გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში პროექტის „გადავარჩინოთ ბუნება - საქართველო“ მმართველი კომიტეტის რიგით მესამე სხდომა გაიმართა
წარმოდგენილი იყო პროექტის შვიდი ძირითადი კომპონენტის - ბიომრავალფეროვნების პოლიტიკა და სამართლებრივი ჩარჩო, ჭალის ტყის აღდგენა და განვითარება, ტერიტორიაზე დაფუძნებული კონსერვაცია, ბიომრავალფეროვნების მეინსტრიმინგი, ბიომრავალფეროვნების მონიტორინგი, ჰაერის ხარისხის მონიტორინგის ეროვნული სისტემის გაფართოება, ინსტიტუციური შესაძლებლობების გაძლიერება - მიზნების მიღწევის მიმართულებით განხორციელებული აქტივობების და მიღწეული შედეგების ანალიზი; ასევე, განხილულ იქნა პროექტის ფარგლებში 2024 წელს დაგეგმილი აქტივობები.
პროექტის „გადავარჩინოთ ბუნება - საქართველო“ მმართველი კომიტეტის რიგით მესამე სხდომას კომიტეტის თავმჯდომარე, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე ნინო თანდილაშვილი ხელმძღვანელობდა. სხდომას საქართველოში შვედეთის საელჩოს განვითარების თანამშრომლობის ხელმძღვანელი, მისიის ხელმძღვანელის მოადგილე ერიკ ილესი და შვედეთის საელჩოს გარემოსდაცვითი პროგრამის ხელმძღვანელი ხათუნა ზალდასტანიშვილი ესწრებოდნენ.
პროექტი „გადავარჩინოთ ბუნება საქართველო“ საქართველოს გარემოს დაცვის და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მიერ შვედეთის მთავრობის საერთაშორისო განვითარების თანამშრომლობის სააგენტოს (Sida) მხარდაჭერით, 2021 წლიდან წარმატებით მიმდინარეობს. პროექტის მიზანია საქართველოში ბუნებრივი რესურსების მდგრადი მართვის გაუმჯობესება, ბიომრავალფეროვნების დაცვისა და აღდგენის ხელშეწყობა, სამინისტროსა და მასში შემავალი უწყებების ინსტიტუციური შესაძლებლობების გაძლიერება, რისთვისაც არაერთი მნიშვნელოვანი აქტივობა ხორციელდება.
სამუშაო შეხვედრაში მონაწილეობდნენ პროექტის მმართველი კომიტეტის წევრები: გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს შესაბამისი სამსახურების, დაცული ტერიტორიების, გარემოს ეროვნული და ველური ბუნების ეროვნული სააგენტოების, ბუნების მკვლევართა ქართული საზოგადოება „ორქისის“ წარმომადგენლები, ასევე, პროექტის „გადავარჩინოთ ბუნება - საქართველო“ ცენტრალური განმახორციელებელი ერთეულის წევრები.

Ministry of Environmental Protection and Agriculture hosts the third Steering Committee meeting of the Project " Save Nature-Georgia ".
The parties presented the analysis of the activities and results of the seven main components of the project - biodiversity policy and legal framework, restoration and development of the floodplain forest, area-based conservation, biodiversity mainstreaming, biodiversity monitoring, expansion of the national ambient air quality monitoring system, institutional capacity building, including the activities planned for 2024 within the project.
The Chair of the Committee, the First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mrs. Nino Tandilashvili, led the third steering committee session of the project "Save Nature - Georgia". The Head of Development Cooperation and Deputy Head of Mission of the Kingdom of Sweden to Georgia, Mr. Erik Illes, and the Head of the Environmental Program of the Swedish Embassy in Georgia, Mrs. Khatuna Zaldastanishvili, attended the session.
It is worth mentioning that since 2021, the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia has successfully implemented the "Save Nature Georgia" project with the support of the Swedish International Development Cooperation Agency (Sida).
The project aims to improve the sustainable management of natural resources in Georgia, promote the protection and restoration of biodiversity, and strengthen the institutional capacity of the Ministry, and its Agencies for which several crucial activities are being carried out.
The project steering committee embracing representatives of relevant services of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, Protected Areas, National Environmental and Wildlife Agencies, Georgian Society of Nature Explorers "Orchis" and the members of the central implementing unit of the project "Save Nature - Georgia" participated in the working meeting.