დავით სონღულაშვილი კაკლისა და ნუშის მწარმოებელ ფერმერებსა და ექსპორტიორებს შეხვდა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი კაკლისა და ნუშის მწარმოებელ ფერმერებსა და ექსპორტიორებს შეხვდა, სადაც დარგში არსებული გამოწვევები და განვითარების პერსპექტივები განიხილეს. შეხვედრის ფარგლებში მინისტრმა წარადგინა ინიციატივა დარგობრივი საბჭოს შექმნის შესახებ, რომელიც სექტორის მხარდაჭერასა და კოორდინაციას უზრუნველყოფს.
აღინიშნა, რომ კაკლისა და ნუშის წარმოება ქვეყნისთვის ერთ-ერთი სწრაფად განვითარებადი და მნიშვნელოვანი მიმართულებაა, რომელსაც დიდი მნიშვნელობა ენიჭება როგორც შიდა ბაზრის უზრუნველყოფის, ისე ექსპორტის ზრდის თვალსაზრისით.
„კაკლისა და ნუშის წარმოება ერთ-ერთი სწრაფად განვითარებადი მიმართულებაა. ჩვენი ქვეყნისთვის ამ დარგს მნიშვნელოვანი საექსპორტო პოტენციალი გააჩნია. სწორედ ამიტომ შეიქმნა შესაბამისი საბჭო, რომლის ფარგლებშიც შესაძლებელი იქნება სექტორის წარმომადგენლებთან აქტიური კომუნიკაცია, არსებული გამოწვევების განხილვა და ისეთი მექანიზმების განსაზღვრა, რომლებიც მაქსიმალურად შეუწყობს ხელს დარგის განვითარებას და ახალი საექსპორტო პროდუქტის ჩამოყალიბებას“, - აღნიშნა დავით სონღულაშვილმა.
დარგობრივი საბჭოს მიზანი სექტორში არსებული გამოწვევების იდენტიფიცირება, სიახლეების გაზიარება და ფერმერებისთვის ეფექტიანი მხარდაჭერის მექანიზმების შემუშავება იქნება.
საბჭოს შეხვედრები ყოველთვიურად მინისტრის მოადგილის კურატორობით, ხოლო კვარტალში ერთხელ - უშუალოდ მინისტრის ხელმძღვანელობით გაიმართება. აღნიშნული ფორმატი ხელს შეუწყობს დარგის წარმომადგენლებთან აქტიურ კომუნიკაციას, ფერმერთა ინტერესების უკეთ გათვალისწინებას და სექტორის განვითარებისკენ მიმართული პროექტების დაგეგმვას.
შეხვედრას მინისტრის მოადგილეები ლაშა დოლიძე და ლაშა ავალიანი, ასევე სამინისტროს შესაბამისი უწყებების ხელმძღვანელი პირები ესწრებოდნენ.

David Songulashvili meets with walnut and almond-producing farmers and exporters
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr. David Songulashvili, met with walnut and almond producing farmers and exporters to discuss the key challenges in the sector and its development prospects. During the meeting, the Minister presented an initiative to establish a sectoral council that will support and coordinate activities within the industry.
As mentioned, the walnut and almond production is one of the country’s rapidly developing and important sectors, playing a significant role both in supplying the domestic market and in increasing exports.
“Walnut and almond production is among the fastest-growing sectors. This field holds significant export potential for our country. Therefore, a relevant council has been established, which will enable active communication with sectoral representatives, discussion of existing challenges, and the development of mechanisms that will support the sectoral growth and the creation of new export products,” said Mr. David Songulashvili.
The primary goal of the sectoral council will be to identify existing challenges, share innovations, and develop effective support mechanisms for farmers.
The council meetings will be held monthly under the supervision of a Deputy Minister, and once every quarter under the direct leadership of the Minister. This format will promote active engagement with sector representatives, better consideration of farmers’ interests, and the planning of projects aimed at developing the sector.
The Deputies of the Minister, Mr. Lasha Dolidze and Mr. Lasha Avaliani, along with the Heads of relevant Agencies within the Ministry system, attended the meeting.