საქართველოში პროექტი „დავიცვათ საქართველოს სისუფთავე“ იწყება
საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო და „საქართველოს მწვანეთა მოძრაობა/დედამიწის მეგობრები - საქართველო“, არასამთავრობო ორგანიზაციის „დავიცვათ საქართველოს სისუფთავე“ (KGT) და შვედეთის მთავრობის მხარდაჭერით, ახალი პროექტს „დავიცვათ საქართველოს სისუფთავე“ განხორციელებას იწყებენ.
პროექტის ძირითად მიმართულებებზე და მნიშვნელობაზე გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა და შვედეთის საგანგებო და სრულუფლებიანმა ელჩმა საქართველოსა და სომხეთში, ულრიკ თიდესტრომმა სამინისტროში გამართულ პრესკონფერენციაზე ისაუბრეს.
მინისტრმა მადლობა გადაუხადა შვედეთის მთავრობას საქართველოში გარემოს დაცვის კუთხით მჭიდრო თანამშრომლობისა და აქტიური მხარდაჭერისთვის.
„ახალი პროექტი მიმართულია გარემოსდაცვითი მდგარდი განათლების სისტემის დანერგვის ხელშეწყობასა და მის ინტეგრირებაზე ქვეყნის ზოგადი განათლების სისტემაში, საზოგადოების ცნობიერების ამაღლებაზე, ასევე ბიზნესსექტორისა და საქართველოს მთავრობის მაღალი ჩართულობის უზრუნველყოფაზე ნარჩენების მართვის სექტორის გასაუმჯობესებლად. სამინისტრო აქტიურად მუშაობს ნარჩენების მართვის მიმართულებთ, რათა ვუზრუნველყოთ გარემოს დაცვა და ჩვენ მოსახლეობას მივცეთ სუფთა და ჯანსაღ გარემოში ცხოვრების შესაძლებლობა“, - განაცხადა ლევან დავითაშვილმა.
როგორც მინისტრმა განაცხადა, ქვეყანაში ნარჩენების მართვის საკანონმდებლო ბაზა ემყარება იმ პრინციპებსა და მიდგომებს, რაც დამკვიდრებულია ევროკავშირის ქვეყნებში და ქმნის საფუძველს, რომ ქვეყანაში განვითარდეს ნარჩენების გადამმუშავებელი საწარმოები, აშენდეს თანამედროვე რეგიონული ნაგავსაყრელები, წახალისდეს ნარჩენების რეციკლირება და ეფექტიანად განხორციელდეს ნარჩენების მართვის სრული ციკლი.
შვედეთის საგანგებო და სრულუფლებიანმა ელჩმა საქართველოსა და სომხეთში, ულრიკ თიდესტრომმა დეტალურად ისაუბრა გარემოს დაცვის მნიშვნელობაზე და ამ მიმართულებით, პროექტის „დავიცვათ საქართველოს სისუფთავე“ როლზე.
„პროექტის ძირითად მიზანს წარმოადგენს სათბურის გაზების ემისიებისა და გარემოს დაბინძურების შემცირება 2023 წლისთვის, გარემოსდაცვითი მდგრადი განათლებისა და ცირკულარული ეკონომიკის, ნარჩენების გარეშე ეკონომიკის ხელშეწყობა და პოპულარიზაცია. პროექტის მთავარ სამიზნე ჯგუფებს წარმოადგენს საქართველოს მთავრობა, ბიზნესსექტორი და საქართველოს მოსახლეობა“, - აღნიშნა ულრიკ თიდესტრომმა.
როგორც შვედეთის საგანგებო და სრულუფლებიანმა ელჩმა განაცხადა, პროექტი „დავიცვათ საქართველოს სისუფთავე“ 4 წლის განმავლობაში (2019-2023) გაგრძელდება. პროექტს საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტრო, „საქართველოს მწვანეთა მოძრაობა/დედამიწის მეგობრები - საქართველო“ და არასამთავრობო ორგანიზაცია „დავიცვათ საქართველოს სისუფთავე“ (KGT), ადგილობრივ და შვედ პარტნიორ-ორგანიზაციებთან, საქართველოს ბუნების მკვლევართა კავშირთან „ორქისი“, სსიპ გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრსა და მყარი ნარჩენების მართვის კომპანიასთან თანამშრომლობით განხორციელებს.
