გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველი მოადგილე ნინო თანდილაშვილი ბაქოში გამართულ მაღალი დონის კონფერენციაზე „კლიმატგონივრული სოფლის მეურნეობის დანერგვის მხარდაჭერა” სიტყვით გამოვიდა
ნინო თანდილაშვილმა საკუთარ გამოსვლაში ყურადღება გაამახვილა მაღალტექნოლოგიური აგროსასურსათო სისტემების დანერგვის მნიშვნელობაზე, რომელიც გადამწყვეტ როლს თამაშობს კლიმატის ცვლილებების წინააღმდეგ ღონისძიებების ეფექტიან მართვაში. მინისტრის მოადგილის განცხადებით, სოფლის მეურნეობის სექტორში კლიმატგონივრული ტექნოლოგიების დანერგვა საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსთვის მნიშვნელოვანი მიმართულებაა. სამინისტროს სოფლის განვითარების სააგენტოს პროგრამები აქტიურად უწყობს ხელს სოფლის მეურნეობის სექტორში სხვადასხვა მწვანე ტექნოლოგიის დანერგვას და გამოყენებას. ერთ-ერთი ასეთი ინიციატივაა სახელმწიფო პროგრამა „ინოვაციური ტექნოლოგიების საგრანტო პროგრამა“, რომელიც ხელს უწყობს ფერმერების ცოდნისა და უნარების განვითარებას. აღინიშნა, რომ საქართველოს მთავრობის ერთ-ერთი პრიორიტეტი სარწყავი სისტემების გაძლიერება და წყლის მდგრადი გამოყენების ხელშეწყობაა, რაც აუცილებელია როგორც კლიმატის მდგრადობისთვის, ასევე, სოფლის მეურნეობის პროდუქტიულობის ზრდისთვის. ამ მიზნით, სახელმწიფოს ძალისხმევით, ბოლო 2 წლის განმავლობაში უპრეცედენტო მასშტაბის ფინანსური რესურსების მობილიზება მოხდა, 300 მილიონი დოლარის ოდენობით, მათ შორის, მსოფლიო ბანკისა და აზიის განვითარების ბანკის მხარდაჭერით, რათა მომდევნო წლებში ქვეყანამ თანამედროვე სარწყავი სისტემები განავითაროს.
„საქართველო ვალდებულია, მოახდინოს აგროსასურსათო სისტემების ადაპტაცია კლიმატის ცვლილების რისკებთან. ქვეყანა ავითარებს მრავალი საფრთხის ადრეული გაფრთხილების სისტემებს, რომელიც შექმნილია ფერმერების დასაცავად კლიმატთან დაკავშირებული სხვადასხვა რისკისგან, როგორიცაა წყალდიდობა, ღვარცოფი და ა.შ. ეს სისტემა ასევე მოიცავს გვალვის პროგნოზს და ფერმერებისთვის საჭირო ინფორმაციის მიწოდებას. როგორც აღვნიშნე, საქართველოს მთავრობა მხარს უჭერს თანამედროვე ტექნოლოგიების დანერგვას და გავრცელებას აგროსასურსათო სისტემებში სხვადასხვა ინიციატივით. ჩვენ ვაცნობიერებთ, რომ ჯერ კიდევ ბევრი რამ გვაქვს გასაკეთებელი და მზადყოფნას გამოვთქვამთ, გავაძლიეროთ ჩვენი ძალისხმევა”, - განაცხადა მინისტრის პირველმა მოადგილემ.
აზერბაიჯანში, ქალაქ ბაქოში მიმდინარე გაეროს კლიმატის ცვლილების მხარეთა კონფერენციის (COP 29) ფარგლებში გამართულ „კლიმატგონივრული სოფლის მეურნეობის დანერგვის მხარდაჭერის” კონფერენციას მსოფლიოს თითქმის ყველა ქვეყნის მაღალი რანგის დელეგატი ესწრებოდა. კონფერენცია სურსათისა და სოფლის მეურნეობის მსოფლიო ორგანიზაციისა (FAO) და გაეროს კლიმატის ცვლილების ჩარჩო კონვენციის (UNFCCC) სამდივნოს ორგანიზებით გაიმართა.

The First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Nino Tandilashvili, delivered remarks at the high-level conference “Supporting the Adoption of Climate-Smart Agriculture” in Baku.
Mrs. Nino Tandilashvili, the First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, delivered remarks at the high-level conference “Supporting the Adoption of Climate-Smart Agriculture,” held within the framework of the ongoing UN Climate Change Conference (COP 29) in Baku, Azerbaijan.
Mrs. Nino Tandilashvili emphasized the importance of establishing high-tech agri-food systems, which are essential in effectively managing climate change-related risks.
According to the Deputy Minister, deploying climate-smart technology in the agricultural sector is a top priority for Georgia's Ministry of Environmental Protection and Agriculture.
The Deputy Minister noted that the Ministry's  Rural Development Agency actively promotes green technologies in agriculture. A prime example is the Innovative Technologies Grant Program, which aims to enhance farmers' capacities and skills by supporting the adoption of modern, sustainable practices.
Mrs. Tandilashvili also underscored the government's commitment to strengthening irrigation systems and promoting sustainable water usage. Over the past two years, Georgia has mobilized an unprecedented $300 million in financial resources, with support from the World Bank and the Asian Development Bank, to develop modern irrigation systems. These efforts are vital for improving climate resilience and boosting agricultural productivity.
“ Georgia is dedicated to adjusting its agri-food systems to address the threats of climate change. Moreover, our country is developing multi-hazard early warning systems to protect farmers from climate-related threats, specifically floods, mudslides, etc. This system also incorporates drought predictions, thus providing farmers with relevant information. As I have mentioned, the Georgian government supports the adoption /dissemination of modern technologies in agri-food systems through various initiatives. We acknowledge that we still have much to accomplish and are ready to enhance our efforts,” said the First Deputy Minister
The conference, organized by the Food and Agriculture Organization of the United Nations (FAO) and the Secretariat of the United Nations Framework Convention on Climate Change (UNFCCC), brought together high-ranking delegates from nearly all countries worldwide to discuss strategies for adopting climate-smart agriculture.