წარჩინებულ სტუდენტებს „მწვანე” და „აგროსტიპენდიები” გადაეცათ
„ჩვენთვის ძალიან მნიშვნელოვანია, ხელი შევუწყოთ გარემოსდაცვითი და აგრარული პროფესიების პოპულარიზაციას და აღნიშნულ საკითხებზე აქტიურად ვთანამშრომლობთ განათლების სამინისტროსთან. ჩვენ დღეს სხვადასხვა უმაღლესი და პროფესიული სასწავლებლების 64 სტუდენტი დავაჯილდოვეთ „მწვანე“ და „აგრარული“ სტიპენდიით, რაც მათთვის არის სტიმული, რომ ახალგაზრდები მომავალშიც დაინტერესდნენ აღნიშნული პროფესიებით. ამავდროულად, მათ ვთავაზობთ სამინისტროსა და მის დაქვემდებარებულ უწყებებში სტაჟირებას შემდგომი დასაქმების პერსპექტივით. ეს არის აუცილებელი იმისათვის, რომ შევავსოთ ის დეფიციტი, რომელიც დღეს ორივე მიმართულების სხვადასხვა სპეციალობაში არსებობს“, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ოთარ შამუგიამ სტუდენტებისთვის „მწვანე“ და „აგროსტიპენდიების” გადაცემის ღონისძიებაზე.
საქართველოს 8 უნივერსიტეტიდან 1500 ლარიანი სტიპენდიით გარემოსდაცვითი მიმართულების 32 სტუდენტი დაჯილდოვდა. სტიპენდიები ვრცელდება შემდეგ სამაგისტრო პროგრამებზე: ფიზიკური გეოგრაფია და გარემოს მდგრადი განვითარება, წყლის რესურსების ინტეგრირებული მართვა (ჰიდროლოგია), გეოლოგია, ეკოლოგია, კონსტრუქციული (გამოყენებითი) გეოგრაფია და გარემოს დაცვა, გარემოსდაცვითი მენეჯმენტი და პოლიტიკა, დედამიწის შემსწავლელი მეცნიერებები, ბუნების დაცვა და მეტყევეობა, გარემოს დაცვის ტექნოლოგიები.
საქართველოს 6 უნივერსიტეტიდან და 14 პროფესიული სასწავლებლიდან აგრარული მიმართულების 32 სტუდენტი 500, 1000 და 1500 ლარიანი სტიპენდიებით დაჯილდოვდა. აგროსტიპენდიები ვრცელდება შემდეგ პროგრამებზე: აგრონომია, მეცხოველეობა, სასურსათო ტექნოლოგიები, აგროინჟინერია, ვეტერინარია, მევენახეობა/მეღვინეობა, ჰიდრომელიორაცია.
„დღევანდელი სტუდენტები საქართველოს ევროპულ ინტეგრაციასა და მდგრად განვითარებას გაუძღვებიან. მათ განათლებაში გაკეთებული ინვესტიცია საქართველოს მომავალში შეტანილი წვლილია“, - განაცხადა ანნა ჩერნიშოვამ, გაეროს განვითარების პროგრამის მუდმივი წარმომადგენლის მოადგილემ საქართველოში.
„მწვანე და აგროსტიპენდიების“ პროგრამა, რომელსაც გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრი ახორციელებს, ხელს შეუწყობს გარემოსდაცვითი და აგრარული დეფიციტური პროფესიების პოპულარიზაციასა და წარჩინებული სტუდენტების წახალისებას. პროგრამის ფარგლებში, სტუდენტებს შესაძლებლობა ექნებათ, მიიღონ პრაქტიკული გამოცდილება შესაბამის უწყებებში.
