ლაკბეს წყალსაცავზე სარეაბილიტაციო სამუშაოები მიმდინარეობს
სამელიორაციო ინფრასტრუქტურული პროექტების ფარგლებში, ლაკბეს წყალსაცავზე მიმდინარე სარეაბილიტაციო სამუშაოები გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ოთარ შამუგიამ კახეთის მხარეში სახელმწიფო რწმუნებულ გიორგი ალადაშვილთან და საქართველოს პარლამენტის აგრარულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარე გელა სამხარაულთან ერთად დაათვალიერა.
საქართველოს მელიორაცია გურჯაანის მუნიციპალიტეტში, 3,6 მლნ ლარის ღირებულების პროექტს ახორციელებს.
,,საირიგაციო სისტემების რეაბილიტაცია-მოდერნიზება ჩვენთვის ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი მიმართულებაა. ქვეყნის მასშტაბით ვახორციელებთ მასშტაბურ სამუშაოებს. ლაკბეს წყალსაცავზე მიმდინარე პროექტი წყალსაცავის უსაფრთხო ფუნქციონირებას უზრუნველყოფს; ამავდროულად, პროექტის ფარგლებში, წყალსაცავის მოცულობა დაახლოებით 600 ათასი კუბით გაიზარდა, რაც, განსაკუთრებით გვალვიან პერიოდში, ძალიან მნიშვნელოვანია წყალსაცავზე მიბმული მიწის ფართობების წყლით უზრუნველყოფისთვის. აღსანიშნავია, რომ ჩვენ მოვიზიდეთ უპრეცედენტო ოდენობის ინვესტიციები, დაახლოებით 300 მილიონ დოლარზე მეტი, 4 სხვადასხვა საფინანსო ინსტიტუტისგან. აღნიშნული ინვესტიცია მოემსახურება ქვეყნაში ძალიან მნიშვნელოვანი და მასშტაბური პროექტების განხორციელებას. მომავალ წელს სამუშაოები იქნება მზარდი, რაც ძალიან მნიშვნელოვანია თითოეული ფერმერისთვის, როგორც მათი პროდუქტიულობის, ასევე, მოსავლის ხარისხის ზრდის კუთხით“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
გელა სამხარაულმა კახეთის რეგიონში სამელიორაციო სამუშაოების მიმდინარეობასთან დაკავშირებით აღნიშნა, რომ წელს, მიმდინარე ეტაპზე, დაახლოებით 37 მილიონი ლარის 14 პროექტი ხორციელდება, რაც სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვანია რეგიონში სოფლის მეურნეობის განვითარებისთვის. ბოლო პერიოდში მიმდინარე კლიმატური ცვლილებების გათვალისწინებით, წყლით უზრუნველყოფის გარეშე შეუძლებელია ხარისხიანი პროდუქტის მოყვანა.
ლაკბეს წყალსაცავზე ჩატარებული სამუშაოები მის გამართულად ფუნქციონირებას უზრუნველყოფს, რაც ქვემო სამგორის სარწყავი სისტემის მარცხენა მაგისტრალურ არხში წყლის მიწოდებას გააუმჯობესებს; შედეგად, 2755 ჰექტარი სასოფლო-სამეურნეო მიწის ფართობი იქნება წყალუზრუნველყოფილი, რაც მოსავლიანობას მნიშვნელოვნად გაზრდის.

Rehabilitation works are being launched at the Lakbe reservoir.
As part of the reclamation infrastructure projects, the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia, along with Mr. Giorgi Aladashvili, the State Representative in the Kakheti Region, and Mr. Gela Samkharauli, Chairman of the Agrarian Issues Committee of the Parliament of Georgia, inspected the ongoing rehabilitation works on the ‘’Lakbe Reservoir’’.
Georgian Amelioration LLC is implementing a project worth GEL 3.6 million in Gurjaani municipality.
"One of our top priorities is the rehabilitation - modernization of irrigation systems. We carry out large-scale work throughout the country.
The ongoing project on the Lakbe reservoir ensures its safe operation; within the project, the reservoir volume has increased by approximately 600 thousand cubic meters, which is crucial for providing water to the land areas connected to the reservoir, particularly during the dry season. Moreover, we have received tremendous funding from four different financial institutions, totalling more than USD 300 million.
The mentioned investment will serve the implementation of significant, large-scale projects in the country. Our efforts will increase next year, which is essential for each farmer, regarding boosting output and improving the crop quality," said Mr. Otar Shamugia.
Mr. Samkharauli addressed the ongoing reclamation works in the Kakheti region, stating that 14 projects worth around GEL 37 million are being implemented this year, which is crucial for agricultural development in the region. According to Charman, given the current climate changes, it is hard to produce excellent products without a reliable water supply.
The reclamation works on the Lakbe Reservoir will ensure its proper functioning and improve the water supply in the left main channel of the Kvemo Samgori irrigation system. Consequently, 2755 hectares of agricultural land will be irrigated, considerably increasing yields.