22 აპრილს დედამიწის დღე აღინიშნება
ყოველი წლის 22 აპრილს, მსოფლიოს 175 ქვეყანაში დედამიწის საერთაშორისო დღეს აღნიშნავენ. საქართველო ამ ქვეყნების სიას 1990 წლიდან შეუერთდა.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის პირველმა მოადგილემ, ნოდარ კერესელიძემ, პარტნიორ ორგანიზაციებთან და დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლებთან ერთად, საზოგადოებას მასშტაბური გარემოსდაცვითი კამპანიების შესახებ ინფორმაცია გააცნო.
დედამიწის საერთაშორისო დღის წლევანდელი გზავნილია მსოფლიოს მობილიზება პლასტიკის ნარჩენების შესამცირებლად.
დედამიწის დღე ამერიკელმა სენატორმა გეოლორდ ნელსონმა მას შედეგ დაარსა, რაც სანტა ბარბარას საბადოდან ნავთობი დაიღვარა, რის შედეგადაც ოკეანე დაბინძურდა და წყლის ბინადრები დაიხოცნენ.
„ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ უახლოეს მომავალში, სახელმწიფოს მიერ შემუშავებული რეგულაციების ამოქმედებით, მინიმუმადე იქნება დაყვანილი პლასტიკის პარკების მოხმარება და, შესაბამისად, ამ ტიპის ნარჩენებით გარემოს დაბინძურება. სამინისტროს მიერ შემუშავებულია მთავრობის დადგენილების პროექტი „პლასტიკის და ბიოდეგრადირებადი პარკების რეგულირების წესი". აღნიშნულის საჭიროება გამოწვეულია იმ გარემოებით, რომ ბოლო წლებში მთელ მსოფლიოში და, მათ შორის, საქართველოში გაზრდილია პლასტიკის პარკების მოხმარება, რაც მნიშვნელოვან პრობლემას უქმნის გარემოს. შემუშავებული ტექნიკური რეგლამენტი ადგენს საქართველოს ტერიტორიაზე პლასტიკის და ოქსო-დეგრადირებადი პლასტიკის პარკების, ასევე ბიოდეგრადირებადი და კომპოსტირებადი პარკების წარმოებასთან, რეალიზაციასთან და იმპორტთან დაკავშირებულ ძირითად მოთხოვნებს“, - განაცხადა ნოდარ კერესელიძემ.
აღსანიშნავია, რომ საზოგადოებამ იცოდეს და, შესაბამისად, აქტიურად ჩაერთოს იმ მასშტაბურ გარემოსდაცვით კამპანიებში, რომლებიც დედამიწის დღესთან დაკავშირებით, მთელი ქვეყნის მასშტაბით არის დაგეგმილი.
საქართველოში, ამ დღეს, ოფიციალურად აიღებს სტარტს მასშტაბური გარემოსდაცვითი კამპანია „გარემოს გულისთვის”. კამპანია მიზნად ისახავს სამთავრობო სექტორის, კერძო კომპანიების, არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და ადგილობრივი მოსახლეობის ჩართვას საქართველოში სუფთა და მწვანე გარემოს შენარჩუნების ღონისძიებებში.
კომპანიებს, ორგანიზაციებს და ყველა დაინტერესებულ პირს შეუძლიათ აირჩიონ ადგილი - გზის განაპირა უბანი, პარკი, სალაშქრო ბილიკი, ქუჩა - და სამი წლის განმავლობაში მის მოვლა-პატრონობაზე აიღონ პასუხისმგებლობა. კამპანიას უკვე შემოუერთდა კერძო, საჯარო და არასამთავრობო სექტორის 15-მდე წარმომადგენელი.
„დედამიწის დღის“ აღსანიშნავად, პროექტის „დავასუფთაოთ საქართველო - დავასუფთაოთ მსოფლიო“ ფარგლებში, საქართველოში, წელს უკვე მესამედ გამოცხადდა კონკურსი „სუფთა რეგიონი“. კონკურსის ფარგლებში, ყველა მუნიციპალიტეტში დაასუფთავებენ დანაგვიანებულ ადგილებს. გამოვლინდება ყველაზე სუფთა რეგიონი, სუფთა მუნიციპალიტეტი, სუფთა ქალაქი/დაბა, სუფთა სოფელი/თემი და ლამაზი ეზო.
