საქართველოს ცირკულარულ ეკონომიკაზე გადასვლის ეროვნული გზამკვლევისადმი მიძღვნილი მეორე პლენარული შეხვედრა გაიმართა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე სოლომონ პავლიაშვილი საქართველოს ცირკულარულ ეკონომიკაზე გადასვლის ეროვნული გზამკვლევისადმი მიძღვნილ მეორე პლენარულ შეხვედრას დაესწრო.
„ჩვენ ხშირად ვსაუბრობთ მწვანე ეკონომიკაზე, რომლის შემადგენელი ნაწილიც არის ცირკულარული ეკონომიკა, რომელზეც კეთდება მთავარი აქცენტები. ეს არის ახალი პლატფორმა და სწორი გზა, რომ ხელი შევუწყოთ მდგრადი განვითარების მიზნების შესრულებას და გვაძლევს საშუალებას, ნარჩენი გამოვიყენოთ მეორე ციკლში, როგორც ნედლეული და შევქმნათ ახალი, დამატებითი ღირებულება და ახალი სამუშაო ადგილები. ქვეყანას შემუშავებული აქვს ცირკულარული ეკონომიკის ე.წ. მეფინგი. საქართველო ორიენტირებულია მწვანე ეკონომიკის დანერგვაზე. შემდეგი ეტაპი გზამკვლევის შემუშავებაა, რათა განვსაზღვროთ სტრატეგია და ღონისძიებათა ნუსხა“, - განაცხადა სოლომონ პავლიაშვილმა.
პლენარულ შეხვედრაში საქართველოს მთავრობის მიერ ცირკულარულ ეკონომიკაზე გადასვლის ხელშეწყობის მიზნით დაარსებულმა უწყებათშორისმა საკოორდინაციო საბჭომ და გზამკვლევის შემუშავებაზე პასუხისმგებელი ორგანიზაციის, საქართველოს ბუნების მკვლევართა კავშირი „ორქისის“ ექსპერტთა გუნდმა მიიღო მონაწილეობა.
შეხვედრის ფარგლებში, სბმკ „ორქისის“ ექპერტებისა და უწყებათშორისი საკოორდინაციო საბჭოს წევრების მონაწილეობით მრგვალი მაგიდა გაიმართა, რომლის მიზანი ცირკულარობის დონის შეფასების 2022 წლის ანგარიშის ძირითადი რეკომენდაციების განხილვა და ცირკულარობის გზამკვლევის შემუშავებისათვის სამუშაო მიმართულებების განსაზღვრა წარმოადგენდა.
პლენარული შეხვედრა გაიმართა საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსა და სბმკ „ორქისი“ ორგანიზებით, გაეროს განვითარების პროგრამის პროექტის „მმართველობის რეფორმის ფონდი“ (GRF) ქვეპროექტის „ცირკულარულ ეკონომიკაზე გადასვლის პროცესში საქართველოს მთავრობის მხარდაჭერა მმართველობისა და პოლიტიკის გასაძლიერებლად“ ფარგლებში, რომელსაც შვედეთის მთავრობა აფინანსებს. აღნიშნულ ქვეპროექტს სბმკ „ორქისი“ ახორციელებს, ხოლო საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მაკოორდინირებელი როლი აკისრია.

The Second Plenary Session - dedicated to the National Roadmap for Georgia's Transition to a Circular Economy.
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Solomon Pavliashvili, attended the second plenary meeting dedicated to the National Roadmap for Georgia's Transition to a Circular Economy.
" We frequently speak about the green economy, with a particular emphasis on the circular economy as an integral part of the green economy. This is a new platform and the right way to contribute to the fulfillment of sustainable development goals, which enables us to use the waste in the second cycle as raw material and create new, added value and new jobs. The country developed the so-called ''Mapping'' for circular economy. Georgia is committed to adopting a green economy. The following stage is the creation of a roadmap to outline the strategy and a set of measures", said Mr. Solomon Pavliashvili.
The interagency coordination council established by the Government of Georgia to promote the transition to the circular economy and the expert team of the Georgian Society of Natural Explorers “Orchis"- responsible for elaborating the roadmap, participated in the plenary session.
The plenary session also included a round table discussion with experts and members of the inter-agency coordination council to discuss the main recommendations of the 2022 report on the assessment of the circularity level and determine the work directions for the development of the circularity roadmap.
The Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia and the Georgian Society of Natural Explorers “Orchis" organized the plenary session as part of the "Governance Reform Fund" (GRF) project of the United Nations Development Program (UNDP) sub-project "Supporting the Government of Georgia in Enhancing Governance & Policies for a Transition to a Circular Economy", which is financed by the Government of Sweden. Georgian Society of Natural Explorers “Orchis" implements the mentioned sub-project, which is coordinated by the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia.