ოთარ შამუგია: „სახელმწიფოს თანადაფინანსებით ფერმერების მიერ, ბოლო წლების განმავლობაში, შეძენილ იქნა 6000-მდე ერთეული, 235 მილიონ ლარზე მეტი ღირებულების სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების ტექნიკა“
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრობის კანდიდატმა ოთარ შამუგიამ აგრარულ საკითხთა, გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების, დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის, რეგიონული პოლიტიკისა და თვითმმართველობის და საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტების კომიტეტების გაერთიანებულ სხდომაზე აგრარული დარგის განვითარების ხელშეწყობის სახელმწიფო პროექტების შედეგები და სამომავლო ხედვა წარადგინა.
„2023 წელს, სპეციალურად კოოპერატივებისათვის, დავიწყეთ  სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკის თანადაფინანსების სახელმწიფო პროგრამა“ სახელმწიფოს მხრიდან ღირებულების საკმაოდ მაღალი 50%-იანი საგრანტო დაფინანსებით. სასოფლო-სამეურნეო მექანიზაციაზე მოთხოვნა კერძო სექტორის მხრიდან მაღალი რჩება. სახელმწიფოს თანადაფინანსებით ფერმერების მიერ, ბოლო წლების განმავლობაში, შეძენილ იქნა  6000-მდე  ერთეული, 235 მილიონ ლარზე მეტი ღირებულების სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების ტექნიკა. მიმდინარე წელს პროგრამის დაფინანსებისთვის 20 მლნ ლარია გამოყოფილი“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
მინისტრობის კანდიდატმა დარგობრივი მიმართულებით დაგეგმილ ღონისძიებებზე საუბრისას აღნიშნა, რომ 2024 წელს  მსხვილფეხა მეცხოველეობის განვითარებისათვის სახელმწიფო პროგრამა განხორციელდება. კერძო სექტორს შესაძლებლობა ექნება, შეიძინოს მაღალპროდუქტიული ჯიშები და განახორციელოს ფერმების სათანადო აღჭურვა-მოდერნიზაცია და ამისთვის ისარგებლოს შეღავათებით უპრეცედენტოდ გრძელვადიანი პირობებით, 7 წლის განმავლობაში. პროგრამა ფარავს როგორც მეხორცულ, ისე მერძეულ მიმართულებას, რაც ხელს შეუწყობს ქვეყანაში ხორცისა და რძის წარმოების ზრდას. მცირე მეურნეობებისთვის გათვალისწინებულია საგრანტო დაფინანსებაც.
„განვითარების დიდი პოტენციალი აქვს აკვაკულტურას. გასულ წელს საზღვაო აკვაკულტურის  ფერმების მოსაწყობად 8 ლოკაცია გამოიყო, რამაც შექმნა მსხვილი ინვესტიციების მოზიდვის შესაძლებლობები ათეულ ათასობით ტონა თევზის და ზღვის პროდუქტების წარმოებისთვის და ეტაპობრივად, ასეულობით მილიონი დოლარის საექსპორტო პოტენციალის ასათვისებლად. აქტიურად ვმუშაობთ სალიცენზიო პირობებზე, რათა მიმდინარე წელსვე შევძლოთ ამ მიმართულებით მსხვილი ინვესტიციების მოზიდვა, რაც, რა თქმა უნდა, ხელს შეუწყობს არსებული მცირე მეურნეობების განვითარებასაც“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.

Otar Shamugia: " In recent years, farmers have purchased over 6,000 units of agricultural equipment valued at more than GEL 235 million with state co-financing".
The candidate for the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia, presented the outcomes of state agricultural programs and the future vision at the joint session of the Agrarian Issues, Environmental Protection and Natural Resources, Sectoral Economy and Economic Policy, Regional Policy and Self-Government and Finance-Budget Committees.
"In 2023, specifically for cooperatives, we launched the state program for co-financing of agricultural machinery" with a ''fairly high'' 50% grant funding from the state. The private sector continues to show a significant demand for agricultural mechanization. In recent years, farmers have purchased over 6,000 units of agricultural machinery valued at more than GEL 235 million, with state co-financing. This year, GEL 20 million has been allocated for financing the program", said Mr. Otar Shamugia.
While focusing on the field-related planned measures, the candidate for the Minister noted that the state program aimed at developing the cattle breeding sector will be implemented in 2024. The private sector will be able to acquire high-yielding cattle breeds and modernize agricultural farms while receiving unprecedented long-term benefits for seven years. The program involves the meat and dairy industries, which will help increase the country's meat and milk production output. Grant assistance is also available for small farms.
" Aquaculture has great development potential. Last year, eight locations were designated for setting up marine aquaculture farms, creating opportunities to attract large investments to produce tens of thousands of tonnes of fish and seafood products, gradually tapping into the export potential of hundreds of millions of dollars. We are actively working on the licensing conditions to attract large investments in this direction this year, which will help develop existing small farms," said Mr. Otar Shamugia.