ოთარ შამუგია: „გარემოსდაცვითი სტანდარტების შემოღებასთან ერთად, ვაძლიერებთ გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტის შესაძლებლობებს“
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრობის კანდიდატმა ოთარ შამუგიამ აგრარულ საკითხთა, გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების, დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის, რეგიონული პოლიტიკისა და თვითმმართველობის და საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტების გაერთიანებულ სხდომაზე გარემოს დაცვის მიმართულებით განხორციელებული ღონისძიებების შესახებ საუბრისას ყურადღება კონტროლის მექანიზმების გაძლიერების საკითხებზეც გაამახვილა.
„გარემოსდაცვითი სტანდარტების შემოღებასთან ერთად,  ვაძლიერებთ  გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტის შესაძლებლობებს. ინსპექტირების  ჯგუფები აღიჭურვა თანამედროვე ტექნიკური საშუალებებით დრონები, ფოტოხაფანგები, სამკერდე ვიდეოკამერები, ვიდეო-რეგისტრატორები და სხვა. პრევენციის მიზნით, განხორციელდა ადმინისტრაციული და სისხლის სამართლის კანონმდებლობის გამკაცრება. 2022-2023 წლებში მნიშვნელოვნად გამკაცრდა პასუხისმგებლობა უკანონო ტყითსარგებლობის, წიაღის უკანონო მოპოვების, ხე-ტყის უკანონო მოპოვებისა და ტრანსპორტირებისთვის,  ელექტროშოკის აპარატით თევზჭერისთვის“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
როგორც გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრობის კანდიდატმა აღნიშნა, მიღებულია ნარჩენების მართვის ეროვნული სამოქმედო გეგმა (2022-2026 წწ) და  ნარჩენების მართვის ეროვნული სტრატეგია (2016-2030 წწ), რომელიც განსაზღვრავს მომავალი წლების ძირითად პრიორიტეტებს.
„2022 წლიდან პირველად დაიწყო ქვეყანაში მგვ სისტემის დანერგვა, რომელიც არის ძირითადი ფინანსური და ეკონომიკური ინსტრუმენტი ნარჩენების სეპარირებული შეგროვების, გადამუშავებისა და ცირკულარული ეკონომიკის დანერგვის ხელშესაწყობად. მიმდინარე წელს ვგეგმავთ მივიღოთ ორი ახალი რეგლამენტი, რომელიც შეეხება ხმარებიდან ამოღებული ავტოსატრანსპორტო საშუალებების ნარჩენებს და „შეფუთვის ნარჩენებს“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.

Otar Shamugia: " We are strengthening the capacity of the Department of Environmental Supervision by adopting environmental standards.
The candidate for the position of the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia, emphasized the importance of enhancing control mechanisms while discussing environmental protection measures at the joint session of the Agrarian Issues, Environmental Protection and Natural Resources, Sectoral Economy and Economic Policy, Regional Policy, and Self-Government and Finance-Budget Committees.
"We are strengthening the capacity of the Department of Environmental Supervision by adopting environmental standards. The inspection teams were equipped with modern technical means, drones, photo traps, body video cameras, video recorders, and others. We have tightened the administrative and criminal legislation for preventive purposes. In 2022-2023, the responsibility for illegal forest use, illegal mineral extraction, illegal logging and transportation of timber, and fishing with electric shock equipment has significantly tightened," said Mr. Otar Shamugia.
According to Mr. Shamugia, the National Waste Management Action Plan (2022-2026) and the National Waste Management Strategy (2016-2030) have been adopted, which determine the main priorities for the coming years.
" The Extended Producer Responsibility (EPR) system has been launched for the first time since 2022, which is the main financial and economic tool for promoting the separate collection of waste, recycling, and the adoption of a circular economy. This year, we plan to adopt two new regulations, which will include end-of-life vehicles and "packaging waste", Mr. Otar Shamugia said.