შეხვედრა იტალიის დელეგაციის წარმომადგენლებთან.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, ნინო თანდილაშვილმა იტალიის რესპუბლიკის გარემოს, ხმელეთისა და ზღვის სამინისტროს წარმომადგენლებთან შეხვედრა გამართა.
შეხვედრაზე მხარეებმა განიხილეს ორ ქვეყანას შორის გაფორმებული ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმის ფარგლებში, საქართველოში კლიმატის ცვლილებებთან დაკავშირებული რისკების შეფასების მექანიზმების დასანერგად განსახორციელებელი ღონისძიებები.
ნინო თანდილაშვილმა ხაზი გაუსვა იტალიის რესპუბლიკის მხარდაჭერის მნიშვნელობას და ქვეყანაში მწვანე ეკონომიკის განვითარების პრიორიტეტულობას.
აღინიშნა, რომ იტალიის რესპუბლიკის მიერ საქართველოსთვის გამოყოფილი გრანტის ფარგლებში დაგეგმილია, ატმოსფერული ჰაერის მოდელირებისა და პროგნოზირების სისტემის დანერგვის, მონიტორინგის სადგურების შეძენისა და ინსტალირების, ქ. თბილისის ტერიტორიის ფარგლებში მდინარე მტკვრისა და მისი შენაკადების აუზებში ჰიდროლოგიური და გეოლოგიური კვლევებისა და შესაფუთი მასალების ხარისხის შეფასების სისტემის დასანერგად პროექტების განხორციელება.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში გამართულ შეხვედრას გარემოს ეროვნული სააგენტოს უფროსი ანდრო ასლანიშვილი და სააგენტოს შესაბამისი სამსახურის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

Meeting with the Delegation of Italy
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Nino Tandilashvili hosted the representatives of the Ministry for Environment, Land and Sea Protection of the Republic of  Italy.
Under the frame of the Memorandum of Cooperation signed between the two countries, the participants discussed ways to develop and implement effective measures for climate change risk assessment in Georgia.
Italy’s support to Georgia, as well as green economy development in the country was stressed by the Deputy at the meeting.
Within the grant allocated by the Republic of Italy, a number of projects will be implemented in the surroundings of Tbilisi, namely nearby the territory of river Mtkvari and its tributaries. The projects will embrace an introduction of atmospheric modeling and air quality forecasting system, purchasing and installing of air quality monitoring stations, conducting hydrological and geological survey and introducing an effective system for checking and controlling the quality for any packaging material-was noted at the meeting.
The Head of the National Environmental Agency, Andro Aslanishvili along with the representatives of the relevant departments of the Agency attended the meeting.