შეხვედრა დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტის მოსახლეობასთან
დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტის სოფლების ზემო ქედის, არხილოსკარისა და ქვემო ქედის მოსახლეობას ცენტრალური და ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლები შეხვდნენ და იმ საჭიროებებზე მიიღეს ინფორმაცია, რომლებიც სოფლებში აქვთ.
გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, სოლომონ პავლიაშვილმა ადგილობრივ მოსახლეობას სოფლის მეურნეობის განვითარების მხარდამჭერ იმ პროგრამებსა და პროექტებზე მიაწოდა დეტალური ინფორმაცია, რომლებსაც გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო ახორციელებს. მინისტრის მოადგილემ პროექტებით მიღწეულ შედეგებზეც ისაუბრა.
„ადგილობრივმა მოსახლეობამ გაგვაცნო ის საჭიროებები, რაც სოფლებში არსებობს. ჩვენი მხრიდან, ვისაუბრეთ იმ პროგრამებზე, რომლებიც სოფლის მეურნეობის განვითარებისთვის სამინისტროს მხარდაჭერით ხორციელდება. აღსანიშნავია, რომ ბოლო პერიოდში, პროგრამის „დანერგე მომავალი“ ფარგლებში, დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტში ზეთისხილის, კაკლის, ნუშის ბაღები 399 ჰა-ზე გაშენდა; 9 ერთეული სასოფლო-სამეურნეო ტექნიკა იქნება შეძენილი ამ მიმართულების თანადაფინანსების პროგრამის ფარგლებში. რაც ყველაზე მნიშვნელოვანია, შეხვედრაზე გამოკვეთილი პრობლემური საკითხების მოსაგვარებლად საჭირო რესურსი გათვალისწინებული უნდა იყოს მომავალი წლის ბიუჯეტის ფორმირების პროცესში”, - განაცხადა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილემ, სოლომონ პავლიაშვილმა. მინისტრის მოადგილემ ხაზგასმით აღნიშნა, რომ სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივებში გაწევრიანებით, ფერმერებს შეეძლებათ მეტი სარგებლის მიღება მეცხოველეობის განვითარებისა და რძის გადამუშავების კუთხით.
მხარის გუბერნატორმა, ირაკლი ქადაგიშვილმა მოსახლეობას კახეთის რეგიონში განხორციელებულ ინფრასტრუქტურულ პროექტებსა და სოფლის მხარდაჭერის პროგრამის ეფექტიანობაზე ესაუბრა.
სოფელ ზემო ქედში, არხილოსკარსა და ქვემო ქედში გამართულ შეხვედრებზე მოსახლეობამ დაურეგისტრირებელი მიწები და წყალმომარაგება მთავარ პრობლემურ საკითხად დაასახელა. შეხვედრაზე იმსჯელეს დილიჩის ტერიტორიაზე ელექტროენერგიის მიწოდების საკითხის მოგვარებაზეც.
შეხვედრას პარლამენტის წევრები, დედოფლისწყაროს მუნიციპალიტეტის მერი და ადგილობრივი ხელისუფლების სხვა წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.

Meeting with the residents of Dedoplistskaro municipality
The representatives of the central and local authorities met with the local residents in the villages Zemo Keda, Arkhiloskari, Kvemo Keda in Dedoplistskaro municipality and got familiar with their needs and requirements.
The Deputy Minister gave a detailed account of the projects implemented by the Ministry of Environmental Protection and Agriculture and introduced local residents with the achieved results.
“ At the meeting, local population brought forward their needs and requirements. We provided them with the agricultural development programs supported by the Ministry. It should be noted, that olive, walnut, almond orchards were planted on 399 ha in Dedoplistskaro municipality under the program “Plant the Future”; 9 units of agricultural technique will be purchased under the co-financing program. Morover, all resources should be taken into account to draw up a budget for the next year and deal with the problems facing the villages ” said the Deputy Minister of Environmental Protection and Agriculture, Solomon Pavliashvili.
The Deputy Minister stated, that farmers by joining agricultural cooperatives will get the maximum benefit in the field of livestock development and milk processing.
The Governor of the region, Irakli Kadagishvili provided local population with the infrastructure projects implemented in Kakheti region and drew his attention to the effectiveness of the rural development program.
The residents of Zemo Keda, Arkhiloskari and Kvemo Keda named unregistered land, water supply related problems and electricity supply in Dilichi area as the crucial issues facing the residents of the villages.
The MPs, Dedoplistskaro Municipality Mayor and other local government officials attended the meeting.