დავით სონღულაშვილი გარდაბანში მეფრინველეობის ფერმის „საბუდარა“ საქმიანობას გაეცნო
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი, ქვემო ქართლში სამუშაო ვიზიტის ფარგლებში, გარდაბნის მუნიციპალიტეტის სოფელ კრწანისში მდებარე მეფრინველეობის ფერმაში, შპს „საბუდარაში“ იმყოფებოდა.მინისტრმა ფერმის ინფრასტრუქტურა დაათვალიერა და მიმდინარე საქმიანობას გაეცნო, რომელიც ბროილერის სადედე გუნდის გამოზრდასა და საინკუბაციო კვერცხის წარმოებას მოიცავს.
„ვეცნობით იმ საწარმოების საქმიანობას, რომლებიც სახელმწიფო პროგრამების ფარგლებში შეიქმნა. განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია ასეთი საწარმოების განვითარება, ისინი ქმნიან დამატებით სამუშაო ადგილებს, აყალიბებენ სრულ ღირებულებათა ჯაჭვს - პირველადი წარმოებიდან საბოლოო პროდუქტამდე, ზრდიან ექსპორტის შესაძლებლობებს და, საბოლოო ჯამში, ხელს უწყობენ ქვეყნის ეკონომიკურ გაძლიერებასა და განვითარებას“,- აღნიშნა დავით სონღულაშვილმა.
შპს „საბუდარა“ სოფლის განვითარების სააგენტოს ბენეფიციარი კომპანიაა. საწარმოს წლიური წარმადობა 7 მილიონ საინკუბაციო კვერცხს შეადგენს. კომპანია ამიერკავკასიის მასშტაბით ახორციელებს Aviagen-ის, Babolna Tetra-სა და Lohmann Tierzucht-ის ჯიშის ერთდღიანი სანაშენე წიწილის რეალიზაციას. ამასთან, მომხმარებლებს უზრუნველყოფს წიწილების გამოსაზრდელად საჭირო მედიკამენტებით, მზა საკვებითა და საკვები კონცენტრატებით. პროდუქცია მიეწოდება როგორც ადგილობრივ ბაზარს, ისე ექსპორტზე გადის აზერბაიჯანსა და სომხეთში. საწარმოში 60 ადგილობრივი მცხოვრებია დასაქმებული.
კომპანიამ სხვადასხვა წლებში ისარგებლა სახელმწიფო პროგრამით „შეღავათიანი აგროკრედიტი“.
მინისტრთან ერთად მეფრინველეობის ფერმაში ქვემო ქართლის მხარეში სახელმწიფო რწმუნებული ილია ჯალაღანია, გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე ლაშა ავალიანი და სურსათის ეროვნული სააგენტოს უფროსი გიორგი იაკობაშვილი იმყოფებოდნენ.
აღსანიშნავია, რომ პროგრამის „შეღავათიანი აგროკრედიტი“ ფარგლებში, მეფრინველეობის ფერმების მოწყობისა და განვითარების ხელშეწყობის მიზნით, საქართველოს მასშტაბით, ბანკების მიერ გაცემულია 269 მილიონ ლარზე მეტი ღირებულების 2 400-ზე მეტი სესხი, ხოლო სოფლის განვითარების სააგენტოს თანადაფინანსება 63 მილიონ ლარს აღემატება; მათ შორის, ქვემო ქართლის რეგიონში გაცემულია 72 მილიონი ლარის ღირებულების 235 სესხი, ხოლო სააგენტოს თანადაფინანსება 18 მილიონ ლარზე მეტია.
ქვემო ქართლში ვიზიტის ფარგლებში, დავით სონღულაშვილი ფონიჭალაში არსებულ კომბინირებული საკვების მაღალტექნოლოგიურ საწარმოს „ნუტრიმაქსი“ საქმიანობას გაეცნობა; მინისტრი მარნეულში სურსათის ეროვნული სააგენტოს ახალ რეგიონულ ოფისს გახსნის, სოფელ დამია-გეურარხში სახელმწიფო მხარდაჭერით შექმნილ სასათბურე მეურნეობას დაათვალიერებს. დაგეგმილია შეხვედრები ადგილობრივ ფერმერებთან, სადაც საჭიროებებზე, გამოწვევებსა და აგროსექტორის განვითარების საკითხებზე იმსჯელებენ.

As part of his working visit to the Kvemo Kartli region, the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr David Songulashvili, visited the poultry farm Sabudara LLC in the village of Krtsanisi, Gardabani Municipality.During the visit, the Minister toured the farm’s infrastructure and reviewed its ongoing operations, including the rearing of broiler breeder flocks and the production of hatching eggs.
“We are reviewing the operations of enterprises established through state support programs. The development of such businesses is particularly important, as they create additional employment opportunities, establish complete value chains—from primary production to the final product—expand export opportunities, and ultimately contribute to the country’s economic growth and development,” said Mr David Songulashvili.
Sabudara LLC is a beneficiary of the Rural Development Agency. The enterprise has an annual production capacity of 7 million hatching eggs. The company supplies day-old breeding chickens of the Aviagen, Bábolna TETRA, and Lohmann Tierzucht breeds throughout the South Caucasus region. In addition, it provides customers with veterinary medicines, prepared feed, and feed concentrates required for chicken rearing.
The company’s products are supplied to the domestic market and exported to Azerbaijan and Armenia. The enterprise employs 60 local residents.
Over the years, the company has benefited from the state-supported Preferential Agrocredit Program, which has supported the expansion and development of its operations.
The State Representative of Kvemo Kartli, Mr Ilia Jalaghania; Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr Lasha Avaliani; and Head of the National Food Agency, Mr Giorgi Iakobashvili, also accompanied the Minister.
Under the Preferential Agrocredit Program, more than 2,400 loans worth over GEL 269 million have been issued nationwide by commercial banks to support the establishment and development of poultry farms, while co-financing from the Rural Development Agency has exceeded GEL 63 million. In the Kvemo Kartli region alone, 235 loans worth GEL 72 million have been issued, with Agency co-financing exceeding GEL 18 million.
As part of his regional visit, Minister Songulashvili will visit the high-tech animal feed manufacturing facility Nutrimax in Ponichala, inaugurate the new regional office of the National Food Agency in Marneuli, and inspect a state-supported greenhouse enterprise in the village of Damia-Geurarkh.
Meetings with local farmers are also planned to discuss local needs, challenges, and key issues related to the development of the agricultural sector across the country.