ლევან დავითაშვილი როს ვილსონს შეხვდა.
გარემოსა დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ლევან დავითაშვილი ამერიკის შეერთებული შტატების საგანგებო და სრულუფლებიან ელჩს საქართველოში როს ვილსონს, ორგანიზაციის „Land O’Lakes International Development’’ (Land O’Lakes) და აშშ-ის სოფლის მეურნეობის დეპარტამენტის (USDA) წარმომადგენლებს შეხვდა.
შეხვედრაზე მხარეებმა საქართველოში მესაქონლეობის განვითარების ხელშეწყობის ახალი პროექტის „Food for Progress“ დაწყების საკითხებზე იმსჯელეს და პროექტის მნიშვნელობა შეაფასეს.
აშშ-ის სოფლის მეურნეობის დეპარტამენტი (USDA) ახალ პროექტს საქართველოში ორგანიზაციის „Land O’Lakes International Development“ (Land O’Lakes) დახმარებით განახორციელებს. პროექტის ხანგრძლივობა 5 წელია, რომლის ბიუჯეტსაც 17 მლნ აშშ დოლარი შეადგენს.
შეხვედრაზე მინისტრმა ისაუბრა აგრარულ დარგში მიღწეული წარმატებებისა და სამომავლო გეგმების შესახებ. ყურადღება მესაქონლეობის სექტორის განვითარების მნიშვნელობაზე გაამახვილა და ელჩს მადლობა გადაუხადა წლების განმავლობაში გაწეული მხარდაჭერისა და დახმარებისთვის.
„დღეს მოხდა ახალი პროექტის „Food for Progress“ ინიცირება, რაც გულისხმობს საქართველოში სოფლის მეურნეობის სექტორის განვითარების ხელშეწყობას. აღნიშნული პროექტის განხორციელებაში ჩართული იქნებიან ორგანიზაცია „Land O’Lakes International Development’’ (Land O’Lakes), რომელიც ამერიკის შეერთებულ შტატებში მესაქონლეობის და მერძევეობის სექტორში წამყვან ორგანიზაციას წარმოადგენს, ასევე მიჩიგანის სახელმწიფო უნივერსიტეტი. ჩვენ მხარს ვუჭერთ საქართველოს განვითარებას“, - განაცხადა როს ვილსონმა.
ახალი პროექტი ითვალისწინებს მესაქონლეობისა და მერძევეობის დარგის განვითარების მხარდაჭერას პროდუქტიულობის გაზრდის, ხარისხის გაუმჯობესებისა და ფერმის მართვის საუკეთესო პრაქტიკის დანერგვის, ასევე სასოფლო-სამეურნეო ექსტენციის მოდელების შემუშავების ხელშეწყობის გზით. მესაქონლეობის დარგში კონკურენტული უპირატესობის მიღწევისთვის, პროექტის ფარგლებში განხორციელდება ინოვაციების დანერგვის, მომსახურებაზე ორიენტირებული მარკეტინგის განვითარებისა და აღნიშნულ პროცესში საჯარო და კერძო სექტორის წარმომადგენლების უშუალო ჩართულობის მხარდაჭერა.
პროექტის ბენეფიციარები იქნებიან საშუალო და მსხვილი ფერმერები და მეწარმეები მთელი ქვეყნის მასშტაბით.
პროექტი განხორციელდება გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს, სურსათის ეროვნულ სააგენტოს, საქართველოს ინოვაციებისა და ტექნოლოგიების სააგენტოს, საქართველოს ფერმერთა ასოციაციის, აგრეთვე სხვადასხვა კერძო სექტორისა და არასამთავრობო ორგანიზაციების ჩართულობით.

Levan Davitashvili hosted Ross Wilson
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Levan Davitashvili met with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the United States to Georgia, Ross Wilson and representatives of the Organization "Land O'Lakes" and US Department of Agriculture (USDA). At the meeting, the sides discussed issues related to the new project "Food for Progress" in Georgia and evaluated the importance of the project.
With the help of the organization "Land O'Lakes International Development" (Land O'Lakes), the US Department of Agriculture (USDA) will implement a new project in Georgia. The budget of the project amounts to 17 million $ and will last for 5 years.
The Minister thanked the Ambassador for support and assistance provided to Georgia over the years, he brought forward future plans and achievements in the agricultural sector and drew his attention to the development of the livestock sector in the country.
Today we have initiated the new project " Food for Progress ", which aims to support the development of the agricultural sector in Georgia. The Land O’Lakes is a US based organization working for livestock and diary sectors development and which along with the Michigan State University will be engaged in the implementation of this new project. We support the development of Georgia " – declared Ross Wilson.
The new project aims to increase agricultural productivity in the dairy and beef sectors by disseminating farm management best practices. The project will expand extension models to achieve a competitive advantage in the field of livestock, comprising development of innovations and service-oriented marketing system through direct involvement of public and private sector representatives in the process.
Project beneficiaries will be medium and large scale farmers and entrepreneurs across the country.
The project will be implemented by the Ministry of Environmental Protection and Agriculture, National Food Agency, Georgian Innovations and Technologies Agency, Georgian Farmers Association and various private sector and NGOs.