დავით სონღულაშვილმა გარდაბნის მუნიციპალიტეტში ღვინისა და ალკოჰოლური სასმელების საწარმო დაათვალიერა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა დავით სონღულაშვილმა, ქვემო ქართლის მხარეში სახელმწიფო რწმუნებულ ილია ჯალაღანიასთან ერთად, გარდაბნის მუნიციპალიტეტში მდებარე მეღვინეობა „მარნაველი“ დაათვალიერა და საწარმოს საქმიანობასა და წარმოების პროცესს ადგილზე გაეცნო.
„ქვემო ქართლში ვიზიტის მთავარი მიზანია სახელმწიფოს მხარდაჭერით შექმნილი საწარმოების საქმიანობის და იმ შედეგების ადგილზე გაცნობა, რომლებიც სოფლის მეურნეობის განვითარების მიმართულებით გვაქვს. მნიშვნელოვანია, რომ მსგავსი საწარმოები ქმნის სამუშაო ადგილებს, აძლიერებს ადგილობრივ ეკონომიკას და ზრდის ქართული პროდუქციის საექსპორტო პოტენციალს. რეგიონებში ვიზიტების დროს, ვხვდებით ფერმერებს, ვისმენთ მათ საჭიროებებსა და გამოწვევებს, რათა სახელმწიფო მხარდაჭერა კიდევ უფრო ეფექტიანი გავხადოთ. ძლიერი სოფელი და ძლიერი ფერმერი ნიშნავს ძლიერ ქვეყანას და ძლიერ ეკონომიკას“, - აღნიშნა დავით სონღულაშვილმა.
მეღვინეობა „მარნაველი“ გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სოფლის განვითარების სააგენტოს ბენეფიციარია. კომპანიამ, წარმოების გაფართოების მიზნით, არაერთხელ ისარგებლა სახელმწიფო პროგრამით „შეღავათიანი აგროკრედიტი“. საწარმოში მიმდინარეობს ღვინისა და ალკოჰოლური სასმელების წარმოება, ჩამოსხმა და რეალიზაცია. უზრუნველყოფილია წარმოების სრული ციკლი, რომელიც მოიცავს ყურძნის მიღებას, ღვინის, საბრენდე სპირტისა და ღვინის ბრენდის წარმოებასა და ჩამოსხმას.
საწარმოს წლიური წარმადობა 5 მილიონ ბოთლს აღწევს. წარმოებული პროდუქცია რეალიზდება როგორც ადგილობრივ ბაზარზე, ისე ექსპორტზე გადის აშშ-ში, ჩინეთში, უკრაინაში, ბელარუსში, ყაზახეთსა და სხვა ქვეყნებში. საწარმოში მუდმივად 120 ადგილობრივი მცხოვრებია დასაქმებული.
აღსანიშნავია, რომ პროგრამის „შეღავათიანი აგროკრედიტი“ ფარგლებში, ღვინისა და ალკოჰოლური სასმელების საწარმოების შექმნისა და განვითარების მიზნით, კომერციული ბანკების მიერ საქართველოს მასშტაბით 300 მილიონ ლარზე მეტი ღირებულების აგროსესხია გაცემული, ხოლო სოფლის განვითარების სააგენტოს თანადაფინანსება 74 მილიონ ლარს აღემატება. მათ შორის, ქვემო ქართლის რეგიონში გაცემული შეღავათიანი აგროკრედიტების მოცულობა 9 მილიონ ლარზე მეტია, ხოლო სააგენტოს თანადაფინანსება 3 მილიონ ლარს აღემატება.

David Songulashvili Visits Wine and Spirits Production Facility in Gardabani Municipality
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr David Songulashvili, along with the State Representative of the Kvemo Kartli region, Mr Ilia Jalaghania, visited the “Marnaveli” winery in Gardabani Municipality to observe its operations and gain first-hand insight into the production process.
“The primary objective of our visit to Kvemo Kartli is to evaluate the performance of enterprises established with state support and review the tangible outcomes achieved through our efforts to advance the agricultural sector.”
Similar enterprises are instrumental in generating employment, stimulating local economic growth, and increasing the competitiveness and export potential of Georgian products in international markets.
During our regional visits, we meet with farmers, listen to their needs and challenges, and work to ensure that state support mechanisms become even more effective. A strong rural sector and prosperous farmers are the foundation of a strong country and a resilient economy,” stated Mr David Songulashvili.
“Marnaveli” Winery is a beneficiary of the Rural Development Agency under the Ministry of Environmental Protection and Agriculture. The company has repeatedly utilised the state-supported Preferential Agrocredit Program to expand its production capacity. Moreover, the enterprise is engaged in the production, bottling, and marketing of wine and alcoholic beverages. It operates a fully integrated production cycle, encompassing grape reception, wine production, brandy and spirit distillation, wine brandy production, and bottling.
The facility has an annual production capacity of 5 million bottles. Its products are sold on the domestic market and exported to international destinations, including the United States, China, Ukraine, Belarus, Kazakhstan, and other countries.
Notably, under the Preferential Agrocredit Program, commercial banks across Georgia have issued agricultural loans exceeding GEL 300 million to support the establishment and development of wine and alcoholic beverage enterprises. The Rural Development Agency’s co-financing contribution has surpassed GEL 74 million. In the Kvemo Kartli region alone, the volume of preferential agrocredits issued exceeds GEL 9 million, while the Agency’s co-financing has surpassed GEL 3 million.