სოლომონ პავლიაშვილმა ნარჩენების მართვისა და ცირკულარული ეკონომიკის განვითარების საკითხებზე გამართულ შეხვედრაში მიიღო მონაწილეობა
საქართველოში ცირკულარული ეკონომიკის დაფინანსების საკითხებზე და ამ მიმართულებით არსებულ ევროპულ გამოცდილებაზე სახელმწიფო, საერთაშორისო და არასამთავრობო ორგანიზაციების მონაწილეობით სამუშაო შეხვედრა გაიმართა.
შეხვედრა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე სოლომონ პავლიაშვილმა მისასალმებელი სიტყვით გახსნა.
სოლომონ პავლიაშვილმა ევროკავშირის წარმომადგენლებს საქართველოში მწვანე ეკონომიკის დანერგვის მხარდაჭერისთვის მადლობა გადაუხადა და ხაზგასმით აღნიშნა, რომ საქართველო აქტიურად მუშაობს ამ მიმართულებით ევროკავშირის დირექტივების შესრულებასა და კანონმდებლობის ჰარმონიზაციაზე.
„ცირკულარულ ეკონომიკაში არაერთი გამოწვევაა; სწორედ ამიტომ, სხვადასხვა პროექტის განხორციელება და მათში დონორების ჩართულობა, უმნიშვნელოვანესია. სამუშაო შეხვედრაზე ცირკულარული ეკონომიკის დაფინანსების პლატფორმის შექმნაზე ვიმსჯელეთ, რაც ჩვენი ქვეყნისთვის ერთ-ერთი მთავარი გამოწვევაა. ნარჩენების გადამმუშავებლებს მხარდაჭერა და წახალისება სჭირდებათ, ვინაიდან  წრფივი ეკონომიკიდან მწვანე ეკონომიკაზე გადასვლა დიდ ძალისხმევას და ფინანსურ რესურსს მოითხოვს. ეს არის რისკების შემცველი ეკონომიკა, ამიტომ მას გარკვეული მხარდაჭერა უნდა აღმოვუჩინოთ“, -აღნიშნა სოლომონ პავლიაშვილმა.
მწვანე შეთანხმების, კავშირის, ეკონომიკისა და ინვესტირების გეგმის საკითხებში საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენლობის გუნდის ხელმძღვანელის ანელის ვანვიმელბეკეს განცხადებით, ევროკავშირის კანდიდატის სტატუსი საქართველოს მეტ შესაძლებლობას აძლევს, თუმცა უფრო დიდი გამოწვევების და მოთხოვნების წინაშე აყენებს.
„ბუნებრივი რესურსების მდგრადი მართვის მიმართულებით საქართველო, ბოლო წლებში, ხელშესახებ რეფორმებს ახორციელებს, ამიტომაც, ამ მიმართულებით, ევროკავშირი საქართველოს მხარდაჭერას გააგრძელებს“, - აღნიშნა შეხვედრაზე ანელის ვანვიმელბეკემ.
შეხვედრა ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული პროექტის „ნარჩენების მართვისა და ცირკულარული ეკონომიკის განვითარების ხელშეწყობა საქართველოში“ ფარგლებში, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მხარდაჭერით გაიმართა. ევროკავშირის ტექნიკური დახმარების 2 წლიანი პროექტი 2022 წლიდან ხორციელდება და ის ქვეყნის სოციალურ-ეკონომიკური და ცირკულარული ეკონომიკის განვითარების მხარდაჭერას გულისხმობს.
შეხვედრას საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის, ეკონომიკის და მდგრადი განვითარების და აჭარის ა/რ სოფლის მეურნეობის სამინისტროების, საქართველოს პარლამენტის, საქართველოში ევროკავშირის წარმომადგენლობის და ბიზნეს ასოციაციების წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

Solomon Pavliashvili participates in the meeting on Waste Management and Circular Economy Development in Georgia.
The representatives of state, international, and non-governmental organizations participated in a working meeting to discuss circular economy financing-related issues and the European experience in the respective area.
Mr. Solomon Pavliashvili, the Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, delivered opening remarks at the event.
Mr.Pavliashvili thanked the EU representatives for supporting the adoption of the green economy in Georgia, emphasizing that Georgia is actively working toward harmonizing its legislation and implementing EU directives.
" The circular economy faces numerous challenges in Georgia, thus, the implementation of various projects with donors' involvement is crucial. During the meeting, we discussed the creation of a circular economy financing platform, which is one of the main challenges for our country. Waste processors need to be supported and encouraged since transitioning from a linear economy to a green economy requires substantial efforts and financial resources. This is an economy entailing risks, so we should find some support for it ", Mr. Solomon Pavliashvili.
According to Mrs. Annelies Vanwymelbeke, Team Leader on Green Deal, Connectivity, Economic and Investment Plan at the Delegation of the European Union to Georgia, the EU candidate status gives Georgia more opportunities, although, it poses more challenges and demands.
"In recent years, Georgia has been implementing tangible reforms towards sustainable management of natural resources, therefore, the European Union will continue to support Georgia in this direction," Mrs. Annelies Vanwymelbeke stated.
The meeting was held within the framework of the project "Support to Waste Management and Development of Circular Economy in Georgia", financed by the European Union, with the support of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture. Since 2022, the European Union has been carrying out a two-year technical assistance initiative and supporting the socio-economic and circular economy development in the country.
The representatives of the Ministries of Environmental Protection and Agriculture, Economy and Sustainable Development and Agriculture of Adjara Region, the Parliament of Georgia, the European Union Representation in Georgia, and business associations attended the meeting.