ლევან დავითაშვილი: ,,ჩვენი მუშაობის სწორი პოლიტიკისა და თანმიმდევრული ნაბიჯების შედეგად, როგორც სოფლის მეურნეობის, ისე გარემოს დაცვის მიმართულებით ხელშესახები შედეგები უკვე სახეზეა“
საქართველოს პარლამენტის დარგობრივი ეკონომიკისა და ეკონომიკური პოლიტიკის, აგრარულ საკითხთა, გარემოს დაცვისა და ბუნებრივი რესურსების, რეგიონული პოლიტიკისა და თვითმმართველობის და საფინანსო-საბიუჯეტო კომიტეტების გაერთიანებულ სხდომაზე გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრობის კანდიდატს, ლევან დავითაშვილს უსმენენ.
სიტყვით გამოსვლისას, მინისტრობის კანდიდატმა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის განვითარების პოლიტიკის მთავარ მიმართულებებზე ისაუბრა. ლევან დავითაშვილმა ყურადღება გაამახვილა ქვეყანაში მდგრადი და ჯანსაღი გარემოს უზრუნველყოფის, ეკოლოგიური გარემოს გაუმჯობესების, აგროსასურსათო სექტორში კონკურენტუნარიანობის ამაღლებასა და მაღალხარისხიანი პროდუქციის წარმოების სტაბილური ზრდის უზრუნველყოფაზე, ასევე სასურსათო უსაფრთხოების, სურსათის უვნებლობის და სოფლის განვითარების მნიშვნელობაზე.
,,ჩვენი მუშაობის სწორი პოლიტიკისა და თანმიმდევრული ნაბიჯების შედეგად, როგორც სოფლის მეურნეობის, ისე გარემოს დაცვის მიმართულებით ხელშესახები შედეგები უკვე სახეზეა. ეს არის ორი ძლიან მნიშვნელოვანი მიმართულება ჩვენი ქვეყნისთვის. გარემოსდაცვითი მოთხოვნები, რამდენადაც დიდ ფინანსურ ხარჯებს არ უნდა ითვალისწინებდეს, არის ჩვენი საკონსტიტუციო უფლება და მნიშვნელოვანია.
გარემოსდაცვითი პოლიტიკის კუთხით უმნიშვნელოვანესია, აღინიშნოს, რომ 2018 წელს, მივიღეთ გარემოსდაცვითი მოქმედებათა ეროვნული პროგრამა, ეს არის მესამე „ნეაპი“, რომელიც განსაზღვრავს ძირითად სტრატეგიულ მიმართულებებს და მასში კონსოლიდირებულია ჩვენი საერთაშორისო ვალდებულებები, ევროკავშირით განსაზღვრული დღისწესრიგი, კონვენციებით აღებული ვალდებულებები და ჩვენი ეროვნული ინტერესები.
2018 წლიდან, საქართველოში ამოქმედდა გარემოს ზემოქმედების შეფასების და სტრატეგიული გარემოს შეფასების ახალი პროცედურები, რაც მნიშვნელოვანი ნაბიჯი იყო გარემოსდაცვითი პოლიტიკის და მმართველობის გაუმჯობესების მიმართულებით. ჩვენ, უკვე დავიწყეთ გარემოზე ზემოქმედების შეფასება, სადაც განახლებული მიდგომებით, საზოგადოების მაქსიმალური ჩართულობა კანონით არის გარანტირებული. ჩვენ გვაქვს ძლიან მნიშვნელოვანი გეგმები, რომელიც უკავშირდება გარემოს მდგომარეობის შესახებ ეროვნული მოხსენების ანგარიშს, რომელიც 2014-2017 წლებს მოიცავს და ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ კლიმატის ცვლილებების ეროვნულ დონეზე განსაზღვრული დოკუმენტი 2021-2030 წლისთვის დამტკიცდება. იგეგმება სამრეწველო ობიექტებისთვის ინტეგრირებული სანებართვო სისტემის დანერგვა, რითაც მათ დაუდგინდებათ გაფრქვევების თანამედროვე ევროპული ნორმები.
ჩამოყალიბდება ერთიანი ეროვნული სისტემა. ასევე ვგეგმავთ, გარემოსდაცვითი პასუხისმგებლობების ახალი კანონის მიღებას, მაღალი პრინციპების მიხედვით, რომელიც მოახდენს გარემოსდაცვითი კუთხით არსებული პრობლემის პრევენციას. ამასთანავე, ჩვენ გვაქვს მნიშვნელოვანი გეგმები, რომელიც უკავშირდება რამდენიმე გარემოსდაცვით მიმართულებას.
