თენგიზ ნასარიძე: „აგრარული განათლების წახალისება სოფლის მეურნეობის დარგის განვითარებას შეუწყობს ხელს“
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე თენგიზ ნასარიძე შვეიცარიული ფონდის „Gebert Rüf Stiftung“ თავმჯდომარე როლანდ ზიგვარტს და ბორდის წევრებს შეხვდა. მხარეებმა აგრარული განათლების ხელშეწყობის, სოფლის მეურნეობის სექტორში ახალგაზრდების მოზიდვის და მათი გადამზადების საკითხებზე იმსჯელეს.
„სახელმწიფო ყოველთვის იქნება მთავარი მხარდამჭერი და გულშემატკივარი სოფლის მეურნეობაში ახალგაზრდა კადრების მოზიდვის, მომზადების და აგრარულ სფეროში ჩართვის. ამ მიმართულებით შვეიცარიული გამოცდილების გაზიარება ჩვენთვის უმნიშვნელოვანესია“, - აღნიშნა თენგიზ ნასარიძემ.
შვეიცარიულმა ფონდმა „Gebert Rüf Stiftung“ 2019 წელს დმანისის მუნიციპალიტეტის სოფელ სარკინეთში „შვეიცარიული აგრარული სკოლა კავკასიას“ ააშენა, რომელიც სტუდენტებს მეცხოველეობაში, რძისა და რძის პროდუქტების გადამუშავებაში 3 წლიან პროფესიულ პროგრამას სთავაზობს. კომპლექსი ტრენინგ ცენტრსაც მოიცავს, სადაც ფერმერებსა და მოყვარულებს მოკლევადიანი პროფესიული კურსების გავლის შესაძლებლობა ექნებათ.
„ჩვენი მიზანი სოფლის მეურნეობის სფეროს განვითარებაში ახალგაზრდების ჩართულობის უზრუნველყოფა და მათთვის ბიძგის მიცემაა. გვსურს, რომ თქვენს ქვეყანაშიც დავნერგოთ ინოვაციური პროექტები. მოხარულები ვართ, როდესაც სახელმწიფოს მხრიდან ასეთ ჩართულობას და დაინტერესებას ვხედავთ“, - აღნიშნა როლანდ ზიგვარტმა.
შვეიცარიული ფონდი „Gebert Rüf Stiftung“ ორიენტირებულია საგანმანათლებლო სფეროში ინოვაციური პროექტების განხორციელებაზე, რომელიც ახალი ტექნოლოგიური გარღვევების და სამეწარმეო აზროვნების განვითარებას უწყობს ხელს.

Tengiz Nasaridze: "Encouraging agricultural education will contribute to the development of the agricultural sector"
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr.  Tengiz Nasaridze, hosted Mr.  Roland Siegwart, Chairman of the Swiss Foundation "Gebert Rüf Stiftung" and the board members. The parties discussed various issues, including promoting agrarian education, attracting young people to the agriculture industry, and conducting re-training courses.
" The state will always be the driving force in attracting, educating, and engaging youth in agriculture. Sharing the Swiss experience in this direction is crucial for us", Mr. Tengiz Nasaridze stated.
In 2019, the Swiss Foundation "Gebert Rüf Stiftung" constructed the "Swiss Agricultural School Caucasus" in the village of Sarkineti, Dmanisi Municipality, which offers students a 3-year professional program in animal husbandry, processing of milk and dairy products.
The complex also includes a training center where farmers and amateurs can take short-term professional courses.
"We aim to ensure the involvement of youth in the development of the agricultural sector and give them an impetus. We would like to introduce innovative projects in your country as well. We are happy when we see that the state shows this kind of commitment and interest," said Mr.Roland Siegwart.
The "Gebert Rüf Stiftung" is a Swiss organization- focusing on implementing creative educational programs that encourage new technological breakthroughs and entrepreneurial thinking.