გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია რთველის მიმდინარეობას კახეთში გაეცნო
ოთარ შამუგია თელავში, რთველის საკოორდინაციო შტაბში ღვინის მწარმოებელი კომპანიების წარმომადგენლებს შეხვდა და რთველის მიმდინარეობის შესახებ ინფორმაცია მოისმინა.
6 სექტემბრის მდგომარეობით, გადამუშავებულია 30 ათას ტონამდე ყურძენი, აქედან, 15 ათას ტონამდე რქაწითელი, 10 ათას ტონამდე საფერავი, ხოლო დანარჩენი სხვადასხვა ჯიშის ყურძენია.
შეხვედრას კახეთის მხარეში სახელმწიფო რწმუნებული გიორგი ალადაშვილი, გურჯაანის, სიღნაღის, საგარეჯოს და დედოფლისწყაროს მაჟორიტარი დეპუტატი დავით სონღულაშვილი და გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე იური ნოზაძე დაესწრნენ.
შეხვედრაზე აღინიშნა, რომ როგორც რთველის საკოორდინაციო შტაბი და კახეთის რეგიონის ადგილობრივი ხელისუფლების შესაბამისი ორგანოები, ისე ღვინის საწარმოები სრულად მობილიზებულები არიან, რომ რთველის პროცესი წარიმართოს შეუფერხებლად და ყველა მევენახემ მოსავლის დაბინავება შეძლოს.
2024 წელს, ყურძნის საპროგნოზო მოსავალი 300 ათას ტონას შეადგენს. ასევე წინასწარი პროგნოზით, წელს რთველში, ჯამურად, 500-ზე მეტი ღვინის საწარმო იქნება ჩართული.
დღეისთვის რთველის საკოორდინაციო შტაბში უკვე რეგისტრირებულია 340 ღვინის საწარმო, რომლებიც ეტაპობრივად ჩაერთვებიან ყურძნის გადამუშავების პროცესში.
მევენახე ფერმერების მიერ ყურძნის მოსავლის რეალიზაციის ხელშეწყობის და მეღვინეობის დარგის სტაბილური განვითარების მხარდაჭერის მიზნით,  საქართველოს მთავრობა რთველის სუბსიდირებას წელსაც ახორციელებს. სუბსიდია 20 ათასზე მეტ მევენახეს მოსავლის რეალიზაციის, ხოლო რთველში ჩართულ 500-მდე კომპანიას, ყურძნის შეუფერხებლად შესყიდვა-გადამუშავების შესაძლებლობას მისცემს.
აღსანიშნავია, რომ სახელმწიფო სუბსიდიას მიიღებს ყველა ის კომპანია, რომელიც 2024 წლის რთველის განმავლობაში შეიძენს და გადაამუშავებს კახეთის რეგიონში მოწეულ არანაკლებ 100 ტონა რქაწითელის ჯიშის ყურძენს და 1 კგ ყურძენში  არანაკლებ 1.00 ლარს გადაიხდის.
ქალაქ თელავში რთველის საკოორდინაციო შტაბი და გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ცხელი ხაზი  (1501) 24 საათიანი რეჟიმში მუშაობს.

The Minister of Environmental Protection and Agriculture gets familiar with the ongoing grape harvesting in the Kakheti region
Minister Shamugia met with the representatives of wine-producing companies at the grape harvest coordination headquarters in Telavi and got information about grape harvesting.
As of September 6, up to 30,000 tonnes of grapes have been processed, of which up to 15,000 tons are Rkatsiteli and 10,000 tonnes - Saperavi, while the remaining are various varieties.
Mr. Giorgi Aladashvili, the state representative in the Kakheti region, Mr. Davit Songhulashvili, the Majoritarian Deputy of Gurjaani, Sighnaghi, Sagarejo, and Dedoplistskaro, and Mr. Yuri Nozadze, the Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture attended the event.
As mentioned,  the grape harvest coordination headquarters and the relevant bodies of the local government of the Kakheti region, including the wine companies, are fully mobilized to ensure smooth harvesting and help all winegrowers in handling/settling their crops.
In 2024, grape harvest is expected to reach 300,000 tonnes. According to the preliminary forecast, more than 500 wine enterprises will be involved in the current harvesting.
Currently, 340 wine companies are registered in the grape coordination headquarters and will be gradually involved in grape processing.
The Government of Georgia subsidizes the grape harvest this year as well, encouraging winegrowers to sell their grape harvest and supporting the stable development of the wine industry.
The subsidy will enable more than 20,000 winegrowers to sell their harvest while assisting 500 wine companies- to easily purchase and process their grapes.
The companies purchasing and processing at least 100 tonnes of Rkatsiteli grapes during the harvest will receive the state subsidy and pay GEL 1 to the growers per kilogram of grapes.
The grape harvest coordination headquarters and the hotline of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture (1501) operate 24 hours a day in the city of Telavi.