უნდა აღინიშნოს, რომ წყალთან დაკავშირებით მომზადდა ახალი კანონპროექტი, რომელიც ქვეყანაში სააუზო მართვის სისტემას შემოიღებს. იმედი გვაქვს, აღნიშნულ კანონპროექტს, მომავალი ერთი წლის განმავლობაში პარლამენტი დაამტკიცებს. ამასთან, შევქმენით ახალი ლაბორატორია, რომელიც წყალზე და ნიადაგზე მუშაობს და რომელმაც უკვე მიიღო აკრედიტაცია. ამასთანავე, ფართოვდება ზედაპირული და მიწისქვეშა წყლებზე მონიტორინგის არეალი“, - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.
სიტყვით გამოსვლისას, მინისტრობის კანდიდატმა ყურადღება გაამახვილა ნარჩენების მართვის პოლიტიკაზე.
„საქართველო არის ერთ-ერთი გამორჩეული ქვეყანა რეგიონში, რომელსაც აქვს პლასტიკის პარკების გამოყენებაზე აკრძალვა. ევროპის ბევრ ქვეყანაში, მიმდინარე ან მომავალ წელს იგეგმება აღნიშნული რეგულაციის დანერგვა. ახალი რეგულაციით, ჩვენ შევძელით, ქვეყანაში პლასტიკის გამოყენების შემცირება. ამან მომხმარებელში, ფაქტობრივად, ახალი ქცევა დაამკვიდრა. ცნობისათვის, საქართველოში დაახლოებით ასობით ცელოფნის პარკი მოიხმარებოდა, როდესაც ევროპაში ეს მაჩვენებელი 10-15 შეადგენს. მნიშვნელოვანია, ნარჩენების პოლიტიკის მიმართულებით, ახალი რეგულაციების აღნიშვნაც. ეს არის, მწარმოებლის გაფართოებული ვალდებულების შემოღება, რაც უზრუნველყოფს მწარმოებლების პასუხისმგებლობის გაფართოებას. აღსანიშნავია, რომ იგეგმება ნარჩენების, იმპორტის, ექსპორტის, ტრანზიტის რეგულირების კუთხით ახალი კანონპროექტის შემუშავება“, - აღნიშნა ლევან დავითაშვილმა.
როგოც ლევან დავითაშვილმა სიტყვით გამოსვლისას აღნიშნა, 2018 წელს, საქართველოში დაიწყო მასშტაბური კვლევა თბილისში, ატმოსფერულ ჰაერში ტყვიის შემცველობის დასადგენად.
ამასთან, 2018-2019 წლებში, ქვეყნის მასშტაბით, 200 ლოკაციაზე, მათ შორის, სკოლებისა და ბაღების მიმდებარე ტერიტორიებზე ჩატარებული კვლევებით დადგინდა, რომ ტყვიის შემცველობა ნორმის ფარგლებშია.
2018 წელს, გაიხსნა თანამედროვე სტანდარტებით აღჭურვილი, ატმოსფერული ჰაერის, წყლისა და ნიადაგის ანალიზის ლაბორატორია. დაინერგა ატმოსფერული ჰაერის ხარისხის შეფასების ევროპული სტანდარტები, განახლდა ატმოსფერული ჰაერის ხარისხის მონიტორინგის ქსელი.
მინისტრობის კანდიდატის განცხადებით, გარდა ჰაერში ტყვიის მონიტორინგისა, 2018 წელს, მოსახლეობის მაღალი ინტერესიდან გამომდინარე, გააქტიურდა ბენზინში ტყვიის შემცველობის სახელმწიფო კონტროლი. 2018 წელს 143 ავტოგასამართ სადგურზე 250-მდე საწვავის სინჯი იქნა აღებული. არც ერთ სინჯში ტყვიის შემცველობა არ დაფიქსირებულა. მოსახლეობის ინფორმირების მიზნით შეიქმნა ატმოსფერული ჰაერის ხარისხის პორტალი - air.gov.ge, სადაც ნებისმიერ დაინტერესებულ პირს შეუძლია მიიღოს ინფორმაციას ქვეყნის მასშტაბით ჰაერის ხარისხის მდგომარეობის შესახებ.
