საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს დელეგაციის წევრები, პროექტის „გადავარჩინოთ ბუნება-საქართველო“ ფარგლებში, სამუშაო ვიზიტით შვედეთში იმყოფებოდნენ
სამუშაო შეხვედრები გაიმართა შვედეთის გარემოს დაცვის სააგენტოში. მხარეებმა ერთმანეთს გამოცდილება გაუზიარეს ატმოსფერული ჰაერის ხარისხის მონიტორინგის თანამედროვე მიდგომების, ბიომრავალფეროვნების მონიტორინგის და კონსერვაციის, ეკოტურისტული საქმიანობისა და სტატისტიკურ მონაცემთა ანალიზის მიმართულებებით. მხარეებმა სამომავლო თანამშრომლობის შესაძლებლობებიც განიხილეს.
შეხვედრებს ესწრებოდნენ საქართველოში შვედეთის საელჩოს გარემოსდაცვითი პროგრამის ხელმძღვანელი ხათუნა ზალდასტანიშვილი და პროექტის „გადავარჩინოთ ბუნება - საქართველო“ ცენტრალური განმახორციელებელი ერთეულის ხელმძღვანელი, პროექტის მენეჯერი ნათია ბერიძე.
ვიზიტის ფარგლებში, დელეგაციის წევრებმა შვედეთის ორი ყველაზე პოპულარული ეროვნული პარკი, ფერნებოფიერდენი და ტიურესტა დაათვალიერეს და შვედეთის ეროვნული პარკების მართვის სპეციფიკას და საუკეთესო პრაქტიკას გაეცნენ.
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს დელეგაციის წევრები, ვიზიტის ფარგლებში, შვედეთში საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩს, ირაკლი ხუცურაულს შეხვდნენ. საუბარი შეეხო საქართველოსა და შვედეთის გარემოსდაცვითი მიმართულებით წარმატებული თანამშრომლობის საკითხებს.
როგორც ირაკლი ხუცურაულმა აღნიშნა, შვედეთის მთავრობა დიდ მნიშვნელობას ანიჭებს საქართველოს ბუნებრივი მემკვიდრეობის დაცვა-შენარჩუნების საკითხს და მხარს უჭერს სხვადასხვა გარემოსდაცვითი პროექტის განხორციელებას. აღნიშნული მხარდაჭერის ერთ-ერთი საუკეთესო მაგალითია პროექტი „გადავარჩინოთ ბუნება-საქართველო“.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოს მთავრობასა და შვედეთის მთავრობას შორის გაფორმებული საგრანტო ხელშეკრულების ფარგლებში მიმდინარე პროექტი „გადავარჩინოთ ბუნება - საქართველო“ წარმატებით ხორციელდება 2021 წლიდან. პროექტის მიზანს წარმოადგენს საქართველოში ატმოსფერული ჰაერის ხარისხის მონიტორინგის ქსელის გაფართოება და ჰაერის ხარისხის გაუმჯობესება, ბუნებრივი რესურსების მდგრადი მართვის გაუმჯობესება, ბიომრავალფეროვნების დაცვისა და აღდგენის ხელშეწყობა, სამინისტროსა და მასში შემავალი უწყებების ინსტიტუციური შესაძლებლობების გაძლიერება.
პროექტის ფარგლებში, საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მიერ, შვედეთის მთავრობის საერთაშორისო განვითარების თანამშრომლობის სააგენტოს (Sida) მხარდაჭერით, არაერთი მნიშვნელოვანი აქტივობა ხორციელდება, მათ შორის, გაიხსნა 2 ახალი, თანამედროვე სტანდარტის შესაბამისი ჰაერის ხარისხის მონიტორინგის სადგური. 2023 წლის ბოლომდე, ჰაერის ხარისხის მონიტორინგის ქსელი, ჯამში, 8 ავტომატური და 1 მობილური სადგურით გაფართოვდება. მნიშვნელოვანია, რომ საქართველოს მთავრობის მიერ გარემოსდაცვითი მიმართულებით განხორციელებული აღნიშნული აქტივობები დადებითად შეფასდა  ევროკავშირის მოხსენებაში.

The Delegation of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture paid a working visit to Sweden as part of the "Save the Nature-Georgia" project.
The Swedish Environmental Protection Agency hosted workshops where the parties shared experiences in different areas, specifically modern approaches to air quality monitoring, biodiversity monitoring and conservation, ecotourism activities and statistical data analysis. The parties also discussed the possibilities of future cooperation.
The Head of the Environmental Program of the Swedish Embassy in Georgia, Mrs. Khatuna Zaldastanishvili, and CPIU Head, Project “Save the Nature - Georgia” Manager, Mrs. Natia Beridze, attended the meeting.
During the visit, the delegation visited the most popular national parks in Sweden, Färnebofjärden and Tyresta, and learned about the specifics and best practices of Swedish national park management.
During the visit, the Delegation of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia met with the Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of Georgia to Sweden, Mr. Irakli Khutsurauli. The conversation touched upon the successful cooperation between Georgia and Sweden in the environmental area.
According to Mr. Khutsurauli, the Swedish government attaches great importance to the protection and preservation of Georgia's natural heritage and supports the implementation of various environmental projects. One of the best examples of this support is the "Save Nature-Georgia" project.
It should be mentioned that the ongoing project "Save the Nature - Georgia" has been effectively implemented since 2021 as part of the grant agreement signed between the Governments of Georgia and Sweden. The project aims to expand the atmospheric air quality monitoring network in Georgia and improve air quality, improve the sustainable management of natural resources, promote the protection and restoration of biodiversity, and strengthen the institutional capacities of the Ministry and its Agencies.
Within the framework of the project, the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, with the support of the International Development Cooperation Agency (Sida) of the Swedish Government, is carrying out several important activities, including opening two new, modern air quality monitoring stations. By the end of 2023, the air quality monitoring network will be expanded with a total of eight automatic and one mobile station.
It is important to mention that the mentioned activities carried out by the Government of Georgia in the environmental area were positively evaluated in the European Union report.