ნინო თანდილაშვილი UNSDCF-ის განმახორციელებელი სამეთვალყურეო საბჭოს მეორე სხდომას დაესწრო
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველმა მოადგილე ნინო თანდილაშვილმა გაეროს მდგრადი განვითარების თანამშრომლობის 2021-2025 წლების ხელშეკრულების განმახორციელებელი სამეთვალყურეო საბჭოს სხდომის წევრებს გარემოს დაცვის, სოფლისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების მიმართულებით მომავალი წლის პრიორიტეტები გააცნო.
„გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მიმართულებით ევროკავშირის პოლიტიკის გატარება ჩვენი დღის წესრიგის უმთავრესი ნაწილია. თითოეული გადადგმული ნაბიჯი მიმართულია ქვეყნის განვითარებისაკენ და საქართველოს იმ ევროპულ ოჯახში დასაბრუნებლად, რომელსაც ის ეკუთვნის. აღსანიშნავია, რომ ევროკომისიის დადებითი რეკომენდაცია ევროკავშირის წევრობის კანდიდატის სტატუსთან დაკავშირებით ხაზს უსვამს პოზიტიურ შედეგებს გარემოს დაცვის, სოფლისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების მიმართულებით. მიღწევები ასახულია ევროკომისიის ანგარიშში“, - განაცხადა ნინო თანდილაშვილმა.
მინისტრის პირველმა მოადგილემ ყურადღება გაამახვილა ჰაერის ხარისხის გაუმჯობესების მიმართულებით არსებულ შედეგებზე, სამრეწველო და სატრანსპორტო სექტორში ემისიების შემცირების მიზნით განხორციელებულ ღონისძიებებზე, სატყეო სექტორის განვითარების მიმართულებით მიღწეულ პროგრესზე, წყლის რესურსების მართვის, ასევე სამრეწველო ემისიების შესახებ მიღებულ კანონებზე. ნინო თანდილაშვილმა სოფლისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების მიმართულებით მიღწეულ პროგრესზე  და მიმდინარე სახელმწიფო პროგრამებზეც ისაუბრა. მინისტრის პირველმა მოადგილემ პარტნიორებს მხარდაჭერისთვის მადლობა გადაუხადა.
აღსანიშნავია, რომ საქართველოს მთავრობასა და გაეროს წარმომადგენლობას შორის გაეროს მდგრადი განვითარების თანამშრომლობის 2021-2025 წლების ხელშეკრულება (UNSDCF) 2020 წლის ოქტომბერში გაფორმდა. ხელშეკრულება გაეროს ხუთწლიან სტრატეგიულ სამოქმედო გეგმას წარმოადგენს და განსაზღვრავს ორგანიზაციის თითოეული სააგენტოს მუშაობის ზოგად ჩარჩოს საქართველოში.

Nino Tandilashvili participates in the Second Session of the UNSDCF Steering Committee.
The First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture Mrs. Nino Tandilashvili, delivered key priorities for environmental protection and rural and agricultural development for 2024 to the Members of the Steering Committee of the United Nations Sustainable Development Cooperation Framework (UNSDCF).
"The implementation of EU policies aimed at environmental protection and agricultural development is the most important part of our Agenda. Each step aims at developing our country and returning Georgia to the European family where it belongs. We should mention that the European Commission's favorable recommendation on the status of a candidate for the EU membership emphasizes positive accomplishments in environmental protection and rural and agricultural development areas. The mentioned achievements are reflected in the report of the European Commission", said Mrs. Nino Tandilashvili.
The First Deputy Minister focused on the results of air quality improvement, measures taken to reduce emissions in the industrial and transport sectors, progress achieved in the development of the forestry sector, and water resources management, including laws on industrial emissions. Mrs. Nino Tandilashvili underlined the progress achieved in the rural and agricultural development area and the current state programs.
The First Deputy Minister thanked the partners for their support.
It is worth noting that the UN Sustainable Development Cooperation Framework in Georgia 2021-2025(UNSDCF) was signed between the Government of Georgia and the UN representative office in October 2020. The Agreement is a five-year strategic action plan of the United Nations and defines the general framework of the activities of each agency of the organization in Georgia.