ოთარ შამუგია ჰელსინკში ფინელ კოლეგას შეხვდა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია, ფინეთის რესპუბლიკაში სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში, ფინეთის სოფლის მეურნეობისა და სატყეო მინისტრ სარი ესაიას შეხვდა.
შეხვედრაზე მხარეებმა ორმხრივი თანამშრომლობის გაღრმავების შესაძლებლობებზე იმსჯელეს. ოთარ შამუგიამ ფინელ კოლეგას საქართველოში სოფლის მეურნეობის დარგის განვითარების პოლიტიკასა და ბოლო წლებში მიღწეულ პროგრესზე დეტალური ინფორმაცია მიაწოდა და აღნიშნა, რომ საქართველო, როგორც ევროკავშირის წევრობის კანდიდატი ქვეყანა, აქტიურად აგრძელებს მუშაობას ევროკავშირთან ინტეგრაციის პროცესში არსებული ვალდებულებების შესასრულებლად.
„საქართველოს სოფლის მეურნეობის სექტორი უმნიშვნელოვანეს როლს თამაშობს ქვეყნის ეკონომიკაში. 2012 წლიდან საქართველოს მთავრობამ მნიშვნელოვანი და  უპრეცედენტო ნაბიჯები გადადგა სოფლის მეურნეობის და სოფლის განვითარებისთვის, რაც ამ მიმართულებებით მსხვილ სახელმწიფო ინვესტიციებში გამოიხატა. საქართველოს მთავრობა აგროსექტორში 20-მდე სახელმწიფო პროგრამას ახორციელებს, რათა ფერმერთათვის უზრუნველყოფილი იყოს შეღავათიან ფინანსურ რესურსებზე ხელმისაწვდომობა,  საერთაშორისო სტანდარტების დანერგვა და კონკურენტუნარიანობის ზრდა”, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ტყის მდგრადი მართვის პრინციპების დასანერგად საქართველოში აქტიურად მიმდინარე სამუშაოებზეც ისაუბრა და აღნიშნა, რომ ევროკავშირის მხარდაჭერით საქართველომ შეიმუშავა და 2020 წლის მაისში მიიღო ახალი ტყის კოდექსი, რომელიც უზრუნველყოფს საქართველოში ტყეების რაოდენობრივი და ხარისხობრივი მაჩვენებლების გაუმჯობესებას, ბიომრავალფეროვნების დაცვას, ტყეების ეკონომიკური პოტენციალის ეფექტიან გამოყენებას, ტყის მართვაში საზოგადოების მონაწილეობას და მიღებული სარგებლის სამართლიან გადანაწილებას.
ფინეთის სოფლის მეურნეობისა და სატყეო მინისტრმა სარი ესაიამ მადლობა გადაუხადა ოთარ შამუგიას ფინეთში ვიზიტისთვის.
„ძალიან მნიშვნელოვანი და ნაყოფიერი იყო დელეგაციის ფინეთში ვიზიტი. ჩვენ გვაქვს კარგი ურთიერთობები და ვისაუბრეთ თანამშრომლობის გაფართოების  შესაძლებლობებზე, მათ შორის, სავაჭრო ურთიერთობების გაღრმავების საკითხზე. საქართველო ევროკავშირში გაწევრიანების მიმართულებით აქტიურ ნაბიჯებს დგამს. მნიშვნელოვანია, რომ ეფექტიანად მიმდინარეობს კანონმდებლობის ევროკავშირის კანონმდებლობასთან ჰარმონიზაციის პროცესი”,- განაცხადა სარი ესაიამ.
შეხვედრას საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე ნინო თანდილაშვილი, საქართველოს საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი ფინეთის რესპუბლიკასა და შვედეთის სამეფოში ირაკლი ხუცურაული ესწრებოდნენ.

During his working visit to the Republic of Finland, the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia, met with Ms Sari Essayah, the Minister of Agriculture and Forestry of Finland.
At the meeting, the parties discussed the possibilities of deepening bilateral cooperation. Minister Shamugia briefed his Finnish counterpart on Georgia’s agricultural development policy and the progress achieved in recent years, noting that Georgia, as a candidate country for EU membership, actively continues to fulfill its obligations in the EU integration process.
""The agricultural sector in Georgia plays a significant role in the country's economy. Since 2012, the Government of Georgia has taken crucial and unprecedented steps for agricultural and rural development, reflected in large state investments in the mentioned areas. Moreover, the Government of Georgia implements over twenty state-level agricultural initiatives to ensure farmers access to preferential financial resources, including adopting global standards and increasing competitiveness", said Mr. Otar Shamugia.
The Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia spoke about the ongoing efforts to adopt sustainable forest management principles in Georgia.
As stated by Mr. Shamugia, in May 2020, Georgia developed and adopted a new forest code with EU support. The respective code ensures biodiversity protection, improves quantitative and qualitative indicators of forests in Georgia, efficient use of forest resources for economic benefits, public involvement in forest management, and equitable distribution of benefits.
Mrs. Sari Essayah thanked Minister Shamugia for his visit to Finland.
"The Georgian delegation's visit to Finland was essential and fruitful. We have good relations. Today, we discussed the possibilities of expanding our bilateral cooperation and deepening trade relations. Georgia is making active strides towards joining the European Union. It is important that the process of harmonizing Georgia’s national legislation with the EU law is progressing effectively ", - said Mrs. Sari Esaya.
Mrs. Nino Tandilashvili,  First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, and Mr. Irakli Khutsurauli, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Georgia to the Republic of Finland and the Kingdom of Sweden, attended the meeting.