ოთარ შამუგია: „2024-2027 წლებში აგრობიზნესის პროდუქციის გამოშვების საშუალო წლიური ზრდა დაახლოებით 10%-ის ფარგლებში იგეგმება და 2027 წლისთვის, სულ მცირე, 24 მილიარდ ლარამდე უნდა გაიზარდოს“
„ისტორიული მომენტი გახლდათ, როდესაც საქართველოს მიენიჭა კანდიდატის სტატუსი. ჩვენ აქტიურად ვაგრძელებთ ევროკავშირთან ასოცირების შეთანხმებით გათვალისწინებული ვალდებულებების შესრულებაზე მუშაობას. ევროკომისიის რეკომენდაციების შესრულების მიზნით, დამტკიცდა 2024-2027 წლების სამოქმედო გეგმა, სადაც იდენტიფიცირებულია ღონისძიებები და საჭიროებები რაც აუცილებელია რეკომენდაციების აღსრულებისთვის“, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ოთარ შამუგიამ საქართველოს პარლამენტში 2023 წლის ანგარიშის წარდგენის დროს.
ოთარ შამუგიამ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ მიმდინარეობს მთელი რიგი ინსტიტუციური ცვლილებები, რომელიც მიზნად ისახავს, ევროკავშირის რეგულაციების მოთხოვნების გათვალისწინებით, საქართველოში სოფლის მეურნეობისა და სოფლის განვითარების პოლიტიკის ევროპული მართვის სისტემის სტანდარტების დანერგვას. 2024 წელს დაიწყება კონკრეტული აქტივობები სოფლის განვითარების სააგენტოს ევროპული ტიპის გადამხდელ სააგენტოდ გარდაქმნის მიმართულებით, რეფორმის განხორციელების შედეგად, ფერმერებისთვის და აგრობიზნესში ჩართული მეწარმეებისათვის ხელმისაწვდომი გახდება მეტი მხარდაჭერის მექანიზმი, რომელიც ორიენტირებული იქნება დივერსიფიცირებაზე, ინკლუზიურობასა და ეფექტიანობაზე.
მინისტრის განცხადებით, დღეს მეორე მოსმენით მოხდა განხილვა და მხარდაჭერა კანონპროექტის, რომელზეც აგრარულ საკითხთა კომიტეტთან ერთად სამინისტრომ აქტიურად იმუშავა და მომზადდა „სოფლის მეურნეობის და სოფლის განვითარების შესახებ საქართველოს კანონის“ პროექტი, რომლის მიღებაც ძალიან მნიშვნელოვანია დარგის შემდგომი განვითარებისთვის და ამავდროულად მნიშვნელოვანი ნაბიჯია ევროკავშირის სამართლებრივ ჩარჩოსთან დაახლოების გზაზე.
„რა თქმა უნდა, საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო, დარგში არსებული საჭიროებებისა და გამოწვევების შესაბამისად, აქტიურად გააგრძელებს სასოფლო-სამეურნეო ღირებულების ჯაჭვის თითოეული კომპონენტის მიზნობრივ მხარდაჭერას. მთავრობამ უკვე დაამტკიცა საქართველოს სოფლის მეურნეობის და სოფლის განვითარების სტრატეგიის 2024-2027 წლების სამოქმედო გეგმა, რომლის თანახმად, მომავალი 4 წლის განმავლობაში დაგეგმილია 88 სხვადასხვა აქტივობა და რომლის ბიუჯეტი 4 მილიარდ ლარზე მეტია. შედეგად, 2024-2027 წლებში აგრობიზნესის პროდუქციის გამოშვების საშუალო წლიური ზრდა დაახლოებით 10%-ის ფარგლებში იგეგმება და 2027 წლისთვის სულ მცირე 24 მილიარდ ლარამდე უნდა გაიზარდოს“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.

Otar Shamugia: " In 2024-2027, the average annual increase in the output of agribusiness products is expected to reach approximately 10%, and by 2027, it will amount to at least GEL 24 billion".
"Granting Georgia the candidate status was a historic moment. We actively continue working on fulfilling the obligations taken under the EU Association Agreement.
To fulfill the recommendations of the European Commission, we approved the 2024-2027 action plan, which identifies actions and needs that are essential for fulfilling the recommendations", said the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia, during the presentation of the 2023 report.
Mr. Shamugia stated that several institutional changes are underway, aiming at introducing European management standards in the agricultural and rural development policy in Georgia, considering the requirements of the EU regulations.
In 2024, specific activities will be launched to transform the Rural Development Agency into a European-type paying agency. As a result of the reform, more support mechanisms focusing on diversification, inclusiveness, and efficiency will be available to farmers and entrepreneurs involved in agribusiness.
According to the Minister, today, in the second reading, the draft law was discussed and supported, on which the Ministry actively collaborated with the Agrarian Issues Committee, and ultimately, the draft law ‘’ on Agriculture and Rural Development of Georgia" was prepared. The adoption of the mentioned law is vital for the field's further development, and at the same time, it is an essential step toward closer alignment with the EU legal framework.
The Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia will actively continue to provide targeted support for each component of the agricultural value chain in response to the field-related needs and challenges.
The Government has already approved the 2024-2027 Action Plan of the Agriculture and Rural Development Strategy of Georgia, which includes 88 different activities to implement in the next four years, with a budget of over GELfour billion.
Ultimately, the average annual growth of agricultural output in 2024-2027 is expected to reach approximately 10%, and by 2027, it should expand to at least GEL 24 billion," said Mr. Otar Shamugia.