დავით სონღულაშვილი: „აგროინდექსის დინამიკა გვიჩვენებს, რომ წლიდან წლამდე სოფლის მეურნეობის სექტორი სტაბილურად ვითარდება”
საინვესტიციო ბანკმა „გალტ & თაგარტი", გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროსთან აქტიური თანამშრომლობით, სოფლის მეურნეობის სექტორის კვლევა და საქართველოს სოფლის მეურნეობის განვითარების ინდექსი წარადგინა.ღონისძიება მისასალმებელი სიტყვით საქართველოს პრემიერ-მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა დავით სონღულაშვილმა და საქართველოს ბანკის გენერალურმა დირექტორმა არჩილ გაჩეჩილაძემ გახსნეს.
„ინდექსის დინამიკა გვიჩვენებს, რომ წლიდან წლამდე სოფლის მეურნეობის სექტორი სტაბილურად ვითარდება. ეს შედეგი არ არის შემთხვევითი. ეს მაჩვენებელი იმ თანმიმდევრული პოლიტიკის შედეგია, რომელიც სოფლის მეურნეობის განვითარებას, სოფლის ეკონომიკის გაძლიერებას და ადგილობრივი წარმოების მხარდაჭერას ემსახურება”, - აღნიშნა დავით სონღულაშვილმა.
მინისტრის განცხადებით, აგრობიზნესი ეკონომიკური განვითარების მნიშვნელოვანი მამოძრავებელი ძალაა, რომელიც ხელს უწყობს დასაქმებას, სოფლის განვითარებასა და სასურსათო უსაფრთხოების უზრუნველყოფას; სწორედ ამიტომ დარგის მხარდაჭერა სახელმწიფოს ერთ-ერთ პრიორიტეტად რჩება.
„ბოლო წლებში მნიშვნელოვნად გაფართოვდა სახელმწიფო მხარდაჭერის პროგრამები, განვითარდა გადამმუშავებელი და სამაცივრე ინფრასტრუქტურა და გაიზარდა ინვესტიციები სექტორში, რამაც ხელი შეუწყო ეკონომიკურ გაჯანსაღებას ქვეყანაში. ვფიქრობ, აუცილებლად უნდა აღინიშნოს, რომ სახელმწიფო მხარდამჭერი პროგრამების დაწყებიდან დღემდე, ქვეყანაში ყოველწლიურად, საშუალოდ, 8%-ით იზრდება აგრობიზნესის პროდუქციის გამოშვება. 2025 წელს ამ მაჩვენებელმა 18 მილიარდი ლარი შეადგინა“, – აღნიშნა მინისტრმა.
მისივე ინფორმაციით, მნიშვნელოვნად იზრდება აგროსასურსათო პროდუქციის ექსპორტიც. როგორც დავით სონღულაშვილმა აღნიშნა, გასულ წელს საქართველოდან მსოფლიოს 110 ქვეყანაში ექსპორტირებულია რეკორდული, 1.8 მილიარდი აშშ დოლარის ღირებულების აგროსასურსათო პროდუქცია.
„სექტორის მომავალი დიდწილად დამოკიდებულია პარტნიორობაზე, რომელიც სახელმწიფოს, ბიზნესს, მეცნიერებსა და ფერმერებს აერთიანებს. სწორედ აქედან გამომდინარე, ვიწყებთ უმნიშვნელოვანეს რეფორმას სოფლის განვითარების სააგენტოს საქმიანობის კარდინალური ცვლილებებით. აპრილიდან ჩვენი ფერმერებისა და დაინტერესებული ბენეფიციარებისთვის გამოცხადდება სასოფლო-სამეურნეო პროგრამების თვისებრივად ახალი მიმართულებები. ჩვენი მიზანია, ქართული პროდუქტი კონკურენტუნარიანი გახდეს როგორც ადგილობრივ, ისე საერთაშორისო ბაზრებზე, რაც უზრუნველყოფს საქართველოს სოფლის მეურნეობის კიდევ უფრო სწრაფ განვითარებას და მის გარდაქმნას თანამედროვე, ინოვაციურ და მაღალი პროდუქტიულობის სექტორად“, – აღნიშნა დავით სონღულაშვილმა.
საინვესტიციო ბანკის „გალტ & თაგარტი" კვლევის მიხედვით, საქართველოში სოფლის მეურნეობის განვითარების ინდექსი, რომელიც აერთიანებს პროდუქტიულობას, ფასების სტაბილურობასა და ინვესტიციებს, 2017–2024 წლებში მთლიანობაში პოზიტიურ დინამიკას აჩვენებს. კვლევა ასევე მიუთითებს, რომ საკვები პროდუქტების ბაზარი სწრაფად იზრდება და 2025 წელს დაახლოებით 21.5 მილიარდ ლარს აღწევს, ხოლო არსებული ტენდენციის შენარჩუნების შემთხვევაში 2030 წლისთვის 30 მილიარდ ლარამდე გაიზრდება.

David Songulashvili: “ The Agro-Index trends indicate that the agricultural sector has been progressing steadily on an annual basis’’
In active collaboration with the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, the Investment Bank Galt & Taggart presented a study on the agricultural sector and the Agricultural Development Index of Georgia.
The Prime Minister of Georgia, Mr. Irakli Kobakhidze, the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. David Songulashvili, and the CEO of Bank of Georgia, Archil Mr. Gachechiladze, made opening remarks.
“The dynamics of the index indicate that the agricultural sector is steadily developing year by year. This outcome is not coincidental, and it reflects the result of a consistent policy aimed at developing agriculture, strengthening the rural economy, and supporting domestic production,” emphasized Mr. David Songulashvili.
According to the Minister, agribusiness is a key driver of economic development, contributing to employment, rural development, and food security; therefore, supporting this sector remains a top priority for the state.
“In recent years, state support programs have expanded significantly, processing and cold storage infrastructure has developed, and investments in the sector have increased, contributing to the economic stabilization of the country. It is also worth noting that since the launch of state support programs, the annual production of agribusiness has increased by an average of 8% each year. In 2025, this figure reached GEL 18 billion,” the Minister stated.
According to the Minister, the export of agro-food products is increasing significantly, also adding that last year Georgia exported a record USD 1.8 billion worth of agro-food products to 110 countries worldwide.
“The future of the sector largely depends on partnerships that unite the state, businesses, scientists, and farmers. Therefore, we are launching a crucial reform by fundamentally transforming the activities of the Agricultural Development Agency. From April, qualitatively new directions of agricultural programs will be announced for our farmers and interested beneficiaries. Our goal is to make Georgian products competitive in both local and international markets, which will ensure faster development of Georgia’s agriculture and transform it into a modern, innovative, and highly productive sector,” emphasized Mr. Songulashvili.
According to the research conducted by Galt & Taggart, the Agricultural Development Index in Georgia, which combines productivity, price stability, and investments, showed an overall positive trend from 2017 to 2024. The study also indicates that the food market is growing rapidly, projected to reach approximately GEL 21.5 billion in 2025, and, if the current trend continues, could reach GEL 30 billion by 2030.