისა და შეფასების ერთადერთ პლატფორმას, რომელსაც საქართველოში და ზოგადად, რეგიონში, ანალოგი არ აქვს.
ეროვნული აგრარული ოლიმპიადა 2021 წლიდან, საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს პატრონაჟით და გაეროს სურსათისა და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციის (FAO) ორგანიზებით იმართება. ოლიმპიადის კონცეფციის ავტორია სოფლის მეურნეობის განვითარების ასოციაცია (ADA). აგრარული ოლიმპიადის პარტნიორია გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრი.
ეროვნული აგრარული ოლიმპიადა 2023-ის გამარჯვებულთა დაჯილდოების საზეიმო ცერემონიას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს, საერთაშორისო დონორი ორგანიზაციების,  ოლიმპიადის პარტნიორი და მხარდამჭერი კომპანიების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

The Winners of the 2023 National Agricultural Olympiad have been revealed.
National Agricultural Olympiad 2023 has come to an end. The First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mrs. Nino Tandilashvili, the Assistant FAO Representative in Georgia, Mr. Mamuka Meskhi, and the Head of the Technical Cooperation Coordination Office at the Austrian Embassy, Mr. Alexander Karner, awarded the winners of the third AgroOlympics 2023. The partners and sponsors of the Olympics awarded winners with special prizes.
"The development of the agricultural sector is a priority for our Government; Therefore, we annually enhance support programs for our farmers. Along with agricultural development, it is crucial to increase young people's interest in agricultural careers. Moreover, the Agricultural Olympiad is a platform that helps to increase the capabilities of students, pupils, specialists, and farmers and encourage even more young people to be interested in the agricultural field", said the First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mrs. Nino Tandilashvili.
The Assistant FAO Representative in Georgia, Mr. Mamuka Meskhi, noted that the National Agricultural Olympiad is essential in developing and promoting the agricultural education sector.
"The National Agrarian Olympiad plays an important role in the development and popularization of the agricultural education sector. We are delighted that FAO is an active supporter of the mentioned process and we intend to be actively involved in the Olympics and popularize knowledge and professions in the agricultural sector, which is crucial for agricultural development," said the Assistant FAO Representative in Georgia, Mr. Mamuka Meskhi.
Many young people participate in the Olympics; It is important to interest them in the agricultural sector for further development of this sector", said Mr. Alexander Karner, Head of the Technical Cooperation Coordination Office of the Austrian Embassy.
870 contestants participated in the Agro Olympiad 2023. Two-stage testing in four categories (specialist, student, farmer, student) and six competition directions (agronomy, veterinary-livestock, viticulture-winemaking, food technology, mechanization, forestry) revealed 39 winners.
Partners and supporters of AgroOlympics 2023 were: the US Department of Agriculture (USDA) project "Safety and Quality Investment in Livestock (SQIL)" TBC for Business, Aldag, Agrosfero, Baraka, Hectash, Georgian Wine Guild, Vinotel, Beko, Agromotors, Pomona and Muracha.
The National Agricultural Olympiad is being held in Georgia for the third year, aiming to popularize agricultural education, specialties, and professions, increase interest among young people in the agricultural field, and raise public awareness about the importance of agricultural and environmental protection fields. Agro-olympiad is the only platform for identifying and evaluating knowledge in the agricultural field, which has no analogs in Georgia and the region.
Since 2021, the National Agricultural Olympiad has been held under the patronage of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia and with the support of the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO).  The Agricultural Development Association (ADA) initiated the concept of the Olympiad. The partner of the Agricultural Olympiad is the Environmental Information and Education Center of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture.
Representatives of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, international donor organizations, and partner and supporting companies of the Olympiad attended the awarding ceremony of the National Agricultural Olympiad 2023.