პროექტის ფარგლებში დაგეგმილი ღონისძიებები თბილისში, საქართველოს 10 რეგიონში, 63 მუნიციპალიტეტსა და 4 თვითმმართველ ქალაქში განხორციელდება.
20-22 სექტემბერს, მსოფლიო დასუფთავების კამპანიის პარალელურად, ქვეყნის მასშტაბით დაგეგმილია დასუფთავების აქციები, რომელიც 20 სექტემბერს დაიწყება თბილისში, თბილისის ზღვის მიმდებარე ტერიტორიის დასუფთავების აქციით და სამი დღის განმავლობაში, ქვეყნის მასშტაბით, 1000-მდე ლოკაციას მოიცავს. პროექტის ფარგლებში, გაიმართება კონკურსი „სუფთა რეგიონი 2019“.
პროექტი „დავიცვათ საქართველოს სისუფთავე“ წარმოადგენს, საქართველოში წლების განმავლობაში (2010-2018წწ.) მიმდინარე პროექტისა და კამპანიის „დავასუფთავოთ საქართველო“ გაგრძელებას, რომელიც ასევე გახორციელდა შვედეთის მთავრობის მხარდაჭერით. „დავასუფთავოთ საქართველო“ პროექტისა და კამპანიის ფარგლებში, საქართველოში არაერთი მასშტაბური ღონისძიება ჩატარდა. მათ შორის, დასუფთავების აქციები.

The project " Keep Georgia Clean " to launch in Georgia
With the support of the Government of Sweden, the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia along with the Greens Movement of Georgia / Friends of the Earth – Georgia and NGO ‘’Keep Georgia Tidy’’ (KGT) launch a new project " Keep Georgia Clean ".
At the press conference, the Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, Levan Davitashvili  and Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Kingdom of Sweden to Georgia and Armenia, Ulrich Tidestrom underlined the importance and main directions of the project. The Minister expressed his gratitude to the Swedish Government for their close cooperation and active support provided in the field of environmental protection in Georgia.
“The new project aims at facilitating the introduction and integration of the sustainable environmental education system into the country's general education system, raising public awareness, as well as ensuring high involvement of the business sector and the Government of Georgia in improving the waste management sector. The Ministry takes active steps to improve the waste management, protect the environment and gives our population the opportunity to live in a clean and healthy environment ”Levan Davitashvili said.
The Minister stated, that the country's legal framework for waste management is based on the principles and approaches established in the EU countries and form the basis to develop waste processing plants, build modern regional landfills and encourages the life cycle approach to the management of household food waste.
The Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Sweden to Georgia and Armenia, Ulrich Tidestrom made a statement about the project and drew his attention to the  importance of environmental protection in the country.
“The main goal of the project is to reduce greenhouse gas emissions and environmental pollution by 2023, and promote sustainable environmental education and a circular economy, a waste-free economy. The main target groups of the project are the Government of Georgia, the business sector and the population of Georgia, ”said Ulrich Tidestrom.
According to the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Sweden the project Keep Georgia Tidy will continue for four years (2019-2023) in collaboration with the Ministry of Environmental Protection and Agriculture of Georgia, The Greens Movement of Georgia and nongovernmental organization Keep Georgia Tidy. Local and Sweden partner-organizations and Georgian Society of Nature Explorers “Orchis” will be actively engaged in the implementation of the project. Environmental Information and Education Centre and Solid Waste Management Company of Georgia are also the partners of the project.
Events planned within the project will be held in Tbilisi, 10 regions of Georgia, 63 municipalities and 4 self-governing cities.On September 20-22, in parallel with the World Clean Up Campaign, activities are planned to be implemented across the country. The campaign will start in the surrounding area of Tbilisi Sea and will cover up to 1,000 locations nationwide over three days.
The project Keep Georgia Tidy is the continuation of the Clean Up Georgia Campaign (between 2010-2018), which was also carried out with the support of the Swedish government.
Under the project Clean Up Georgia and campaign, a number of large-scale events were held in Georgia. Including cleaning campaigns.