როგორც ლევან დავითაშვილმა აღნიშნა, მონიტორინგის სისტემა არის აუცილებელი პირობა იმისა, რომ ჩვენ გვქონდეს სუფთა ჰაერი, განვსაზღვროთ დაბინძურების წყაროები. მინისტრობის კანდიდატის განცხადებით, გამკაცრდება სამრეწველო ობიექტებიდან ჰაერის დაბინძურების სანქციები და დაინერგება ატმოსფერული ჰაერის ხარისხის მართვის ახალი სისტემა. ასევე, დადგინდება ავტოსატრანსპორტო საშუალებებისთვის გაფრქვევის ევროპული ნორმები, შეიქმნება ატმოსფერული ჰაერის ხარისხის მოდელირების სისტემა და გაფართოვდება ატმოსფერული ჰაერის ხარისხის მონიტორინგის ქსელი.

Levan Davitashvili: "Tangible results seen due to proper policy and consistent steps taken in the field of agriculture and environmental protection "
The candidate for the Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Levan Davitashvili delivered a speech at the joint sitting of the Parliamentary Sector Economy and Economic Policy, Agrarian Affairs, Environment and Natural Resources, Regional Policy and Self-Government and Finance and Budget Committees.
In his speech, the Ministerial candidate highlighted main directions of the policy of environmental protection and rural development. Levan Davitashvili underlined the importance of ensuring a sustainable and healthy environment in the country, improving environmental condition and restoring ecology, increasing competitiveness of the agri-food sector and ensuring stable growth of high-quality production, he also drew attention to the issues related to the food security, food safety and rural development.
‘’Tangible results seen due to proper policy and consistent steps taken  in the field of agriculture and environmental protection . These are two very important directions for our country. Environmental requirements is our constitutional right and crucial for us,  therefore, it doesn’t matter how big financial expenses envisaged in the field. Moreover, environmental policy considers following activities to fulfill, namely, in 2018, we adopted the National Environmental Action Program, this is the third "neapi", which defines main strategic directions and consolidates our international obligations, the EU agenda and our national interests and commitments taken under conventions .
Since 2018, new procedures for environmental impact assessment and strategic environmental assessment have been introduced in Georgia, which has been an important step taken forward to improve an environmental policy and governance. We have already started environmental impact assessment, whereby, taking updated approaches, maximum public involvement is expressed and guaranteed by law.
We have very important plans in relation to the National Report on the State of the Environment for 2014-2017, furthermore, the national climate change document will be approved by 2021-2030. The integrated permit system for industrial sites to establish modern European emission standards is planned to be introduced in the country.
A unified national system will be established. We also plan to adopt a properly constituted new environmental liability law to prevent environmental problems  facing the country, in accordance with the high principles. At the same time, we have significant plans concerning a number of  environmental areas.
It should be noted, that a new draft law on water resources  has already developed, introducing a water basin management system in the country. We hope that this bill will be approved by Parliament within a year. In addition, we have set up a new laboratory, that works on water and soil resources and has already received accreditation. At the same time, we expand the monitoring on surface and groundwater”Levan Davitashvili said.
In his speech, the Ministerial candidate focused on waste management policy as well.
“Georgia is one of those countries in the region that has banned the use of plastic bags. In many European countries, this regulation is planned to be implemented this year or next year. With the new regulation, we have been able to reduce the use of plastics in the country. This has actually created a new consumer behavior,  hundreds of cellophane bags were consumed in Georgia over the years, while its number doesn’t exceed  10-15 in Europe.
We should outline the importance of new regulations introduced in the waste management policy, including an introduction of extended producer responsibility. It is noteworthy, that a new draft law on waste, import, export and transit is planned to be developed ” Levan Davitashvili said.
As Levan Davitashvili stated in his speech, in 2018, large scale research was launched in Georgia to determine lead content in ambient air in Tbilisi.
In addition, in 2018-2019 surveys conducted in 200 locations across the country, including schools and kindergartens  showed, that lead content meets the applicable norms in the country.
In 2018, a modern lab for atmospheric air, water and soil analysis was opened. The European standards for ambient air quality were introduced, the network for monitoring ambient air quality was updated.
According to the Ministerial Candidate, in addition to lead monitoring in the air, in 2018, due to the high interest of the population, state control for lead content in petrol was intensified. In 2018, up to 250 fuel samples were taken at 143 petrol stations. No lead was detected in any of the samples. The ambient air quality portal - air.gov.ge has been set up to inform the public about the state of the air quality throughout the country.
As Levan Davitashvili noted, the monitoring system is neccessary to have clean air and identify sources of pollution. The sanctions will be tightened on air pollution from industrial sites and a new ambient air quality management system will be introduced. In addition, European emission standards for vehicles will be established, an atmospheric air quality modeling system will be introduced and an ambient air quality monitoring network will be further expanded .