ქართული ჩაის სექტორში არსებულ გამოწვევებსა და მათი გადაწყვეტის გზებზე გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, სოლომონ პავლიაშვილმა და ჩაის მწარმოებლებმა წალენჯიხაში გამართულ შეხვედრაზე იმსჯელეს
სოლომონ პავლიაშვილმა, სამეგრელო-ზემო სვანეთის სახელმწიფო რწმუნებულის მოადილესთან, მალხაზ თორიასთან ერთად, ჩაის რეაბილიტაციის სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში რეაბილიტირებული პლანტაციები დაათვალიერა და სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის აგროსანჟინრო კვლევის სამსახურის მიერ ჩაის კომბინირებული აგრერატის მუშაობას გაეცნო.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო 2016 წლიდან ახორციელებს ჩაის პლანტაციების რეაბილიტაციის პროგრამას, რომლის მიზანიც საქართველოში არსებული ჩაის პლანტაციების პოტენციალის ეფექტიანად გამოყენება, ადგილობრივი ჩაის წარმოების ზრდის ხელშეწყობა, შედეგად, თვითუზრუნველყოფის დონის ამაღლება და საექსპორო პოტენციალის გაზრდაა.
პროგრამის ფარგლებში მიმდინარეობს როგორც კერძო, ასევე სახელმწიფო საკუთრებაში არსებული გაველურებული ჩაის პლანტაციების რეაბილიტაცია, რომელიც მოსახლეობის დასაქმებასა და მათი სოციალური-ეკონომიკური მდგომარეობის გაუმჯობესებას უწყობს ხელს.
2016-2018 წლების მონაცემებით, 1024ჰა ფართობ ჩაის პლანტაციის რეაბლიტაცია განხორციელდა, რომლის ჯამური ინვისტიციაც 2,5 მილიონ ლარს აღემატება.
ფერმერებთან შეხვედრაზე სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის აგროსაინჟინრო კვლევის სამსახურმა ჩაის მოვლა-მოყვანისთვის განკუთვნილი კომბინირებული აგრერატი წარმოადგინა, რომლის საცდელი ნიმუშის გამოცდა წალენჯიის მუნიციპალიტეტში მიმდინარეობს. აგრერატი ერთდროულად 4 ფუნქციას - გასხვლას, დაქუცმაცებას, სასუქის შეტანასა და ნიადაგის დამუშავებას ახორციელებს. უახლოეს მომავალაში, მინსკის სატრაქტორო ქარხანასთან ერთად, აგრერატის სრულყოფა იგეგმება, რომელიც ფერმერებს საგრძნობლად შეუმსუბუქებს შრომას.
შეხვედრას სამეგრელოს მაჟორიტარი დეპუტატი, გოგა გულორდავა, სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორი, ლევან უჯმაჯურიძე,  საქართველოს სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო აკადემიის, სოფლის მეურნეობის ლოჯისტიკისა და სერვისების კომპანიის, ადგილობრივი ხელისუფლების და ადგილობრივი საინფორმაციო-საკონსულტაციო სამსახურის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Solomon Pavliashvili along with the Tea Manufacturers discussed challenges and ways to deal with the difficulties faced by the Georgian tea sector in Tsalenjikha
Solomon Pavliashvili accompanied by state trustee of Samegrelo-Zemo Svaneti region, Malkhaz Toria visited plantations which were restored under the Georgian Tea Plantation Rehabilitation Program. The officials got familiar with the agricultural technique, which is operated by the Agricultural Engineering Research Service of the Agricultural Research Center.
The Ministry of Environmental Protection and Agriculture has been implementing the Tea Plantations Rehabilitation Program since 2016, which aims to effectively utilize tea potential in Georgia, promote local tea production, increase self-sustainability, as well as tea export potential.
Within the frame of the program, rehabilitation of both private and state-owned abandoned tea plantations is underway to promote employment of the local population and improve their social-economic conditions. According to the data 2016-2018, 1024 hectares of tea plantations have been restored, with total investment amounting more than 2.5 million gel.
Agro Engineering Research Service of the Agricultural Research Center presented and conducted testing of agricultural technique in Tsalenjikha municipality. The machine aggregate performs four ( tasks ) functions simultaneously - cropping, crushing, fertilizing and processing of soil. In the nearest future, along with Minsk tractor factory, the agricultural machine will be further improved and make farmers work easier.
Goga Gulordava, the majoritarian MP of Samegrelo, director of the Agricultural Research Center, Levan Ujmajuridze, representatives of Georgian Agricultural Academy of Agricultural Sciences, Agricultural Logistics and Services Company, Local Government and Local Informational Advisory Service attended the meeting.