ნინო თანდილაშვილმა ენერგეტიკული გაერთიანების არაფორმალურ მინისტერიალში მიიღო მონაწილეობა
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველმა მოადგილე ნინო თანდილაშვილმა ენერგეტიკული გაერთიანების არაფორმალური მინისტერიალის ფარგლებში ორმხრივი შეხვედრა ენერგეტიკული გაერთიანების სამდივნოს პრეზიდენტთან არტურ ლორკოვსკისთან და მწვანე შეთანხმების განყოფილების უფროსთან ადამ ცვეჩთან გამართა.
შეხვედრაზე ნინო თანდილაშვილმა  საქართველოში კლიმატის ცვლილების მიმართულებით არსებული პროგრესის შესახებ ისაუბრა და ყურადღება 2023 წელს საქართველოს მიერ მიღებული გრძელვადიანი დაბალი ემისიის განვითარების სტრატეგია/კონცეფციის მნიშვნელობაზე გაამახვილა (LT LEDS).
მინისტრის პირველი მოადგილის განცხადებით, აღნიშნული დოკუმენტით საქართველო მიზნად ისახავს გახდეს „ნახშირბადნეიტრალური“ 2050 წლისთვის, რაც პირდაპირ ეხმიანება 2050 წლისათვის ევროკავშირისა და ენერგეტიკული გაერთიანების მიერ გაცხადებულ ნახშირბადნეიტრალურობის სამიზნეს.
შეხვედრის ფარგლებში, ნინო თანდილაშვილმა  ისაუბრა ეროვნულ დონეზე განსაზღვრული წვლილის განახლების პროცესზე და აღნიშნა, რომ ეროვნულ დონეზე განსაზღვრული წვლილის განახლება პარიზის შეთანხმების შესაბამისად და გაეროს კლიმატის ცვლილების ჩარჩო კონვენციის სამდივნოსთვის წარდგენა  2025 წლისათვის იგეგმება.
საუბარი ასევე შეეხო საქართველოში სათბურის ემისიების მონიტორინგის, ანგარიშგებისა და დამოწმების სისტემის დანერგვას ნახშირბად-ინტენსიური სექტორებისათვის, რომელიც  ენერგეტიკული გაერთიანების დამფუძნებელი ხელშეკრულებით გათვალისწინებულ ვალდებულებას წარმოადგენს.
ნინო თანდილაშვილმა აღნიშნა, „გარემოს დაცვის შესახებ“ საქართველოს კანონში ცვლილებების შეტანის შესახებ“ ევროკავშირის სამართლებრივი აქტების შესაბამისად მომზადებული საქართველოს კანონის პროექტის მნიშვნელობის საკითხი, რომლის საფუძველზეც ქვეყანას ექნება უტყუარი მონაცემები სამრეწველო სექტორებიდან სათბურის გაზების წლიური გაფრქვევების შესახებ, რაც ევროკავშირის ემისიებით ვაჭრობის სისტემის დანერგვის  ერთ-ერთი აუცილებელ წინაპირობას წარმოადგენს.
ენერგეტიკული სამდივნოს დირექტორმა ხაზი გაუსვა, კლიმატის ცვლილების მიმართულებით არსებული ვალდებულებების შესრულების კუთხით, საქართველოს პროგრესს  და როგორც ფინანსური ასევე, ტექნიკური კუთხით დახმარების სურვილი გამოთქვა.
აღსანიშნავია, რომ არაფორმალური მინისტერიალი ბოსნია და ჰერცეგოვინაში, ქალაქ ბანია-ლუკაში გაიმართა, რომლის ერთ-ერთ ძირითად მიზანს ნახშირბადის ფასის განსაზღვრის მექანიზმის და ევროკომისიის დაკვეთით ჩატარებული რეგულირების ზეგავლენის შეფასების კვლევის პირველადი ანგარიშის გაცნობა წარმოადგენდა.
არაფორმალურ მინისტერიალში ევროკომისიის წარმომადგენლები, ენერგეტიკული გაერთიანების ხელშემკვრელი სახელმწიფოების ენერგეტიკისა და გარემოს დაცვის მინისტრები და სხვა მაღალი თანამდებობის პირები მონაწილეობდნენ.

Nino Tandilashvili participates in the Informal Ministerial Meeting on the Energy Community.
The First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mrs. Nino Tandilashvili, held a bilateral meeting with the Director of the Energy Community Secretariat, Mr. Arthur Lorkowsky, and the Head of the European Green Deal Unit, Mr Adam Cwetsch, under the Informal Ministerial on the Energy Community.
During the meeting, Mrs. Nino Tandilashvili discussed Georgia's current progress in climate change, emphasizing the importance of the Long-Term Low Emission Development Strategy 2050 (Lt-LEDS) adopted by Georgia in 2023 (LT LEDS).
According to the First Deputy Minister, with the mentioned document, Georgia aspires to become "carbon neutral" by 2050, which directly corresponds to the carbon neutrality target for 2050 announced by the European Union and the Energy Community.
Mrs. Nino Tandilashvili spoke about the process of updating the Nationally Determined Contribution, noting that the updated version is scheduled to be submitted to the Secretariat of the UN Framework Convention on Climate Change by 2025 under the Paris Agreement.
The conversation also included the deployment of a greenhouse emissions monitoring, reporting, and verification system for carbon-intensive industries in Georgia, as required by the Energy Community Treaty.
Mrs Nino Tandilashvili emphasized the significance of a draft law, "On Amendments to the Law of Georgia on Environmental Protection," prepared in compliance with EU legal acts, based on which the country will have reliable data on the annual greenhouse gas emissions from industrial sectors, which is one of the necessary prerequisites for the adoption of the EU emissions trading system.
The Director of the Energy Community Secretariat commended Georgia's progress toward fulfilling its climate change obligations and showed a willingness to provide financial and technical support.
Notably, an Informal Ministerial Meeting was held in Banja Luka, Bosnia and Herzegovina, with one of the primary goals of introducing the carbon pricing mechanism and the initial report of the Regulatory Impact Assessment of the European Commission.
Representatives of the European Commission, Ministers of Energy and Environmental Protection sectors, and other high-level officials of the Contracting Parties of the Energy Community participated in the meeting.