ოთარ შამუგია: ,,ჩვენი მიზანია, ხელი შევუწყოთ კერძო ლაბორატორიული ქსელის განვითარებას“
თბილისში, ლისის ტბის მიმდებარედ, ახალი, საერთაშორისო ანალიტიკური ლაბორატორია გაიხსნა. ლაბორატორიის გახსნის ღონისძიებას ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების მინისტრი ლევან დავითაშვილი და გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია დაესწრნენ.
ლაბორატორიაში ჩატარდება მაღალტექნოლოგიური კვლევები, რომელიც სრულ შესაბამისობაშია ევროკავშირის სტანდარტებთან. ლაბორატორია ბიზნესსექტორსა და კერძო პირებს 500-მდე კვლევას სთავაზობს.
,,ჩვენი მიზანია, ხელი შევუწყოთ კერძო ლაბორატორიული ქსელის განვითარებას; თბილისში ასეთი სტანდარტების ლაბორატორიის გახსნა მნიშვნელოვანი ფაქტია. აღსანიშნავია, რომ მუდმივად იზრდება ლაბორატორიულ მომსახურებაზე მოთხოვნა და საჭიროება. ამიტომ, ყოველწლიურად ვზრდით და ვაძლიერებთ ჩვენი სოფლის მეურნეობის ლაბორატორიის შესაძლებლობებს. სამინისტრომ, გაეროს სურსათის და სოფლის მეურნეობის ორგანიზაციასთან (FAO) ერთად შეიმუშავა და დაამტკიცა ლაბორატორიული ქსელის განვითარების კონცეფცია. ჩვენი მიზანია, ხელი შევუწყოთ ლაბორატორიული ქსელის განვითარების პროცესს, რასაც განსაკუთრებული მნიშვნელობა აქვს DCFTA ფარგლებში, იმ ვალდებულებების შესრულებების კუთხით, რომელიც ჩვენ გვაქვს აღებული ევროკავშირთან ინტეგრაციის მიმართულებით“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
საერთაშორისო ანალიტიკური ლაბორატორიის საქმიანობა მოიცავს აგრარულ, ვეტერინარულ და სურსათის უვნებლობის, მათ შორის HACCP-ის მიმართულებით სრულ ლაბორატორიულ მომსახურებას, პურ-ფუნთუშეულის, მარცვლეულისა და თხილეულის დეტალურ კვლევას, ქიმიურ-მიკრობიოლოგიური ნიადაგის, ვეტერინარული პრეპარატების ნარჩენებისა და დამაბინძურებლების და ცხოველის საკვებში ანტიბიოტიკების ნარჩენების დეტალურ შესწავლასა და ანალიზის.

Otar Shamugia: "We are striving to promote the development of the private laboratory network"
A new international analytical laboratory was opened in Tbilisi, near Lisi Lake. The Minister of Economy and Sustainable Development, Mr. Levan Davitashvili along with the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia, attended the opening ceremony.
High-tech research will be conducted in a state-of-the-art laboratory that complies with EU standards. The laboratory allows the business sector and private individuals to conduct up to 500 studies.
"We strive to promote the development of a private laboratory network. Opening a laboratory of such standards in Tbilisi is a significant fact. We should mention that the demand and need for laboratory services are constantly increasing. Therefore, we annually increase and enhance our agricultural laboratory capacities. The Ministry designed and approved the concept for developing the laboratory network in collaboration with the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO).
As part of our commitment to EU integration, we strive to promote the development of the laboratory network, which is essential under the DCFTA", said Mr. Otar Shamugia.
The International Analytical Laboratory offers comprehensive laboratory services related to food safety, veterinary care, and agriculture, including HACCP, analysis and detailed research of bread and baking cookies, cereals, and nuts, a thorough study of chemical-microbiological soil, residues, and contaminants in veterinary drugs and antibiotic residues in animal feed.