გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში ეროვნული სატყეო პროგრამის პროცესის რიგით მეოთხე სამუშაო შეხვედრა გაიმართა
შეხვედრის მონაწილეებმა საქართველოს ტყეების პათოლოგიური მდგომარეობისა და ტყის მართვის ორგანოების მიერ შემუშავებული რეაგირების მეთოდები განიხილეს.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ბიომრავალფეროვნებისა და სატყეო დეპარტამენტის ხელმძღვანელის, კარლო ამირგულაშვილის განცხადებით, ასეთი ტიპის შეხვედრები მნიშვნელოვანია ტყეების სანიტარიული მდგომარეობის გაუმჯობესებისთვის საჭირო ღონისძიებების დროულად დასაგეგმად და განსახორციელებლად.
შეხვედრის ფარგლებში, განიხილეს ეროვნული სატყეო სააგენტოს ტყის ტერიტორიაზე გავრცელებული მავნებელ-დაავადებების მართვის, ასევე, დაცულ ტერიტორიებსა და აჭარის ტყის შემქმნელი მერქნიანი სახეობების პათოლოგიური მდგომარეობებიც. საუბარი შეეხო წაბლის და მუხის ახალი მავნებლების (წაბლის მეგალე და მუხის ბაღლინჯო) წინააღმდეგ ბრძოლის ეფექტიანი საშუალების შემუშავების მნიშვნელობის საკითხს.
შეხვედრას, სამინისტროს შესაბამისი უწყების ხელმძღვანელ პირებთან ერთად, აჭარის სატყეო სააგენტოს და საქართველოს ეროვნული ბოტანიკური ბაღის წარმომადგენლები, ექსპერტები, დარგის სპეციალისტები, მკვლევრები, მეცნიერები და დაინტერესებული პირები ესწრებოდნენ.

The Ministry of Environmental Protection and Agriculture hosted the fourth working meeting of the National Forestry Program process
The parties highlighted the pathological state of Georgian forests and the measures taken by the forest management bodies to address the mentioned issues.
According to Mr. Carl Amirgulashvili, the Head of the Department of Biodiversity and Forestry of the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, similar meetings are crucial for the prompt planning and execution of actions to improve the sanitary condition of forests.
During the meeting, the parties touched upon a wide range of issues regarding managing diseases and pests spread throughout the forest territory of the National Forestry Agency, including dealing with the pathological conditions of species of woody plants in Adjara forest and protected areas.
The conversation included the importance of developing effective tools for combating new chestnut and oak pests (Chestnut Weevil and Oak Borer).
The representatives of the Adjara Forestry Agency and the National Botanical Garden of Georgia, experts, field specialists, researchers, scientists, and stakeholders, along with the Heads of the respective Departments of the Ministry, attended the meeting.