ოთარ შამუგია: „გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსთვის პრიორიტეტულია ნარჩენების სწორი მართვა“
კომპანია „ჰანიველ ცემენტის“ წარმომადგენლების მიერ კასპის ცემენტის ქარხანაში ალტერნატიულ საწვავად ნარჩენი საბურავების გამოყენების პროექტის წარდგენის ღონისძიებას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ოთარ შამუგია პირველ ვიცე-პრემიერ ლევან დავითაშვილთან ერთად დაესწრო.
როგორც ოთარ შამუგიამ აღნიშნა, მწვანე ეკონომიკის განვითარების თვალსაზრისით უმნიშვნელოვანესია ასეთი მასშტაბის და მნიშვნელობის პროექტების განხორციელება.
„მოგეხსენებათ, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსთვის პრიორიტეტულია ნარჩენების სწორი მართვა, სეპარირება, შეგროვება და შემდეგ გადამუშავება, რესურსად გამოყენება, რაც ხელს უწყობს ცირკულარული, მწვანე ეკონომიკის განვითარებას. ჩვენ ამ მიმართულებით აქტიურად ვმუშაობთ; შევიმუშავეთ პოლიტიკის განმსაზღვრელი დოკუმენტები - ნარჩენების მართვის კოდექსი; ასევე, დავნერგეთ მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულება. ერთი მხრივ, მნიშვნელოვანია მაქსიმალურად შემცირდეს ნარჩენებით გარემოს დაბინძურება და, მეორე მხრივ, ხელი შევუწყოთ ეკონომიკის განვითარებას და დამატებითი ღირებულების შექმნას. დღევანდელი პროექტი მგვ ორგანიზაციებთან თანამშრომლობის საუკეთესო მაგალითია. ჩვენ მივესალმებით და მხარს ვუჭერთ მსგავსი ტიპის პროექტების განხორციელებას“, - განაცხადა ოთარ შამუგიამ.
აღსანიშნავია, რომ აღნიშნული პროექტის განხორციელებით ჩანაცვლდება ძვირადღირებული, მეტწილად იმპორტირებული საწვავი - ქვანახშირი; ნარჩენების გარემოში მოხვედრის პრევენციასთან ერთად, შემცირდება ატმოსფეროში ნახშირორჟანგის გაფრქვევები.

Otar Shamugia: "The Ministry of Environmental Protection and Agriculture prioritizes proper waste management".
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. Otar Shamugia, along with the First Vice Prime Minister, Mr. Levan Davitashvili, attended the presentation at the Kaspi Cement Factory, where representatives from the Hunnewell Cement Company presented the project for using used tyres as an alternative fuel.
According to Mr. Shamugia, implementing initiatives of this scale and importance is essential for the growth of the green economy.
"As you are aware, the Ministry of Environmental Protection and Agriculture prioritizes the proper management, separation, collection, and consequently processing of waste, using it as a resource, which helps to foster the development of a circular, green economy. We are actively working in this area. We have developed policy-defining documents - waste management code. Moreover, we adopted extended producer responsibility. On the one hand, it is important to minimize the pollution of the environment with waste and, on the other hand, to promote the development of the economy and the creation of added value. Today's project is the best example of cooperation with NGOs. We welcome and support the implementation of similar projects", said Minister Shamugia.
It is worth mentioning that the execution of the respective project will replace expensive, mostly imported fuel - coal; in addition to preventing waste from entering the environment, carbon dioxide emissions will be reduced.