ოთარ შამუგია: „სურსათის უვნებლობა, ვეტერინარია და მცენარეთა დაცვა - ბოლო წლებში ამ კუთხით მნიშვნელოვანი ნაბიჯები გადაიდგა, დაიხვეწა საკანონმდებლო ბაზა, გაიზარდა ტექნიკური და ადამიანური რესურსები, რასაც ცხადყოფს ევროკომისიის ანგარიშიც, სადაც პოზიტიურად არის შეფასებული სურსათის უვნებლობის სფეროში განხორციელებული რეფორმები“
„შესაძლებლობების გაზრდამ განაპირობა სურსათის უვნებლობის სახელმწიფო კონტროლის მასშტაბების ზრდა და ეფექტიანობის გაუმჯობესება. 2023 წელს ეს მაჩვენებელი 32 ათასზე მეტს შეადგენს“, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრობის კანდიდატმა ოთარ შამუგიამ პარლამენტში, კომიტეტების გაერთიანებულ სხდომაზე.
როგორც ოთარ შამუგიამ აღნიშნა, სურსათის ეროვნული სააგენტო გააგრძელებს როგორც ცხოველების უფასო ვაქცინაციას, ასევე მცენარეთა დაცვის ღონისძიებებს, რისთვისაც გამოყოფილია სათანადო დაფინანსება 2024 წლის ბიუჯეტით. იზრდება ლაბორატორიული შესაძლებლობები და ინერგება კვლევის საერთაშორისო მეთოდები. 2024 წელს დაგეგმილია 40-ზე მეტი ახალი კვლევის მეთოდის დანერგვა, მათ შორის 19 მეთოდი დაინერგება თევზის დაავადებების მიმართულებით.
მინისტრობის კანდიდატმა მიწის რესურსების ინტეგრირებული მონაცემთა ერთიანი ბაზის წარმოების მნიშვნელობაზეც ისაუბრა და აღნიშნა, რომ მიმდინარე წელს, პირველად გახდება ხელმისაწვდომი საქართველოს მიწის ფონდის შესახებ ერთიანი ბალანსი.
მიუხედავად გატარებული ღონისძიებებისა, გამოწვევად რჩება დაბალი პროდუქტიულობა, თანამედროვე ტექნოლოგიებზე წვდომის ნაკლებობა, კვალიფიციური კადრების დეფიციტი და ა.შ., რომელთა დაძლევაზეც სამინისტრო აქტიურად აგრძელებს მუშაობას.

Otar Shamugia: "Important measures have been taken in the food safety, veterinary care, and plant protection fields in recent years. The legislative base has been improved, and technical and human resources have expanded, as evidenced by the European Commission's report, which positively evaluates the reforms implemented in the food safety field".
" Increasing capacities led to increased state control over food safety and improved efficiency. In 2023, this figure will be more than 32,000", said Mr. Otar Shamugia, the candidate for the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, at the joint session of the committees at the Parliament.
According to Mr. Shamugia, the National Food Agency will continue free vaccination of animals and plant protection measures, for which appropriate funding has been allocated in the 2024 budget. Moreover, laboratory capacities are expanding, and international research methods are being introduced in the country. More than 40 new research methods are expected to be adopted by 2024, with 19 focusing on fish diseases.
The candidate for the position of Minister also emphasized the importance of developing a unified database of land resources, noting that this year, for the first time, a unified balance of the land fund of Georgia will become available. However, despite the implemented measures, low productivity, a lack of access to modern technologies, and a scarcity of qualified personnel continue to be challenges the Ministry is actively striving to address.