გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსთან პარტნიორობით, „ქართული კუთხეების ფესტივალი 2024“ გაიხსნა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე თენგიზ ნასარიძე და სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორი დავით წითლიძე „ქართული კუთხეების ფესტივალი 2024-ის” გახსნის ღონისძიებას დაესწრნენ. ფესტივალში 60-მდე ღვინის მწარმოებელი კომპანია, ასევე თაფლის, ჩურჩხელის, ჩირის, ყველისა და სხვა პროდუქციის მწარმოებელი მცირე მეწარმეებიც მონაწილეობდნენ. მინისტრის მოადგილემ, მისასალმებელი სიტყვით გამოსვლის დროს, ღონისძიების ორგანიზატორებს, „წისქვილი ჯგუფს“ და „მეიდან ჯგუფს“ მადლობა გადაუხადა და აღნიშნა, რომ მსგავსი ტიპის აქტივობები ქართული პროდუქციის ცნობადობას და, შესაბამისად, მასზე მოთხოვნას ზრდის.
„გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო ხელს უწყობს ქართული პროდუქციის პოპულარიზაციას როგორც ადგილობრივ, ისე საერთაშორისო ბაზარზე. ჩვენ მხარს ვუჭერთ მეწარმეებს წარმოების ზრდაში, ასევე, მარკეტინგის მიმართულებით. აღსანიშნავია ის ფაქტიც, რომ გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სპეციალური საბჭო ქართული ხარისხის ნიშანს ანიჭებს განსაკუთრებული ტექნოლოგიით დამზადებულ ან საგემოვნო თვისებებით გამორჩეულ პროდუქციას. დღეს გამართულ ქართული კუთხეების ფესტივალზე მეწარმეებს ქართული ხარისხის ნიშნის მქონე პროდუქციაც აქვთ წარმოდგენილი“, - აღნიშნა თენგიზ ნასარიძემ.
ქართული კუთხეების ფესტივალზე წარმოდგენილი იყო „ძმები ხუციშვილების ღვინის მარანი“, რომელიც 7 სახეობის ქვევრის ღვინოს აწარმოებს. როგორც მისმა დამფუძნებელმა გიორგი ხუციშვილმა აღნიშნა, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს მხარდაჭერით ხშირად მონაწილეობენ სხვადასხვა გამოფენასა თუ ფესტივალში, რაც შეეხება დღევანდელ ფესტივალს, ის მნიშვნელოვანი ღონისძიებაა ქართული ღვინის პოპულარიზაციისთვის.
„ქართული კუთხეების ფესტივალი 2024-ის“ ორგანიზატორის „მეიდან ჯგუფის“ წარმომადგენლის ნათია ცეცხლაძის განცხადებით, ქართული ღვინის და, ზოგადად, ქართული პროდუქციის ცნობადობის გაზრდა ძალიან მნიშვნელოვანია; აღნიშნული ფესტივალიც სწორედ ამ მიზანს ემსახურება.
„ქართული კუთხეების ფესტივალი 2024-ის“ პარტნიორები არიან: გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო, გაეროს ქალთა ორგანიზაცია, ტურიზმის ეროვნული ადმინისტრაცია, გიდების ასოციაცია, თბილისის ღვინის მუზეუმი, კრწანისის რაიონის გამგეობა, თბილსერვის ჯგუფი.
„ქართული კუთხეების ფესტივალი 2024-ის“ მიზანია ქართული ღვინისა და კულტურის პოპულარიზაციის ხელშეწყობა. ფესტივალის ფარგლებში იმართება ღვინის დეგუსტაცია და სხვადასხვა კუთხის ტრადიციული კერძების მომზადების მასტერკლასები. ფესტივალი, თბილისის გარდა, იმერეთში, რაჭაში, გურიაში, სვანეთში, სამეგრელოსა და სამცხე-ჯავახეთში ტარდება.

''Georgian Corners Festival 2024" was launched in partnership with the Ministry of Environmental Protection and Agriculture.
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Tengiz Nasaridze, and the Director of Rural Development Agency, Mr. Davit Tsitlidze, attended the opening event of "Georgian Corners Festival 2024".
About 60 wine-producing companies and small entrepreneurs producing honey, churchkhela, dried fruit, cheese, and other products participated in the festival.
In his opening remarks, the Deputy Minister commended the event organizers, "Tsiskvili Group" and "Meidan Group," adding that similar events raise awareness of Georgian products and increase demand for them.
"The Ministry of Environmental Protection and Agriculture promotes Georgian products on the local and international markets. We support entrepreneurs in increasing their production and running marketing campaigns. Notably, the Special Council of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture grants the Georgian quality mark to products made with advanced technology or are distinguished by their unique flavour and authentic taste.
Today, at the Georgian Corners Festival, the entrepreneurs showcased their products with the Georgian quality mark," Mr. Tengiz Nasaridze noted.
"Khutishvili Brothers Wine Cellar", producing seven varieties of Kvevari wine, was featured at the Georgian Corners Festival.
According to its founder, Giorgi Khutsishvili, they frequently participate in exhibitions and festivals with the support of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, and the current event is significant as it promotes Georgian wine.
Natia Tseksladze, a representative of "Meidan Group," and organizer of "Georgian Corners Festival 2024," believes that it is crucial to raise awareness of Georgian wine and, more broadly, Georgian products. According to her, the respective festival serves this purpose.
The Ministry of Environmental Protection and Agriculture, the UN Women, the National Tourism Administration, the Georgian Association of Guides, the Tbilisi Wine Museum, the Krtsanisi District Administration, and ‘’Tbilservice Group’’ are partners of "Georgian Corners Festival 2024".
"Georgian Corners Festival 2024" aims to promote Georgian wine and culture. The festival embraces wine tasting and master classes on cooking and traditional dishes from different regions. In addition to Tbilisi, the festival is held in Imereti, Racha, Guria, Svaneti, Samegrelo, and Samtskhe-Javakheti regions.