"წელს, როგორც მოსავლიანობის, ასევე ხარისხის თვალსაზრისით უკეთესი მაჩვენებელი გვაქვს", - ოთარ შამუგიამ კახეთში მარცვლეულის საშრობი მეურნეობა დაათვალიერა
ფერმერ ნუგზარ ალუღიშვილის მარცვლეულის საშრობი მეურნეობა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ოთარ შამუგიამ, კახეთის სახელმწიფო რწმუნებულმა გიორგი ალადაშვილმა და დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტის მერმა ნიკოლოზ ჯანიაშვილმა დაათვალიერეს. ფერმერმა 3300 ტონა წარმადობის მქონე ინფრასტრუქტურის შექმნისათვის შეღავათიანი აგროკრედიტით ისარგებლა; სესხის თანხა 900,000 ლარს აჭარბებს.
„სახელმწიფოსთვის მნიშვნელოვანია, მაქსიმალურად მხარში დავუდგეთ ჩვენს ფერმერებს. 300-ზე მეტი შემნახველი მეურნეობა დავაფინანსეთ - მოხდა განახლებაც და ახალი მეურნეობების მშენებლობაც. ფერმერებს, პირველადი პროდუქციის მოყვანის პროცესშიც ვეხმარებით. შეღავათიანი აგროკრედიტის პროექტით, საბრუნავი სახსრებისთვის, ბანკებიდან საჭირო თანხის აღებას 9 %-ის ფარგლებში საპროცენტო განაკვეთით ვუფინანსებთ. ეს, რა თქმა უნდა, მნიშვნელოვანი მხარდაჭერაა. ასევე, დაზღვევის კუთხით გავზარდეთ ფართობები და მარცვლეულის მწარმოებელ ფერმერს 100 ჰა-მდე ფართობის დაზღვევა შეუძლია. ყველა ეს მხარდაჭერა ემსახურება მიზანს, რომ ხორბლის მწარმოებლებს ჰქონდეთ საშუალება, გაზარდონ საჰექტარო მოსავლიანობა, რაც პირდაპირ აისახება თვითღირებულებაზე.  ხაზგასმით მინდა აღვნიშნო, რომ უმნიშვნელოვანესია გაიზარდოს ხარისხი. წელს, როგორც მოსავლიანობის, ასევე ხარისხის თვალსაზრისით უკეთესი მაჩვენებელი გვაქვს“,  - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
აღსანიშნავია, რომ მოსავლის აღების პროცესში სახელმწიფოსა და კერძო სექტორის მიერ მობილიზებულია მოსავლის ამღები ტექნიკა, მათ შორის, შპს „სოფლის მეურნეობის ლოჯისტიკის და სერვისების კომპანიის“ 30 ერთეული კომბაინი.
შეღავათიანი აგროკრედიტის პროექტის ფარგლებში,  2024 წლის 12 ივლისის მდგომარეობით,  ერთწლოვანი კულტურების მოყვანის ხელშეწყობისთვის 16   მილიონ ლარზე მეტი  ღირებულების  419  შეღავათიანი სესხია გაცემული.
მოსავლის ამღები სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკის თანადაფინანსების პროგრამით 52 ბენეფიციარს დაუფინანსდა 53 კომბაინის შეძენა, სახელმწიფო თანადაფინანსება 7,4 მლნ ლარია.
მარცვლეულის შემნახველი ინფრასტრუქტურის შექმნისა და განვითარების მიზნობრიობით  29,2 მილიონი ლარის 353 სესხია გაცემული, მათ შორის კახეთის რეგიონში 19 მლნ ლარის ღირებულების 313 სესხი.

"We have a better indicator in yield as well as quality this year", - Otar Shamugia inspected the grain drying plant in the Kakheti region.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia, accompanied by the Kakheti State Representative, Mr. Giorgi Aladashvili, and Dedoplistskaro Municipality Mayor, Mr. Nikoloz Janiashvili, inspected the grain drying plant of farmer Nugzar Alughishvili.Â
The farmer received preferential agro-credit for creating infrastructure, with a capacity of 3,300 tonnes of output and a loan exceeding GEL 900,000.
"Maximizing state support is essential for our farmers. We financed more than 300 storage facilities – including renovating and constructing new farms. We also help farmers in growing primary products. Under the preferential agro-credit project, we finance the interest rate of 9% on a working capital loan, which is unquestionably a vital assistance. In addition, we have expanded the insurance coverage area thereby, grain producers can insure up to 100 hectares. The mentioned initiatives aim to assist wheat growers in increasing their production per hectare, which has a direct impact on prices. I would emphasize the importance of improving quality. We have a better indicator in yield as well as quality this year", said Mr. Otar Shamugia.
It is worth mentioning that during the harvesting process, the state and the private sector mobilized harvesting equipment, including 30 units of combine harvesters from "Agricultural Logistics and Services Company" LLC.
As of July 12, 2024, 419 preferential loans worth more than GEL 16 million have been issued within the preferential agro credit project to promote the cultivation of annual crops.
The program of co-financing harvesting agricultural machinery supported beneficiaries in purchasing 53 harvesters with the state co-financing of GEL 7.4 million.
353 loans totaling GEL 29.2 million have been issued to create and develop grain storage infrastructure, including 313 loans worth GEL 19 million in the Kakheti region.Â