დავით სონღულაშვილი ცხოველთა ჯანმრთელობის დაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის გენერალურ მდივანს შეხვდა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი ცხოველთა ჯანმრთელობის დაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის (WOAH) გენერალურ მდივანს  ემანუელ სუბეირანს შეხვდა.
დავით სონღულაშვილმა მადლობა გადაუხადა გენერალურ მდივანს ცხოველთა ჯანმრთელობის დაცვის მსოფლიო ორგანიზაციის მხრიდან საქართველოსთვის გაწეული მხარდაჭერისთვის. მინისტრმა ყურადღება ქვეყანაში ვეტერინარიის მიმართულებით  განხორციელებულ და დაგეგმილ რეფორმებზე გაამახვილა.
„ცხოველთა ჯანმრთელობის დაცვისა და ქვეყანაში ვეტერინარიის დარგის განვითარების მიზნით, განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია ვეტერინარიის სფეროში ტექნიკური და ინსტიტუციური მხარდაჭერის გაძლიერება“, - განაცხადა დავით სონღულაშვილმა.
მინისტრმა შეხვედრაზე ისაუბრა ვეტერინარიის პროფესიის პოპულარიზაციის მნიშვნელობაზე და ხაზი გაუსვა კვალიფიციური კადრების მომზადების აუცილებლობის საკითხს. მისი თქმით, დარგის მდგრადი განვითარება მნიშვნელოვნად არის დამოკიდებული პროფესიული განათლების ხარისხზე და ვეტერინარიის სფეროსადმი ინტერესის ზრდაზე.
ემანუელ სუბეირანის განცხადებით, საქართველოს პროგრესი ვეტერინარიისა და ცხოველთა ჯანმრთელობის დაცვის მიმართულებით თვალსაჩინოა და ცხოველთა ჯანმრთელობის დაცვის მსოფლიო ორგანიზაცია მზად არის გააგრძელოს და გააღრმაოს თანამშრომლობა ქვეყანაში ვეტერინარიის დარგის განვითარებისა და  გაძლიერების კუთხით.
აღსანიშნავია, რომ ცხოველთა ჯანმრთელობის დაცვის მსოფლიო ორგანიზაცია (WOAH), რომელიც ცხოველთა ჯანმრთელობის დაცვას გლობალურ დონეზე უწევს კოორდინაციას, 1924 წელს დაარსდა და დღეისთვის მსოფლიოს 180-ზე მეტ ქვეყანას აერთიანებს. ორგანიზაციის მთავარი მიზანია ცხოველთა დაავადებების პრევენცია, კონტროლი და მათი გავრცელების შეზღუდვა, რაც პირდაპირ უკავშირდება როგორც სურსათის უვნებლობას, ისე ადამიანის ჯანმრთელობას.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში გამართულ შეხვედრას მინისტრის მოადგილეები ლაშა ავალიანი, ლაშა დოლიძე და სამინისტროს შესაბამისი უწყების და სამსახურების ხელმძღვანელი პირები ესწრებოდნენ.

David Songulashvili Meets with the Director General of the World Organization for Animal Health
The Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Mr David Songulashvili, held a meeting with the Director General of the World Organization for Animal Health, Mrs Emmanuel Soubeyran.
Minister Songulashvili expressed his gratitude for the continued support provided to Georgia by the World Organization for Animal Health, emphasizing the reforms already implemented and those planned in the veterinary sector.
“Strengthening technical and institutional support in the field of veterinary medicine is of particular importance for safeguarding animal health and advancing the development of the veterinary sector in the country,” stated Mr David Songulashvili.
During the meeting, the Minister also underscored the importance of promoting the veterinary profession and training highly qualified professionals. He noted that the sustainable development of the sector largely depends on the quality of professional education and growing interest in veterinary sciences.
For her part, Mrs Emmanuel Soubeyran noted that Georgia’s progress in veterinary medicine and animal health is evident and reaffirmed that the World Organization for Animal Health stands ready to continue and further deepen its cooperation to enhance and develop the country’s veterinary sector.
Notably, the World Organization for Animal Health (WOAH), established in 1924, coordinates animal health protection efforts at the global level and currently brings together more than 180 member countries. Its primary objective is the prevention and control of animal diseases and the limitation of their spread, which is directly linked to both food safety and public health.
The Deputies of the Minister, Mr Lasha Avaliani and Mr Lasha Dolidze, along with the Heads of relevant Agencies and Departments of the Ministry, also attended the meeting.