ნინო თანდილაშვილი: „სამინისტროს პრიორიტეტი ქვეყანაში მწვანე წარმოების ხელშეწყობაა“
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის,  ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების და  ფინანსთა სამინისტროების, ასევე,  საბანკო და საფინანსო სექტორის, საერთაშორისო  (UNDP, UNIDO, USAID, ევროკავშირის წარმომადგენლობა საქართველოში) და არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და სამეცნიერო წრეების წარმომადგენლებმა საქართველოში მცირე და საშუალო ბიზნესისთვის მწვანე ფინანსებზე ხელმისაწვდომობის გაუმჯობესების შესაძლებლობები განიხილეს.
სამუშაო შეხვედრაზე  გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, ნინო თანდილაშვილმა ხაზგასმით აღნიშნა, რომ  მწვანე ეკონომიკა საქართველოს სამთავრობო პროგრამის უმნიშვნელოვანესი ნაწილია.
„სამინისტროს ერთ-ერთი მთავარი პრიორიტეტია ხელი შეუწყოთ ქვეყანაში ისეთი წარმოების განვითარებას, რომელიც მინიმალურ ზიანს მიაყენებს გარემოს.  ბოლო წლების განმავლობაში,   შევძელით ღრმა და ყოვლისმომცველი თავისუფალი სავაჭრო სივრცის შესახებ შეთანხმებით (DCFTA) გათვალისწინებული ვალდებულებების შესაბამისი სტანდარტების დანერგვა. სოფლის მეურნეობის დარგს აქვს ყველანაირი რესურსი, რათა მოხდეს მწვანე წარმოების წახალისება  და ბიზნესსექტორი ბიოწარმოებაზე გადავიდეს“, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ.
როგორც ნინო თანდილაშვილმა შეხვედრაზე აღნიშნა, მნიშვნელოვანია, ხელისუფლებამ, კერძო ინვესტორებმა, დონორმა ორგანიზაციებმა, მწარმოებლებმა და მომხმარებლებმა, ერთობლივი ძალისხმევით შეიმუშაონ პოლიტიკა ეფექტიანი მწვანე დაფინანსების მობილიზების  მიზნით. შედეგად, მცირე და საშუალო საწარმოების მხრიდან გარემოზე მიყენებული ზიანი  შემცირდება, რაც  დადებითად აისახება ქვეყნის ეკონომიკასა და ეკოლოგიაზე.
შეხვედრის მონაწილეებმა ის ძირითადი გამოწვევები, ინიციატივები და  ფინანსური მექანიზმები განიხილეს, რომელთა საშუალებითაც შესაძლებელი იქნება ენერგოეფექტურობაზე ორიენტირებული ინვესტიციების ზრდის ხელშეწყობა მცირე და საშუალო საწარმოებში.
შეხვედრაზე, საუბარი შეეხო ეკონომიკური თანამშრომლობისა და განვითარების ორგანიზაციის (OECD) მიერ მომზადებულ ანგარიშს, რომელიც ევროკაშირის მიერ დაფინანსებული პროექტის „EU4Environment”  ფარგლებში მომზადდა.

Nino Tandilashvili: " Ministry is prioritizing the green manufacturing in the country"
The representatives of the Ministries of Environmental Protection and Agriculture, Economy and Sustainable Development, Finance, banking and financial sector, international organizations (UNDP, UNIDO, USAID, European Union Delegation to Georgia), members of the non-governmental organizations and academia discussed how to improve an access to green financial resources to small and medium businesses in Georgia.
The Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture Nino Tandilashvili noted, that green economy is an important part of the Georgian government program. "One of the main priorities of the Ministry is to promote the manufacturing process, that will cause less harm to the environment.
In recent years, we introduced relevant standards envisaged in the obligations under the Deep and Comprehensive Free Trade Area Agreement (DCFTA). The agricultural sector has all resources to foster green production and facilitate the business sector to produce bio products " said the Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture.
As Nino Tandilashvili noted,  representatives of government, private investors, donor organizations, as well as producers and consumers should make joint efforts to mobilize efficient green financing. Accordingly, the damage caused to the environment by small and medium-sized enterprises will be reduced, which will be positively reflected to the economy and ecological condition of the country.
The participants discussed main challenges, initiatives and financial mechanisms with a main focus on the energy efficiency to further increase investments in the small and medium enterprises.
The sides also brought forward the report prepared by the Organization for Economic Co-operation and Development (OECD), prepared under the EU-funded project "EU4Environment".