ოთარ შამუგია: „ჩვენი ქვეყნის ყველა მოქალაქეს ვულოცავ! საქართველოსთვის ევროკავშირის წევრი ქვეყნის კანდიდატის სტატუსის მინიჭება ისტორიული გადაწყვეტილებაა. ჩვენი ქვეყანა აგრძელებს წინსვლას, ეს არის შეუქცევადი პროცესი ევროპული ოჯახის სრულფასოვანი წევრობისთვის”
ევროკავშირის წევრმა ქვეყნებმა ერთხმად აღიარეს საქართველოს პროგრესი. მადლობას ვუხდი ყველას - ქართველ ხალხს, საქართველოს სახელისუფლებო გუნდს, ჩვენს საერთაშორისო პარტნიორებს. განსაკუთრებული მადლობა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ყველა იმ თანამშრომელს, რომლებსაც საკუთარი ძალიან მნიშვნელოვანი წვლილი მიუძღვით იმ რეფორმების განხორციელებაში, რომელიც აუცილებელი პირობა იყო დადებითი გადაწყვეტილების მისაღებად.
ასოცირების შესახებ შეთანხმებით გათვალისწინებული 27 გარემოსდაცვითი დირექტივიდან/რეგულაციიდან, საკანონმდებლო დაახლოება უკვე განხორციელებულია 20 სამართლებრივ აქტთან, ხოლო შვიდ სამართლებრივ აქტთან დაახლოების მიზნით აქტიური მუშაობა მიმდინარეობს. ევროკავშირთან ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი სავაჭრო სივრცის შესახებ შეთანხმების ფარგლებში საქართველოს კანონმდებლობა ევროკავშირის 200 სამართლებრივი აქტიდან უკვე დაახლოებულია 130-მდე ნორმატიულ აქტთან.

Otar Shamugia: "I congratulate all the citizens of our country!" Granting Georgia the status of a candidate for the EU member state is a historic decision. Our country continues to move forward, this is an irreversible process for full membership of the European family".
EU member states unanimously recognized Georgia's progress. I thank everyone - the Georgian people, the Georgian government team, our international partners. My special gratitude to all the employees of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, who contributed significantly to the implementation of the reforms, which were a necessary condition for a favorable decision.
From the 27 environmental directives/regulations stipulated by the Association Agreement, legislative approximation has already been implemented with 20 legal acts, and active work is underway to approximate seven legal acts. Within the framework of the Deep and Comprehensive Free Trade Agreement with the European Union, the legislation of Georgia has already approached 130 normative acts from the 200 legal acts of the European Union.