ოთარ შამუგია: „2024 წლის ბიუჯეტით, სამი მნიშვნელოვანი სახელმწიფო პროგრამის დასაფინანსებლად გამოყოფილია 243 მლნ ლარი“
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრობის კანდიდატმა ოთარ შამუგიამ კომიტეტების გაერთიანებულ სხდომაზე აგრარული დარგის განვითარების ხელშეწყობის მიმართულებით მიმდინარე სახელმწიფო პროექტების შედეგებზე გაამახვილა ყურადღება.
„ერთ-ერთი წარმატებული სახელმწიფო პროგრამა გახლავთ „დანერგე მომავალი“, რომლის ფარგლებშიც გაშენებულია 22 ათას ჰექტრამდე თანამედროვე ბაღი. ჩვენი გათვლებით, მას შემდეგ რაც, გაშენებული ბაღები სრულ მსხმოიარობაში შევა, მიღებული მოსავლის რაოდენობა 200 ათას ტონას და ღირებულებაში 500 მილიონ ლარს გადააჭარბებს. პროგრამის შედეგები უკვე აისახება საექსპორტო მაჩვენებლებზე. მაგალითად შეიძლება მოვიყვანოთ მოცვი, რომელიც ბოლო წლებში სწორედ ამ პროგრამის ფარგლებში გაშენდა. გასულ წელს მისი ექსპორტიდან მიღებულმა შემოსავალმა 21 მლნ დოლარს გადააჭარბა, რაც თითქმის სამჯერ აღემატება 2022 წლის მაჩვენებელს. მიმდინარე და მომავალ წლებში კი ველოდებით ამ მაჩვენებლების კიდევ მეტად ზრდას“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
მინისტრობის კანდიდატმა აღნიშნა, რომ 2013 წლიდან დღემდე, 46 000-მდე ბენეფიციარმა ისარგებლა შეღავათიანი აგროკრედიტის პროექტით, რომლის მეშვეობით ფერმერებს და მეწარმეებს იაფ ფულად სახსრებზე წვდომის შესაძლებლობა მიეცათ; სახელმწიფოს მხრიდან საპროცენტო განაკვეთი წლიური 11 პროცენტის ფარგლებშია. საფინანსო ორგანიზაციების მიერ ამ პერიოდის განმავლობაში გაცემულია 6 მლრდ ლარზე მეტი სესხი, ხოლო სახელმწიფოს მხრიდან გაცემული თანადაფინანსება 900 მლნ ლარს აღემატება.
„გადამამუშავებელი და შემნახველი საწარმოების პროგრამის ფარგლებში დღემდე დაფინანსებულია 257 საწარმო, საიდანაც 176 უკვე ექსპლუატაციაშია შესული და ამჟამად იწარმოება 250 მილიონ ლარამდე ღირებულების პროდუქცია. შემნახველი ინფრასტრუქტურა უზრუნველყოფს 100 ათას ტონამდე პროდუქციის თანამედროვე სტანდარტების გათვალისწინებით შენახვას. სამივე ეს პროგრამა გრძელდება და 2024 წლის ბიუჯეტით მათ დასაფინანსებლად გამოყოფილია 243 მლნ ლარი“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.

Otar Shamugia: " GEL 243 million is allocated from the 2024 state budget to support three significant state programs".
At the joint session of the Agrarian Issues, Environmental Protection and Natural Resources, Sectoral Economy and Economic Policy, Regional Policy and Self-Government and Finance-Budget Committees, the candidate for the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia, focused on the results of the ongoing state projects aimed at promoting the agricultural sector.
"One of the successful state programs is "Plant the Future", which supported planting up to 22 thousand hectares of modern gardens. According to our projections, once the cultivated gardens start bearing fruits, the total volume of harvested crops will reach 200 thousand tonnes, with an estimated value of over GEL 500 million. The results of the program will be reflected in the export figures. For instance, the export profits of blueberries cultivated under the same program in recent years exceeded USD 21 million last year, almost three times more than in 2022.  We expect these indicators to increase even more this year and, in the future," said Mr. Otar Shamugia.
According to Mr. Shamugia, since 2013, up to 46,000 beneficiaries have benefited from the subsidized agro credit project, through which farmers and entrepreneurs were allowed to access cheap funds. The interest rate from the state is within 11 percent per year.  Moreover, the financial organizations issued over GEL 6 billion in loans during this period, while the state co-financing exceeded GEL 900 million.
"So far, 257 companies have been financed under the Co-financing of Processing and Storage Enterprises program, with 176 companies being operational and production worth up to GEL 250 million. The storage infrastructure ensures the storage of up to 100 thousand tonnes of products following modern standards.
All three of the mentioned programs are underway, and GEL 243 million is allocated to finance them in the 2024 budget," said Mr. Otar Shamugia.