დავით სონღულაშვილი „მეღვინეობის „VINE ERA“ წარმატება კერძო ინიციატივისა და ინვესტიციის სახელმწიფოს მხრიდან პროგრამული მხარდაჭერის საშური მაგალითია“
ღონისძიებას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი, პრემიერ-მინისტრ ირაკლი კობახიძესთან, პარლამენტის თავმჯდომარე შალვა პაპუაშვილთან, მთავრობის და პარლამენტის წევრებთან ერთად დაესწრო.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ოფიციალური გახსნის ღონისძიებაზე სიტყვით გამოსვლის დროს, ღვინის, როგორც ქვეყნის ერთ-ერთი მთავარი საექსპორტო პროდუქტის წარმოების სახელმწიფოს მხრიდან ხელშეწყობით მიღებულ შედეგებზე ისაუბრა. მინისტრმა ხარისხიანი პროდუქციის შექმნის სტიმულირების მნიშვნელობაზე გაამახვილა ყურადღება და აღნიშნა, რომ დაპირება რჩება უცვლელი - კიდევ უფრო დაფასდება ხარისხი, კიდევ უფრო დაფასდება შრომა.
,,ღვინო დღეს ქვეყნის მთავარი საექსპორტო პროდუქტია. ამისკენ ნაბიჯ-ნაბიჯ და გააზრებულად, თანმიმდევრულად მივდიოდით. ჩვენი ხელისუფლების პერიოდში ვენახების ფართობი რამდენჯერმე არის გაზრდილი.
ღვინის და სპირტიანი სასმელების ექსპორტი მინიმუმ ხუთჯერ გაიზარდა სამიზნე ბაზრებზე, ხოლო 2024 წელს დაფიქსირდა ექსპორტის რეკორდული შემოსავლები, რომელმაც ნახევარ მილიარდ დოლარს გადააჭარბა. ეს ციფრები კიდევ უფრო გაიზრდება ხელშემწყობი პროგრამების სრული სიმძლავრით ამოქმედების შემდეგ.
ჩვენ მევენახეობა-მეღვინეობის გულში ვართ შეკრებილები - კახეთში, გურჯაანის ისტორიულ სოფელ ვაჩნაძიანში. ამ მამულის თავკაცები ქართულ ვაზსა და ღვინოზე შეყვარებული ხალხია და ამიტომაც თავის მეღვინეობას „VINE ERA“ (ვაინ ერა) - ღვინის ერა, ღვინის ეპოქა დაარქვეს.
ამ მეღვინეობის წარმატება კერძო ინიციატივისა და ინვესტიციის სახელმწიფოს მხრიდან პროგრამული მხარდაჭერის საშური მაგალითია. ჩვენი ამოცანაა, რომ სამინისტროს, სოფლის განვითარების სააგენტოს პროგრამები კიდევ უფრო მოქნილი და ორიენტირებული გახდეს ფერმერისა და მევენახის საჭიროებებზე.
ყველამ კარგად დაინახა, როგორ  ხდება სახელმწიფოს მხრიდან გადააზრება ყველა იმ მოთხოვნის და საჭიროების, რომელიც ქვეყნის წინსვლისა და განვითარებისთვის უკეთეს მოდელს გვთავაზობს.
წელს რთველი სრულად ორიენტირებულია მევენახეზე და კონკრეტულ ფერმერებზე. დიახ, ჩვენ უკეთ გვესმის მოსახლეობის დაკვეთა და უკეთ ვპასუხობთ ყველა გამოწვევას. სუბსიდირების პროგრამა მთლიანად ორიენტირებულია ხარისხიანი პროდუქციის შექმნის სტიმულირებაზე.
რას მივიღებთ შედეგად? მივიღებთ უკეთეს ვენახებს, ხარისხიან ყურძენს და უმაღლესი ხარისხის ღვინოს, საკუთარი ადგილით ევროპისა და მსოფლიოს სხვა ქვეყნების დახლებზე.
მინდა დიდი მადლობა გადავუხადო ბატონ პრემიერ-მინისტრ ირაკლი კობახიძეს ინიციატივისთვის და უმოკლეს ვადებში რეფორმის მომზადება-განხორციელებაში სრული ნდობის გამოცხადებისთვის.
ჩვენი დაპირება რჩება უცვლელი - კიდევ უფრო დაფასდება ხარისხი, კიდევ უფრო დაფასდება შრომა“, - აღნიშნა დავით სონღულაშვილმა.

David Songulashvili: “The success of the VINE ERA winery vividly illustrates how private initiative and investment thrive when supported by targeted government programs
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. David Songulashvili, alongside Prime Minister Mr. Irakli Kobakhidze, Speaker of Parliament, Mr. Shalva Papuashvili, and Members of the Government and Parliament, attended the event.
During the official opening ceremony, the Minister highlighted the tangible outcomes of state-supported wine production, a key export sector. Mr. Songulashvili emphasized the importance of high-quality production and reaffirmed the government's promise: quality and labor will be increasingly valued.
Today, wine stands among the country’s leading export products. We have made deliberate and consistent progress toward this goal. During our administration, the area under vineyards has expanded severalfold.
Exports of wine and spirits to target markets have increased at least fivefold, and in 2024, export revenues reached a record high, surpassing half a billion US dollars. These figures are expected to grow even further with the full implementation of support programs.
We are gathered in the heart of Georgian viticulture and winemaking — in Kakheti, in the historic village of Vachnadziani, Gurjaani. The founders of this estate are people deeply devoted to Georgian vines and wine, which is why they named their winery VINE ERA — an era of wine, a new epoch, a chapter for Georgian winemaking.
The winery’s success exemplifies how private initiative and investment thrive when supported by targeted government programs. Our aim is to make the Ministry’s and Rural Development Agency’s programs even more flexible and responsive to the needs of farmers and vintners.
Everyone can now clearly see how the state is adapting to the evolving demands and needs of the country, offering improved models for progress and development.
This year’s harvest is fully focused on grape growers and individual farmers. Yes, we now have a better understanding of public demand — and we are responding more effectively to every challenge.
The subsidy program entirely aims at encouraging the production of high-quality products. And what will the outcome be? We will see better vineyards, higher-quality grapes, and premium wines that proudly earn their place on the shelves of Europe and other international markets.
I would like to extend my sincere thanks to Prime Minister Irakli Kobakhidze for his initiative and for placing full trust in us to prepare and implement these reforms in such a short time. Our promise remains: quality and labor will be valued even more,” stated Mr. David Songulashvili.