ოთარ შამუგია: „მნიშვნელოვანი ნაბიჯები გადაიდგა ატმოსფერული ჰაერის ხარისხის გაუმჯობესების მიმართულებით“
„შემოღებულ იქნა ავტომობილის ემისიის ევრო 5 სტანდარტი, რომელიც მსუბუქი ავტომობილებისთვის და მიკროავტობუსებისთვის უკვე ძალაშია შესული. გაგრძელდება საწვავის ხარისხის კონტროლი. დავიწყეთ ავტომობილების გამონაბოლქვის გზაზე კონტროლი და მიმდინარე წელს ვზრდით ეკიპაჟების რაოდენობას. აგრეთვე, ავტომობილებიდან კატალიზატორების ამოღების მავნე პრაქტიკასთან საბრძოლველად აიკრძალა კატალიზატორების ექსპორტი“, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრობის კანდიდატმა ოთარ შამუგიამ პარლამენტში დარგობრივი კომიტეტების გაერთიანებულ სხდომაზე.
როგორც ოთარ შამუგიამ აღნიშნა, საწარმოებიდან დაბინძურების პრევენციისთვის დაწესდა ჰაერში მავნე ნივთიერებების გაფრქვევების უწყვეტი თვითმონიტორინგის სისტემების დანერგვის ვალდებულება. ამ ეტაპზე, 51 აქტიური საწარმოდან 31-მა დაამონტაჟა სისტემა, რასაც თან უძღოდა ტექნიკური გადაიარაღება, ფილტრაციის სისტემების გამართვა. დარჩენილი საწარმოების უმეტესობა აქტიურად მუშაობს სისტემების დასანერგად და, სავარაუდოდ, მიმდინარე წელს მათი დიდი ნაწილი დაასრულებს პროცესს.
მინისტრობის კანდიდატმა ტყის მართვის რეფორმის ფარგლებში განხორციელებულ ღონისძიებებზეც ისაუბრა და განაცხადა, რომ ტყის ახალი კოდექსის შესაბამისად, ქვეყანა გადადის მდგრადი სატყეო მეურნეობების ჩამოყალიბებაზე. საქმიანი ეზოები მოეწყობა ყველა მუნიციპალიტეტში, რაც მნიშვნელოვნად შეუწყობს ხელს ტყის მდგრადი მართვის პრაქტიკის ჩამოყალიბებას.
მნიშვნელოვნად იზრდება ტყის აღდგენის სამუშაოების მასშტაბები და მიმდინარე წელს დაახლოებით 1500 ჰა ფართობზე განხორციელდება.

Otar Shamugia: " Important measures have been taken to improve the quality of ambient air".
"We have implemented the Euro 5 vehicle emission standard, which is already in force for passenger vehicles and minibusses. The control of fuel quality will continue. We have started monitoring vehicle emissions on the road, and this year, we are increasing the number of crews. In addition, the export of catalysts was prohibited to combat the harmful practice of removing catalysts from vehicles", said the candidate for the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia, at the joint session of the sectoral committees in the Parliament.
According to Mr. Shamugia, the companies are forced to implement continuous self-monitoring systems to prevent the release of harmful pollutants into the air and avoid air pollution. At this stage, out of 51 active companies, 31 have installed the system, which was followed by technical upgrading and installation of filtering systems. Most of the remaining enterprises are actively installing the systems, and most of them are expected to complete the process this year.
Mr. Shamugia also spoke about the measures carried out within the scope of the forest management reform, stating that the country is progressing towards developing sustainable forestry farms under the new forest code. ''Business yards'' will be organized in all municipalities, which will significantly contribute to establishing the sustainable forest management practices.
The scale of forest restoration works is increasing significantly and will cover approximately 1500 ha of area this year.