დავით სონღულაშვილი ტაჯიკეთის რესპუბლიკის სოფლის მეურნეობის მინისტრს შეხვდა
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი დავით სონღულაშვილი, ტაჯიკეთის რესპუბლიკაში ოფიციალური ვიზიტის ფარგლებში, ტაჯიკეთის რესპუბლიკის სოფლის მეურნეობის მინისტრს, ქურბონ ჰაკიმზოდას შეხვდა.
შეხვედრაზე მხარეებმა საქართველოსა და ტაჯიკეთს შორის სოფლის მეურნეობის სფეროში თანამშრომლობის გაღრმავების პერსპექტივები განიხილეს.
„საქართველოსა და ტაჯიკეთს სოფლის მეურნეობის მიმართულებით თანამშრომლობის მნიშვნელოვანი პოტენციალი აქვთ. მზად ვართ, კოლეგებს გავუზიაროთ ჩვენი გამოცდილება აგრარული სექტორის განვითარებისა და ფერმერთა მხარდაჭერის პროგრამების განხორციელების მიმართულებით. დარწმუნებული ვარ, ერთობლივი ძალისხმევით შევძლებთ ორმხრივად სასარგებლო პროექტების განხორციელებას და თანამშრომლობის ახალ ეტაპზე გადაყვანას“, – განაცხადა დავით სონღულაშვილმა.
შეხვედრაზე ასევე ყურადღება გამახვილდა კლიმატგონივრულ სოფლის მეურნეობაზე, წყლის რესურსების ეფექტიან მართვაზე, სოფლის განვითარების პოლიტიკასა და კვლევით ინსტიტუტებს შორის თანამშრომლობის გაძლიერებაზე.
საქართველოსა და ტაჯიკეთს შორის აგრო-სასურსათო ვაჭრობა დადებითი დინამიკით ხასიათდება. 2025 წელს ორ ქვეყანას შორის სავაჭრო ბრუნვამ 7.3 მილიონი აშშ დოლარი შეადგინა, საიდანაც ექსპორტი 6.5 მილიონი აშშ დოლარი, ხოლო იმპორტი 778 ათასი აშშ დოლარი იყო. ტაჯიკეთში საქართველოდან ძირითადად ექსპორტირდება უალკოჰოლო გაზიანი სასმელები, მინერალური და მტკნარი წყლები, კვებითი დანამატები, ნატურალური ყურძნის ღვინოები და სხვა აგრო-სასურსათო პროდუქცია.
დავით სონღულაშვილი ტაჯიკეთის რესპუბლიკაში საქართველოს პრემიერ-მინისტრ ირაკლი კობახიძესა და მთავრობის წევრებთან ერთად იმყოფება.

David Songulashvili Meets with the Minister of Agriculture of the Republic of Tajikistan
As part of his official visit to the Republic of Tajikistan, the Minister of Environmental Protection and Agriculture, Mr David Songulashvili, met with the Minister of Agriculture of the Republic of Tajikistan, Mr Qurbon Hakimzoda.
The parties discussed ways to deepen cooperation between Georgia and Tajikistan in the agricultural sector.
“Georgia and Tajikistan have strong potential for agricultural cooperation. We are ready to share our experience in advancing the agrarian sector and supporting farmers. Moreover, I am confident that, through joint efforts, we can launch mutually beneficial projects and take our cooperation to a new level,” stated Mr David Songulashvili.
The discussion also focused on climate-smart agriculture, efficient water resource management, rural development policy, and the strengthening of cooperation among research institutions.
Agri-food trade between Georgia and Tajikistan continues a positive growth trend. In 2025, bilateral trade turnover reached USD 7.3 million, including USD 6.5 million in exports and USD 778,000 in imports. Georgia’s principal agri-food exports to Tajikistan include non-alcoholic carbonated beverages, mineral and fresh water, food additives, natural grape wines, and other agricultural products.
Minister David Songulashvili is visiting the Republic of Tajikistan together with Georgia’s Prime Minister, Mr Irakli Kobakhidze, and members of the Georgian Government Delegation.