საქართველოში მიწის ეროზიის საწინააღმდეგო ღონისძიებების - ქარსაფარი ზოლების აღდგენისა და გაშენებასთან დაკავშირებული პროექტის შემაჯამებელი შეხვედრა გაიმართა
საქართველოში მიწის ეროზიის საწინააღმდეგო პროექტების შემაჯამებელ შეხვედრაზე გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველმა მოადგილემ გიორგი ხანიშვილმა ქარსაფარი ზოლების მნიშვნელობაზე და ამ მიმართულებით დღეს არსებულ მდგომარეობაზე ისაუბრა. მან საერთაშორისო დონორი ორგანიზაციების კონტრიბუციასა და მაქსიმალურ ჩართულობას გაუსვა ხაზი.აღსანიშნავია, რომ პროექტის ფარგლებში დასრულდა 25 კმ-იანი ქარსაფარი ზოლების გაშენება ქარელისა და გორის მუნიციპალიტეტებში (მათ შორის, საოკუპაციო ხაზის მიმდებარე სასოფლო-სამეურნეო სავარგულებისთვის).
პროექტს ჰყავდა 514 ბენეფიციარი, მათ შორის 120 ქალი-ფერმერი. დაირგო 40 000-ზე მეტი ხე-მცენარე, რომელთაგან 20 000 ნერგი ფოტოდეგრადირებადი პლასტიკური ტუბით არის დაცული (საერთო ჯამში, 1 327,8 ჰექტარი). ასევე მოეწყო 2 მცირე ზომის სანერგე მეურნეობა ქალი ფერმერებისთვის, სადაც დაინერგა კონტეინერული წესით ნერგების გამოყვანა.
აღნიშნული შეხვედრა გაიმართა სოფლის მეურნეობის განვითარების საერთაშორისო ფონდის (IFAD) ფინანსური მხარდაჭერით, საქართველოს სოფლის მეურნეობის მოდერნიზაციის, ბაზრის ხელმისაწვდომობისა და მდგრადობის (AMMAR) პროექტის ფარგლებში.
ამავე პროექტით მომზადდა “ქარსაფარი (მინდორდაცვითი) ზოლების შესახებ“ კანონის პროექტის რეგულირების ზეგავლენის შეფასების (Regulatory Impact Assessment - RIA) ანგარიში.
შეხვედრაზე ბენეფიციარი ფერმერების მონაწილეობით ასევე განიხილეს და შეაჯამეს ქარელისა და გორის მუნიციპალიტეტებში ქარსაფარი ზოლების გაშენების შედეგები, მიღწეული წარმატებები და არსებული გამოწვევები. პროექტის საბოლოო მიზანია მწვანე სოფლის მეურნეობის ინიციატივის ხელშეწყობა სოფლის მდგრადი განვითარებისთვის.

Soil erosion control measures in Georgia and windbreaks renovation and planting project to sum up at the meeting
The importance of windbreaks in sustainable agricultural systems and current situation in this direction was stressed by the First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Giorgi Khanishvili at the meeting, where sides summed up soil erosion control measures in Georgia and discussed windbreaks renovation and planting project. The First Deputy underlined the contribution and maximal engagement of international donor organizations in the project.
It is worth noting, that under the project, the 25 km length of windbreak was planted in Kareli and Gori municipalities (including agricultural lands in so-called borders- occupation lines).
The project embraced 514 beneficiaries, including 120 female farmers. More than 40 000 trees have been planted, 20,000 seedlings are protected with a plastic tub (totally 327.8 hectares). 2 small nursery farms were arranged for female farmers, where they grow container seedlings.
This meeting was held with the financial support of the International Fund for Agricultural Development (IFAD), under the frame of the Georgia's Agriculture Modernization, Market Access and Resilience Project (AMMAR).
The Regulatory Impact Assessment (RIA) report on the Law of Georgia on windbreaks was prepared under the frame of the Soil erosion control measures in Georgia and windbreaks renovation and planting project.
The participants also discussed and summed up the results of planting the windbreaks in Kareli and Gori municipalities and drew their attention to the achieved successes and existing challenges. The final goal of the project is to promote the green agriculture initiative for sustainable development of rural areas.