„მადლობა მინდა გადავუხადო საერთაშორისო და პარტნიორ ორგანიზაციებს ჩვენთან აქტიური თანამშრომლობისთვის და უმნიშვნელოვანესი ღონისძიებების განხორციელების პროცესში თანადგომისთვის“, - აღნიშნა ნოდარ კერესელიძემ.
დღევანდელ ღონისძიებას ესწრებოდნენ შვედეთის სამეფოს ელჩი მარტინა ქვიქი, USAID-ის ეკონომიკური განვითარების ოფისის დირექტორი ვერონიკა ლი, შვედეთის განვითარების სააგენტოს ხელმძღვანელი საქართველოში მოლი ლეინი, საქართველოს მწვანეთა მოძრაობა/დედამიწის მეგობრები-საქართველო ხელმძღვანელი ნინო ჩხობაძე, კავკასიის გარემოსდაცვითი არასამთავრობო ორგანიზაციების ქსელი (CENN) აღმასრულებელი დირექტორი ნანა ჯანაშია, საქართველოს ბუნების მკვლევართა კავშირი „ორქისი“ და „ეკოლოგიური ცნობიერების ამაღლება და ნარჩენების მართვა“.

Earth Day is celebrated on April 22
The International Day of the Earth celebrated on April 22 is marked by 175 countries worldwide. Since 1990, Georgia has joined the list of these countries. The First Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Nodar Kereselidze together with partner organizations and representatives of diplomatic corps introduced participants with the large scale environmental campaigns held throughout the world. This year's main message is mobilizing the world to end the plastic pollution.
The idea for a national day to focus on the environment came to Earth Day founder U.S. Senator Gaylord Nelson, after witnessing the ravages of the massive oil spill in Santa Barbara, California. More than three million gallons of oil spewed, killing over 10,000 sea animals.
"It is very important, that by enacting of state regulations, the use of plastic bags will be reduced and we will avoid pollution of the environment in the future. Georgian Government adopted the resolution on "Rules for Regulation of Plastics and Biodegradable Bags", which has been developed by the Ministry of Environmental Protection and Agriculture. The necessity of introduction of these regulations was caused by the sharp rise in the use of plastic bags in the country, which in turn has created a significant problem for the environment. The technical regulation defines main requirements related to the plastic and oxo degradable plastic bags, their production, sale and import on the territory of Georgia" -said Nodar Kereselidze.
It should be noted, that the society should increase awareness and actively engage itself in large-scale environmental campaigns related to the earth day that are planned throughout the country.
The large scale environmental campaign will be officially launched in Georgia. The campaign aims to involve government sector, private companies, non-governmental organizations and local residents in the clean and green environmental events. Companies, organizations and all interested parties can take responsibility and take care of any places they wish - road, park, hiking trail, street - for three years. Up to 15 representatives of private, public and non-governmental sectors has already joined the campaign.
Under the frame of the project "Clean up Georgia - Clean up the World", Georgia has announced a competition "Clean Region" for the third time this year. Within the frame of the competition, all municipalities will clean up the polluted spaces. The cleanest region, clean municipality, clean city / borough, clean village / community and beautiful yard will be revealed.
"I would like to thank international and partner organizations for their active cooperation and support in the implementation of these important activities" Nodar Kereselidze said.
Today's event was attended by Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of Sweden, Martina Quick, USAID/Georgia Economic Growth Office Director Veronica Lee, Head of Development Cooperation of Sweden in Georgia Molly Lien, Greens Movement of Georgia /Nino Chkhobadze, Caucasus Environmental NGO Network (CENN) Executive Director Nana Janashia, Union of Nature Researchers in Georgia "Orkisi" and "Ecological Consciousness and Waste Management".