ლევან დავითაშვილმა ქაღალდის სეპარირებული შეგროვების კონკურსში გამარჯვებული სკოლები დააჯილდოვა
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა ლევან დავითაშვილმა ქაღალდის სეპარირებული შეგროვების კონკურსში გამარჯვებული სკოლები დააჯილდოვა, მოსწავლეებს შესაბამისი სერტიფიკატები და თემატური პრიზები გადასცა.
მინისტრმა ქვეყნაში ნარჩენების მდგარდი მართვის საჭიროებაზე ისაუბრა და ყურადღება ნარჩენების მართვის კოდექსსა და სამინისტროს გრძელვადიანი ნარჩენების მართვის სტრატეგიის მნიშვნელობაზე გაამახვილა.
როგორც ლევან დავითაშვილმა აღნიშნა, ცნობიერების ამაღლება ნარჩენების მართვაში ერთ-ერთი უმნიშვნელოვანესი საკითხია და ამერიკის შეერთებული შტატების საერთაშორისო განვითარების სააგენტოს (USAID) მხარდაჭერისთვის მადლობა გადაუხადა.
კონკურსი, კავკასიის გარემოსდაცვითი არასამთავრობო ორგანიზაციების ქსელი (CENN) -ის მიერ, USAID ფინანსური მხარდაჭერით, პროგრამა „ნარჩენების მართვის ტექნოლოგია რეგიონებში- ფაზა II (WMTR II) ფარგლებში გაიმართა.
პროგრამა ხორციელდება საქართველოს სამ რეგიონში - კახეთი, აჭარა, შიდა ქართლი და  ხელს უწყობს ქვეყანაში ნარჩენების მართვის სექტორის მოდერნიზებას და ინკლუზიურ ეკონომიკურ ზრდას.
აღსანიშნავია, რომ კონკურსში მონაწილე 135 სკოლამ ჯამურად 53 ტონა მაკულატურა შეაგროვა. მათგან კი, შეგროვებული ქაღალდის ნარჩენის რაოდენობის მიხედვით 7 გამარჯვებული სკოლა გამოვლინდა.
ღონისძიებაზე ასევე წარმოდგენილი იყო „მწვანე კომპანიების“ ნაწარმი პროდუქცია. მათ შორის, საქართველოში წარმოებული გადამუშავებული ქაღალდისგან დამზადებული ნივთები.
ღონისძიებას განათლების, მეცნიერების, კულტურისა და სპორტის მინისტრის მოადგილე ირინა აბულაძე და USAID-ის ეკონომიკური განვითარების ოფისის დირექტორი ვერონიკა ლი ესწრებოდნენ.

Levan Davitashvili awarded winner schools participating in the paper separation and collection contest
The Minister of Environmental Protection and Agriculture, Levan Davitashvili awarded winner schools participating in the contest for separating and collecting paper, Minister awarded pupils with relevant certificates and thematic prizes.
The Minister has been focused on the importance of waste management in the country, thereby, he drew his attention to the waste management code and long-term waste management strategy developed by the Ministry. According to Levan Davitashvili, rising public awareness is one of the most important issues in waste management and thanked United States Agency for International Development (USAID) for their support.
The competition was organized by the Caucasus Environmental NGO Network (CENN) with the financial support of USAID. The event was held under the program ‘’Waste Management Technologies in Regions’’ (WMTR II) Phase II .
The program is implemented in three regions of Georgia - Kakheti, Adjara, Shida Kartli and facilitates modernization of waste management sector and inclusive economic growth in the country.
It should be noted, that in total, 135 schools participated in the competition and collected 53 tons of paper. Among them, 7 winner schools were identified according to the number of collected paper waste.
The products of "green companies" were also presented at the event, some of them were made from recycled paper produced in Georgia.
The Deputy Minister of Education, Science, Culture and Sport, Irina Abuladze and Director of USAID Economic Development Office Veronica Lee attended the event.