დაჯილდოების ღონისძიებას საქართველოს პარლამენტის გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების კომიტეტის თავმჯდომარე მაია ბითაძე, გარემოს დაცვის და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილეები სოლომონ პავლიაშვილი და თენგიზ ნასარიძე, საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მოადგილე ნოდარ პაპუკაშვილი, შვედეთის საელჩოს გარემოსდაცვითი პროგრამების ხელმძღვანელი ხათუნა ზალდასტანიშვილი, შვეიცარიის განვითარებისა და თანამშრომლობის სააგენტოს (SDC) პროგრამის ოფიცერი ლელა მამრიკიშვილი, გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის დირექტორი თამარ ალადაშვილი, პროფესიული უნარების სააგენტოს დირექტორი თამარ ქიტიაშვილი და უნივერსიტეტებისა და კოლეჯების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
„მწვანე სტიპენდიების” პროგრამა ხორციელდება გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის მიერ, გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) ფართომასშტაბიანი ინიციატივის „კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული კატასტროფების რისკის შემცირება საქართველოში" ფარგლებში, კლიმატის მწვანე ფონდის (GCF), საქართველოს, შვედეთისა და შვეიცარიის მთავრობების მხარდაჭერით.
„აგროსტიპენდიების“ პროგრამა ხორციელდება გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის მიერ გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) „პროფესიული განათლების სისტემის მოდერნიზება საქართველოს სოფლის მეურნეობაში VET (ფაზა3)“ პროექტის ფარგლებში, შვეიცარიის განვითარებისა და თანამშრომლობის სააგენტოს (SDC) დაფინანსებით.

"We need to promote environmental and agricultural professions, and we actively cooperate with the Ministry of Education on these issues. Today, we awarded 64 students from various higher and vocational schools with "Green" and "Agrarian" Scholarships, providing an incentive for young people to get interested in these professions in the future.
Meanwhile, we offer students internships at the Ministry and its subordinate agencies with the possibility of future employment. This is required to address the current scarcity of diverse specializations in both directions", said the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia, during the event.
Eight Universities in Georgia awarded 1500 GEL scholarships to 32 students from the environmental departments. Students can apply for scholarships to the following Master's degree programs: Physical Geography and Sustainable Development of the Environment, Integrated Water Resources Management (Hydrology), Geology, Ecology, Constructive (Applied) Geography and Environmental Protection, Environmental Management and Policy, Earth Sciences, Nature Conservation and Forestry, Environmental Protection technologies.
‘’Today's students will guide Georgia's European integration and sustainable development. The investment in their education contributes to the future of Georgia," said Mrs. Anna Chernyshova, Deputy Resident Representative of the United Nations Development Program in Georgia.
The "Green and Agro Scholarships" program implemented by the Environmental Information and Education Center of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture will promote the environmental and agricultural deficient professions and encourage excellent students. Within the program, students will have an opportunity to gain practical experience in relevant agencies.
Mrs. Maia Bitadze, Chair of the Environmental Protection and Natural Resources Committee of the Parliament of Georgia, Mrs. Solomon Pavliashvili and Mr. Tengiz Nasaridze, Deputies of the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Nodar Papukashvili, Deputy Minister of Education and Science of Georgia, Mrs. Khatuna Zaldastanishvili, Head of Environmental Programs of the Swedish Embassy, Swiss Agency for Development and Cooperation ( SDC) Program Officer, Mrs. Lela Mamrikishvili, Director of Environmental Information and Education Center, Mrs. Tamar Aladashvili, Director General at Skills Agency of Georgia, Mrs. Tamar Kitiashvili and representatives of universities and colleges attended the event.
The "Green Scholarships" program is implemented by the Environmental Information and Education Center of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, within the framework of the large-scale initiative of the United Nations Development Program (UNDP) "Reducing the risk of disasters caused by climate change in Georgia", the Green Climate Fund (GCF), and with the support of the Governments of Georgia, Sweden, and Switzerland.
The Environmental Information and Education Center of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture is implementing the "Agro scholarships" program within the framework of the "Modernization of the Vocational Education System in Georgian Agriculture VET (Phase 3)" project of the United Nations Development Program (UNDP), with funding from the Swiss Agency for Development and Cooperation (SDC).